Vanha tiilitalo, 120m2, sähkölämmitys käytössa, joka huoneessa sähköpatterit, mutta joka huoneessa myös pönttöuunit. Keittiössä hellauuni.
lämmityskustannukset 270 erkkiä/kk keskimäärin. Jos oletetaan etta puu on ilmaista, niin kuinka paljon voisi karkeasti odottaa kustannusten tippuvan jos ottaisi pönttöuunit kovaan käyttöön?
lämmityskustannukset 270 erkkiä/kk keskimäärin. Jos oletetaan etta puu on ilmaista, niin kuinka paljon voisi karkeasti odottaa kustannusten tippuvan jos ottaisi pönttöuunit kovaan käyttöön?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meillä vanha puutalo 2kerrosta 120m2. Edel, asukkaalla sähkön kulutus 18000kWh vuodessa. Sähköpattereilla lämmitti ja puita poltti jonkun verran. No me revime sähköpatterit joka huoneesta pois ja 1 kpl ilmalämpöpumppuja asennettiin alakertaan. Tällä hetkellä sähköä kuluu 8000kWh vuodessa. Puita palaa takassa, leivinuunissa, puuhellassa ja yläkerran Porin matissa yhteensä n.12 m3 vuodessa jotka otetaan omasta pihasta.
Tehokäyttö tarkoittaa, että joka päivä vaivaudut kaikki uunit lämmittämään, niin tuskin se sähkömittari lämmityksen takia paljon pyörisi. Kyllä ainakin välillä joulukuu-maaliskuu kannatasi melko aktiivisesti uuneja lämmittää. Ja kaupantekijäisinä saisit paremman sisäilman, kun uuni vetää palamisilman mukana pölyt savupiipun kautta pihalle.Pönttöuunin hyötysuhde on aika korkea, joten puu saa jopa jotain maksaa ja lämmitys tulee halvemmaksi kuin sähköllä.