Matka varattu :) Vinkkejä ensikertalaiselle?

Omatoimimatkailija

Maaliskuussa ollaan siis 4 päiväksi lähdössä Budapestiin kun löydettiin halvat lennot, 97 euroa/henkilö! Hotelliksi on valittu Promenade, jonka sijainti ainakin näyttäisi olevan hyvä, Vaci Utcalla. Onko kellään kokemuksia kyseisestä hotellista? Mitkä nähtävyydet ovat "pakko nähdä" Budalinnan lisäksi? Kylpylävisiitti kuuluisi myös matkaohjelmaamme, mutta Szechneyi vai Gellert? Shoppailu- ja ravintolavinkkejä otetaan myös vastaan ilomielin :D

2

950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Merja:-)

      Täältä löytyy hyvin tietoa matkaanne varten.

      Molemmet kylpylät ovat upeita uusittuja Szechneyi ja Gellert. Szechneyi on suurempi ja siellä on enemmän altaita ja valikoimaa niissä sekä sisällä että ulkona. Ihan sama kumman valitsette!
      Ostoksille tietysti kauppahalliin jos haluatte aitoja unkarilaisia tuotteita. Kauppakeskuksia on monia mutta niisstähän on samoja butiikkeja ympäri euroopan jopa henkkamaukka löytyy nykyään esim. Westendin tavaratalosta.
      Hauskaa matkan odotusta ja matkaa! Budapest on upea kaupunki joka ei takuulla jätä ketään kylmäksi.
      http://www.budapestinfo.hu

    • ja shoppailua

      Teidän hotellilla on loistava sijainti, onneksi olkoon. Kävelykatu Váci utcan päässä on Vörösmartyn aukio. Siinä aukiolla on Unkarin kuuluisin kahvila Gerbeaud, jossa kannattaa käydä. Se on hieno. Samaiselta aukiolta lähtee maanalainen M1, joka on Manner-Euroopan vanhin metro. Sillä kannattaa matkustaa pysäkille nimeltä Hösök Tere (Sankarten aukio), jolla on patsaat Unkarin heimopäälliköistä, isot museot ja hyvät ravintolat, Gundel ja Bagolyvár. Jos on kaunis ilma niin varatkaa reilusti aikaa ja jatkakaa matkaa kävellen kohti kaupunginpuistoa. Puistossa on Széchenyin kylpylä ja Vajda Hunyadin linna, ja puiston reunalla ovat myös eläintarha, sirkus ja huvipuisto. Nämä ovat Pestin puolen päänähtävyyksiä.

      Budan puolen nähtävyyksistä tärkeimmät ovat Budan linna, Pyhän tapanin kirkko ja Kalastajalinnake. Ne sijaitsevat aivan vierekkäin Linnavuorella. Myös Linnavuorella vierailuun kannattaa varata reilusti aikaa, sillä linnassa on myös museoita. Kalastajalinnakkeelta aukeaa hieno näkymä Tonavan yli Pestin puolelle ja neogotiikkaa edustavalle Parlamenttitalolle. Linnavuorella on hyvä kahvila, Ruswurm. Budassa Moszkva térin kupeessa on kiva ravintola St.Jupat.

      Ilman muuta kannattaa varata yksi päivä aikaa shoppailuun. Váci utcan toisessa päässä on iso kauppahalli. Siellä kannattaa käydä. Matkalla kauppahalliin (Váci utca 58) on Unkarin käsiteollisuusyhdistyksen kauppa Folkart http://www.folkartcentrum.hu/ Sieltä saatte aitoja käsitöitä. Kauppahallin yläkerrassa on lounaspaikka. Kauppahallilta vasemmalle (Kálvin térin ja Astorian suuntaan) lahtee pieni kaarikatu, jonka varrella on mm. taloustavarakauppa, edullinen kauppa Városkapu Üzletház, Vintage-merkkivaatekirppari ja mallikappaleiden myyntikauppa Gizmo (Múzeum körút 7), kenkäkauppoja ja antikvariaatteja. Astorialta voi hypätä metroon ja ajaa Blaha Lujza térille. Siitä menee suuri kaarikatu, jolla on mm. kirppareita (Turkáló) ja silmälasikauppoja. Nyös Bajzsy Zsilinzsky -katu on hyvä ostoskatu, jolla on hienoja butiikkeja, yksi oikein hyvä kirppari (Bajzsy Zsilinzsky 45) ja hyvä kahvila Müvész ja ooppera. Bajzsy Zsilinszkyn ja suuren kaarikadun risteyksessä on Läntinen rautatieasema (Nyugati) ja valtavan iso West end -ostoskeskus. Asema on Eiffelin piirtämä ja Nyugatin mäkkärikin on oikein kaunis, ja taitaa olla valittu maailman kauneimmaksi mäkkäriksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe