Suomalaisuuden liiton tuore puheenjohtaja Sampo Terho

tapasi Folktingetin tuoreen puheenjohtajan Anna-Maja Henrikssonin.
-Sampo Terho aloittaa, että olisi sopivaa imagon kohottamista jos pakkoruotsista luovuttaisiin.
Haastattelussa paljastuu myöskin se seikka josta joka päivä puhutaan, että aina kun suomenruotsalainen ja täysin suomenkielinen menevät naimisiin niin jälkikasvusta tulee SUOMENRUOTSALAISIA.
Anna-Maja Henrikssonin täysin suomenkielinen isoisä Vilho Kivioja meni naimisiin suomenruotsalaisen Alice Johanna Bergrothin kanssa joille syntyi tietenkin suomenruotsalainen tytär Majlis Sanna Anita Kivioja joka puolestaan meni naimisiin, koska nyt jo oli suomenruotsalainen, suomenruotsalaisen Lars Håkan Alfed Forssin kanssa. Tästä liitosta siis on lähtöisin meidän Anna-Majamme.

-Pidättekö te kiinni siitä, että Suomesta tulisi yksikielinen Suomi kysyy Henriksson kun kohteliaisuudet on ohitettu?

-Luulen, että niin tulee käymään.

-Onko se teidän tavoitteenne?

-Osalle jäsenistä se on tärkeätä. Minulle on tärkeätä mitä tapahtuu pakkoruotsille. Se on tullut tiensä päähän.

-Terho kuvaa ongelmaa suomalaisesta näkökulmasta kuinka on kohtuutonta, että 19 suomenkielistä vaihtaa kielen ruotsiksi jos ryhmässä on yksi ruotsinkielinen.

-Henriksson meinaa, että suomi on monelle ruotsinkieliselle vaikein aine yo-kirjoituksissa johon Terho vastaa, että sitä samaa on myöskin ruotsi useimmille suomenkielisille pojille.

-Terho kysyy, että miksi kaksikielisyys ei ole rikkaus Ahvenanmaalla jossa asuu viisi prosenttia suomenkielisiä mutta on sitä Etelä-Karjalassa jossa ruotsinkieliset ovat promillen luokkaa? Sitä minun on vaikeata selittää jäsenille.

-Henrikssonin mukaan Ahvenamaata säätelevät kansainväliset sopimukset jotka takaavat yksikielisyyden.

-Terho perustelee vastustusta sillä, että motivaatio puuttuu.

-Johon Henriksson, että oletteko te aina motivoituneet lukemaan biologiaa ja matematiikkaa?

-Ei tietenkää aina, mutta ne ovat universaaleja aineita mitä ruotsi ei ole.

Näin jatkuu pitkään Henrikssonin ja Terhon keskustelu ja näyttää hyvin selvältä, että Sampo Terholla ovat asiat hallussa huomattavasti paremmin kuin Henriksonilla. Hyvä aloitus Terholta!


Julkisia tietoja nämä ovat joita on turha salailla.

http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/hex5000.sh?hnro=941&kieli=ru

http://www.kirjastovirma.net/henkilogalleria/Kivioja_Vilho_H

http://www.hbl.fi/text/inrikes/2009/11/27/d40369.php
14183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

puheenjohtaja joka pystyy keskustelemaan argumentoimalla Folktingetiä vastaan loistavasti. Mutta jäseniä ja heidän mielipiteitään ei koskaan pidä unohtaa!

Äänestä
  • Sittenhän on Sampoon uponnut hyvin se talaismi ja saatte aikaamyöden toisen suomalaisuuden vastaisen, oppimiskyvyttömän puheenjohtajan sinne "liittoonne". Montakos jäsentä siinä on jäljellä?

    Äänestä

  • Jos SL edelleenkin miellettään vain hurrivastaiseksi liikkeeksi jonka ainoa tehtävä on "neuvotella" pakkoruotsia vastaan, niin Folktinget lienee väärä taho. Folktingetillä ei ole asiassa päätäntävaltaa, vaan sen tehtävä on valvoa vähemmistön laillisia oikeuksia.

    Ensinäkin pakkoruotsin kumoaminen vaatii lakimuutoksen jiohon FT:ä ei ole valtuuksia, ja toiseksi pakkoruotsi ei liity vähemmistön oikeuksiin taui velvoitteisiin. Sitähän lukee enemmistö. Pakkosuomi sen sijaan liitty hurreihin. Ja sitähän pakotetaan hurreille paljon enemmän ja paljon kovemalla vaatimustasolla kuin pakkoruotsia enemmistölle.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    Jos SL edelleenkin miellettään vain hurrivastaiseksi liikkeeksi jonka ainoa tehtävä on "neuvotella" pakkoruotsia vastaan, niin Folktinget lienee väärä taho. Folktingetillä ei ole asiassa päätäntävaltaa, vaan sen tehtävä on valvoa vähemmistön laillisia oikeuksia.

    Ensinäkin pakkoruotsin kumoaminen vaatii lakimuutoksen jiohon FT:ä ei ole valtuuksia, ja toiseksi pakkoruotsi ei liity vähemmistön oikeuksiin taui velvoitteisiin. Sitähän lukee enemmistö. Pakkosuomi sen sijaan liitty hurreihin. Ja sitähän pakotetaan hurreille paljon enemmän ja paljon kovemalla vaatimustasolla kuin pakkoruotsia enemmistölle.

    "Ensinäkin pakkoruotsin kumoaminen vaatii lakimuutoksen jiohon FT:ä ei ole valtuuksia, ja toiseksi pakkoruotsi ei liity vähemmistön oikeuksiin taui velvoitteisiin."

    Ennen peruskoulu-uudistusta kaikki suomalaiset eivät lukeneet ruotsia, ainoastaan ne jotka lähtivät oppikouluun lukivat ruotsia ja se oli häviävän pieni osa kaikista oppilaista. Siltä osin laki on selvä, että kielilaki ei vaadi, että koko Suomen asukkaiden olisi luettava ruotsia. Nyt vaan lakia tulkataan rkp:n ja juuri folktingetin haluamalla tavalla jolloin tällaisia väärinkäsityksiä pääseen syntymään.

    Vihreitten SOININVAARA sanoo ihan samaa,

    "On sanottu, että pakkoruotsi olisi perustuslakikysymys. Ei se voi sitä olla, koska ennen peruskoulu-uudistusta ei jokainen oppilas lukenut ruotsia. Vain oppikouluissa opiskeltiin sitä. Määrältään oppikoulun kävijöitä oli vähemmän kuin lukion kävijöitä nyt.. Ja silloin yksikielisiä ruotsinkielisiä sentään oli paljon enemmän kuin nyt."


    http://www.soininvaara.fi/2009/11/23/2440/

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    Jos SL edelleenkin miellettään vain hurrivastaiseksi liikkeeksi jonka ainoa tehtävä on "neuvotella" pakkoruotsia vastaan, niin Folktinget lienee väärä taho. Folktingetillä ei ole asiassa päätäntävaltaa, vaan sen tehtävä on valvoa vähemmistön laillisia oikeuksia.

    Ensinäkin pakkoruotsin kumoaminen vaatii lakimuutoksen jiohon FT:ä ei ole valtuuksia, ja toiseksi pakkoruotsi ei liity vähemmistön oikeuksiin taui velvoitteisiin. Sitähän lukee enemmistö. Pakkosuomi sen sijaan liitty hurreihin. Ja sitähän pakotetaan hurreille paljon enemmän ja paljon kovemalla vaatimustasolla kuin pakkoruotsia enemmistölle.

    Rkp on suomalaisvastainen puolue.

    Äänestä

Sampo Terhon isoisä oli ruotsinkielinen Kirkkonummelta. ja se siis siihen aikaan tarkoitti käytännössä ummikkoa.

Miksi ei Sampo ole hurri jos seka-avioliitoista AINA tulee hurreja. Minnekköhän netti fennot vievät viikottaiset bunkkerikokouksensa kun Auroorankadun valtiaaksi tuli ihminen?

Äänestä
  • Sampohan nimenomaan kritisoi sitä, että hurrit kasvattavat usein hurrin ja suomenkielisen lapsesta hurrin. Sampo kysyy, miksi niin.

    Äänestä

Sampon täytyy olla tarkkana svekojen juonien kanssa. Hymy- ja imartelukampanja kuuluu heidän taktiikkaansa. Sitten on vuorossa uhkaukset ja lopussa solvaukset.

Äänestä
  • Siinä on se hyvä puoli, että Sampo on sanonut mielipiteensä julkisesti ääneen ja silloin niitä on hyvin vaikeata muokata eri suuntaan. Siitä tulee pitämään huolen tämä mainio keksintö "internet". Niin pian kun ja jos Sampo poikkeaa sovitulta tieltä hän on entinen puheenjohtaja mutta luulen, että Sampo älykkäänä poikana ura vielä edessäpäin ei ota sellaista riskiä.

    Äänestä

  • kimmosasi kirjoitti:

    Siinä on se hyvä puoli, että Sampo on sanonut mielipiteensä julkisesti ääneen ja silloin niitä on hyvin vaikeata muokata eri suuntaan. Siitä tulee pitämään huolen tämä mainio keksintö "internet". Niin pian kun ja jos Sampo poikkeaa sovitulta tieltä hän on entinen puheenjohtaja mutta luulen, että Sampo älykkäänä poikana ura vielä edessäpäin ei ota sellaista riskiä.

    Nämä uuden puheenjohtajan linjaukset ovat mielenkiintoisia ja suhtaudun kyllä niihin suunnanmuutoksen ilmauksena Terhon edeltäjien, etenkin Heikki Talan, linjaan nähden. Talan johtaman Suomalaisuuden Liiton toimintaa en voinut mitenkään hyväksyä, koska se perustui ruotsin kieltä, Ruotsia ja suomenruotsalaisia kohtaan esitettyyn yleiseen vastenmielisyyteen. Sen johdosta taisi monesti jäädä Talaltakin metsä näkemättä puilta ja luonnollisesti sivullista häiritsi Heikki Talan varsin vapaamielinen suhtautuminen faktoihin ja ylilyönnit ja liioittelevat väitteet, joita hän ei halunnut kriittisessä keskustelussa edes perustella.

    Olen Terhon kanssa samaa mieltä, siitä että koulujen pakkoruotsi on ohitse ja tiensä päässä. Sen hän on ilmoittanut tehtäväkseen ja sehän minulle sopii.

    Sen sijaan en näe Talan ja tukijoidensa tavoin yksikielisyyttä minään itseisarvona, jollaiseksi se on näyttänyt yleisenä hokemana muodostunee. Olennaista on se, miten kielelliset palvelut toimivat ja mitkä ovat niiden toteuttamistavat. Pelkästään toteamalla maa yksi- tai useampikeiliseksi ei nimittäin selvitetä sitä, miten kansainvälisiin sopimuksiin perustuvat vähemmistön kielelliset oikeudet toteutuvat. Olen tästä näitä rautalankoja koettanut taivutella, mutta sanoma on varsin harvoin tullut ymmärretyksi. Kustannuksien osalta ei maan yksikielisyys- tai useampikielisyys ole kustannuskysymys vaan periaatteellinen kysymys - ultimaatumi kielellisistä oikeuksista ja valtiovallan velvollisuudesta lainsäädännön ja toimintansa tasolla niitä kunnioittaa. Yksikielisyys/useampikielisyys edellyttää nimenomaan säädöstasolla yksityiskohtaisia säännöksiä kielellisten palvelujen toteuttamisesta. Pelkällä Talan esittämällä puitelailla ei pitkälle pötkitä. Mutta kun ei mene jakeluun, niin ei...

    Itse asiassa hyvä voisi olla seuraava:

    - koulujen kansalliskielten opetus vapaaehtoistetaan
    - virkamiesten kielitaitosäännöksiä lievennetään tai jopa poistetaan ne

    - Kielilaki voidaan säilyttää keskeiseltä sisällöltään
    - perustuslakia ei tarvitse muuttaa

    Aika näyttää mitä tapahtuman pitää ja mitkä ovat linjaukset. Sanottakoon niin, että en olisi voinut kuvitella koskaan tukevani Talan johtamaa Suomalaisuuden liittoa tai rupeavani sen jäseneksi, mutta Sampo Terhon liiton jäsenyyttä voisin jopa harkita. Kunhan ensiksi selviää, onko ääni Jaakobin vai kädet Eesaun.

    Äänestä

Henriksson meinaa, että suomi on monelle ruotsinkieliselle vaikein
--------------------------------------------------------------------------------------------


Osaako Henriksson integroida argusfunktion? Jos hurri esittää, että 95 prosenttisesti yksikielisessä
Suomessa hurrille suomi on vaikeaa tai peräti vaikein,

kyse on hurrin asennevammasta, joka vaatii hoitoa.

Äänestä

Kiva huomio, josta olen itsekin hämilläni!
Se että juuri suomalais-taustaiset Ruotsissa ja täällä meillä -'kääntyneinä' ruotsinkielisiksi ovat juuri nämä lähes 'ääliöimmät' ja kiihkeimmät kielipoliittiset ja aina esiin pääsevät 'ripulissaan elävät'!

Mutta harvoin älykäs aito-ruotsinkielinen on tässä puuhassa mukana!
Niin ja samoin ovat Stefan Wallinin äidin Kuivinen kuin vaimonkin Hämeessä suvut täysin suomenkielisiä, myös Asstrid Thorsin juuret juontaa täysin suomenkielisiin!
Ja voi sentään Suomalaisuuden liiton uuden puheenjohtajan Terhon suvussa on tätä 'kieliperimää' ruotsiksi, mutta mies on PerSU ja suomalainen!
Johan jopa täysiverinen 'savolainen' Lasse Lehtinen julistautui kaksikieliseksi sunnuntain 22.11- Hbl-lehdessä, vaimonsa sukunimi kun on Palin *ja siis ruotsalainen*?! Lehtinen sentään myös kritisoi heitä! Uskaliaasti?! Mutta mikä saa ihmisen toimimaan näin yltiömäisen naivisti kuten nyt esiintuloillaan ja 'ripulissaan' rypevät ovat!? Jos iso-isä siis on sodan käynyt mies kuten nyt Anna Maijan isoisä kuten kirjoittaja kertoo... ja menee ilmaisemaan itseäään näin banaalisti ja suorastaan maata (Ahvenanmaata) haavoittavalla lausumallaan ollaan jo aika pitkällä suossa!(lievä ilmaus)!

Äänestä

-Johon Henriksson, että oletteko te aina motivoituneet lukemaan biologiaa ja matematiikkaa?
-------------


Koulussa ei lueta matematiikkaa vaan laskentoa. Jos ei ole motivoitunut, opettajan on kerrottava
koululaiselle

että on osattava laskea veronsa

ja tapettirullien määrä, kun tapetoi.

Muuten maksaa liikaa tai ostaa liian monta rullaa.

Rkp-läinen on todella pihalla käytännön töistä, viittaamalla että biologia (eli männyn erottaminen
kuusesta) ja laskento (eli makkaralenkin pituuden mittaaminen) olisivat jotenkin arkielämälle vieraita
tarpeettomia taitoja.

Pakkoruotsi on arkielämälle tarpeeton taito, ja siksi sitä ei osata.

Äänestä
  • ainakin meidän koulussa. Viestistäsi voi päätellä, ettet itse ymmärrä edes viestien sisältöä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kivioja kirjoitti:

tapasi Folktingetin tuoreen puheenjohtajan Anna-Maja Henrikssonin.
-Sampo Terho aloittaa, että olisi sopivaa imagon kohottamista jos pakkoruotsista luovuttaisiin.
Haastattelussa paljastuu myöskin se seikka josta joka päivä puhutaan, että aina kun suomenruotsalainen ja täysin suomenkielinen menevät naimisiin niin jälkikasvusta tulee SUOMENRUOTSALAISIA.
Anna-Maja Henrikssonin täysin suomenkielinen isoisä Vilho Kivioja meni naimisiin suomenruotsalaisen Alice Johanna Bergrothin kanssa joille syntyi tietenkin suomenruotsalainen tytär Majlis Sanna Anita Kivioja joka puolestaan meni naimisiin, koska nyt jo oli suomenruotsalainen, suomenruotsalaisen Lars Håkan Alfed Forssin kanssa. Tästä liitosta siis on lähtöisin meidän Anna-Majamme.

-Pidättekö te kiinni siitä, että Suomesta tulisi yksikielinen Suomi kysyy Henriksson kun kohteliaisuudet on ohitettu?

-Luulen, että niin tulee käymään.

-Onko se teidän tavoitteenne?

-Osalle jäsenistä se on tärkeätä. Minulle on tärkeätä mitä tapahtuu pakkoruotsille. Se on tullut tiensä päähän.

-Terho kuvaa ongelmaa suomalaisesta näkökulmasta kuinka on kohtuutonta, että 19 suomenkielistä vaihtaa kielen ruotsiksi jos ryhmässä on yksi ruotsinkielinen.

-Henriksson meinaa, että suomi on monelle ruotsinkieliselle vaikein aine yo-kirjoituksissa johon Terho vastaa, että sitä samaa on myöskin ruotsi useimmille suomenkielisille pojille.

-Terho kysyy, että miksi kaksikielisyys ei ole rikkaus Ahvenanmaalla jossa asuu viisi prosenttia suomenkielisiä mutta on sitä Etelä-Karjalassa jossa ruotsinkieliset ovat promillen luokkaa? Sitä minun on vaikeata selittää jäsenille.

-Henrikssonin mukaan Ahvenamaata säätelevät kansainväliset sopimukset jotka takaavat yksikielisyyden.

-Terho perustelee vastustusta sillä, että motivaatio puuttuu.

-Johon Henriksson, että oletteko te aina motivoituneet lukemaan biologiaa ja matematiikkaa?

-Ei tietenkää aina, mutta ne ovat universaaleja aineita mitä ruotsi ei ole.

Näin jatkuu pitkään Henrikssonin ja Terhon keskustelu ja näyttää hyvin selvältä, että Sampo Terholla ovat asiat hallussa huomattavasti paremmin kuin Henriksonilla. Hyvä aloitus Terholta!


Julkisia tietoja nämä ovat joita on turha salailla.

http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/hex5000.sh?hnro=941&kieli=ru

http://www.kirjastovirma.net/henkilogalleria/Kivioja_Vilho_H

http://www.hbl.fi/text/inrikes/2009/11/27/d40369.php

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu