Onko kellään näihin ongelmiin liittyen ollut tälläisia oireita: kummallisia, välillä kivuliaitakin "lihas/tms.-napsahduksia" pään/niskan/korvien alueella sekä vähän väliä noin sekunnin ajan kestävää mustaa välähdystä silmissä? Siis niinkuin että menee ihan lyhyeksi hetkeksi näkö? Erityisen voimakas "elämys" on ollut muutaman kerran yöllä maatessani pimeässä sängyssäni. Tällöin tunne on tuntunut, vaikka olen pitänyt silmiä kiinni (en siis nukkunut). Enimmäkseen tunnetta esiintyy kuitenkin valveilla ja sen voimakkuus vaihtelee. Niskani ja hartiani ovat olleet jo vuosia usein todella jumissa. Olen 24 v. nainen. Silmissäni ei ole vikaa enkä sairasta migreeniä.
Niska/hartiat vaivaiset huomio!
huolissani
3600
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos käytätte nettiselailuun 4tuntia päivässä tai pelin pelaamiseen 2 tuntia päivässä joka päivä.turha valittaa jos teette enemmän.töissäkin jos joutuu tietokonetta käyttään eikä venttele ja veryttele ohjeiden mukaan kerran tunnissa niin sama juttu,heikko yleiskunto lisäksi pahentaa vain-
ja päässä heittää... Itselläni on niskat ja hartiat aivan jumissa. Tästä aiheutuu monenlaisia oireita! Pahinta on epätodellinen tunne päässä eli hutera ja huimaava olo! Fysioterapeutin mukaan nämä juuri johtuvat jumeista niskassa ja kallonpohjassa sekä hartioissa. Minäkin olen joitakin vuosia sitten käynyt silmälääkärillä, ei ole silmissä vikaa. Minulla ei myöskään ole migreeniä. Silmien valoilmiöt johtuvat niskoista. Niskajumit voivat todella alentaa elämänlaatua!!! Tätä ei tajua sellainen kenellä vaivaa ei ole. Minä en henkilökohtaisesti surffaile netissä kuin ehkä kerran viikossa, se ei ole syynä kaikilla näihin vaivoihin!
murjauttamassa atlasnikama ja muut mausteet paikoillen niin alkaa homma pelittään