Maaliskuussa ollaan siis 4 päiväksi lähdössä Budapestiin kun löydettiin halvat lennot, 97 euroa/henkilö! Hotelliksi on valittu Promenade, jonka sijainti ainakin näyttäisi olevan hyvä, Vaci Utcalla. Onko kellään kokemuksia kyseisestä hotellista? Mitkä nähtävyydet ovat "pakko nähdä" Budalinnan lisäksi? Kylpylävisiitti kuuluisi myös matkaohjelmaamme, mutta Szechneyi vai Gellert? Shoppailu- ja ravintolavinkkejä otetaan myös vastaan ilomielin :D
Matka varattu :) Vinkkejä ensikertalaiselle?
2
938
Vastaukset
- Merja:-)
Täältä löytyy hyvin tietoa matkaanne varten.
Molemmet kylpylät ovat upeita uusittuja Szechneyi ja Gellert. Szechneyi on suurempi ja siellä on enemmän altaita ja valikoimaa niissä sekä sisällä että ulkona. Ihan sama kumman valitsette!
Ostoksille tietysti kauppahalliin jos haluatte aitoja unkarilaisia tuotteita. Kauppakeskuksia on monia mutta niisstähän on samoja butiikkeja ympäri euroopan jopa henkkamaukka löytyy nykyään esim. Westendin tavaratalosta.
Hauskaa matkan odotusta ja matkaa! Budapest on upea kaupunki joka ei takuulla jätä ketään kylmäksi.
http://www.budapestinfo.hu - ja shoppailua
Teidän hotellilla on loistava sijainti, onneksi olkoon. Kävelykatu Váci utcan päässä on Vörösmartyn aukio. Siinä aukiolla on Unkarin kuuluisin kahvila Gerbeaud, jossa kannattaa käydä. Se on hieno. Samaiselta aukiolta lähtee maanalainen M1, joka on Manner-Euroopan vanhin metro. Sillä kannattaa matkustaa pysäkille nimeltä Hösök Tere (Sankarten aukio), jolla on patsaat Unkarin heimopäälliköistä, isot museot ja hyvät ravintolat, Gundel ja Bagolyvár. Jos on kaunis ilma niin varatkaa reilusti aikaa ja jatkakaa matkaa kävellen kohti kaupunginpuistoa. Puistossa on Széchenyin kylpylä ja Vajda Hunyadin linna, ja puiston reunalla ovat myös eläintarha, sirkus ja huvipuisto. Nämä ovat Pestin puolen päänähtävyyksiä.
Budan puolen nähtävyyksistä tärkeimmät ovat Budan linna, Pyhän tapanin kirkko ja Kalastajalinnake. Ne sijaitsevat aivan vierekkäin Linnavuorella. Myös Linnavuorella vierailuun kannattaa varata reilusti aikaa, sillä linnassa on myös museoita. Kalastajalinnakkeelta aukeaa hieno näkymä Tonavan yli Pestin puolelle ja neogotiikkaa edustavalle Parlamenttitalolle. Linnavuorella on hyvä kahvila, Ruswurm. Budassa Moszkva térin kupeessa on kiva ravintola St.Jupat.
Ilman muuta kannattaa varata yksi päivä aikaa shoppailuun. Váci utcan toisessa päässä on iso kauppahalli. Siellä kannattaa käydä. Matkalla kauppahalliin (Váci utca 58) on Unkarin käsiteollisuusyhdistyksen kauppa Folkart http://www.folkartcentrum.hu/ Sieltä saatte aitoja käsitöitä. Kauppahallin yläkerrassa on lounaspaikka. Kauppahallilta vasemmalle (Kálvin térin ja Astorian suuntaan) lahtee pieni kaarikatu, jonka varrella on mm. taloustavarakauppa, edullinen kauppa Városkapu Üzletház, Vintage-merkkivaatekirppari ja mallikappaleiden myyntikauppa Gizmo (Múzeum körút 7), kenkäkauppoja ja antikvariaatteja. Astorialta voi hypätä metroon ja ajaa Blaha Lujza térille. Siitä menee suuri kaarikatu, jolla on mm. kirppareita (Turkáló) ja silmälasikauppoja. Nyös Bajzsy Zsilinzsky -katu on hyvä ostoskatu, jolla on hienoja butiikkeja, yksi oikein hyvä kirppari (Bajzsy Zsilinzsky 45) ja hyvä kahvila Müvész ja ooppera. Bajzsy Zsilinszkyn ja suuren kaarikadun risteyksessä on Läntinen rautatieasema (Nyugati) ja valtavan iso West end -ostoskeskus. Asema on Eiffelin piirtämä ja Nyugatin mäkkärikin on oikein kaunis, ja taitaa olla valittu maailman kauneimmaksi mäkkäriksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873196
- 883033
- 681862
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä191822- 281722
- 211691
- 241687
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi331345- 481327
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91309