Teen fyysistä työtä ja nyt olen rv 13. Selkäkipu iskee heti, kun seison tai muuten olen jalkojeni päällä pidempään.
Onko kellään kokemusta näin varhaisessa vaiheessa alkaneista selkäkivuista??
Onko kellään kokemusta näin varhaisessa vaiheessa alkaneista selkäkivuista??
Vastaukset 3
Vanhimmat
selkäkipu alkoi varmaan noihin aikoihin, mutta paheni viikolla 16 niin pahaksi, ettei meinannut särkylääke auttaa eikä edes sängystä nousemisesta ollut tulla mitään. Siitä asti sitten jouduinkin sairaslomalle. Välillä kävin töissä koittamassa josko olisi mennyt paremmaksi (olikin parempi kun ei tehnyt selkää rasittavia asioita, joita taas töissa on paljon) mutta kipu alkoi heti.
Juu, löytyy selkäkipua. Nyt viikkoja 15 ja risat, mutta alkoivat jo jokunen viikko sitten. Tukivyön tilasin tänään netistä, siitä oli edellisessä raskaudessa jotain hyötyä. En varsinaisesti tee fyysistä työtä, mutta seisomaan joutuu ja liikkeessä olemaan. Sellaista alaselkäkipua mulla.
Mulla oli selkäkipua juuri noilla viikoilla. Iski paniikki, että nytkö sitä jo tulee liikuntarajoitteiseksi:-/ Sitten lisäsin vähän liikunnan määrää ja keskityin erityisesti selkälihasten tekoon, rangan liikkuvuuteen ja venyttelyyn. Nyt selkä ei ole vaivannut moneen viikkoon, mulla meneillään rv 17.
Eli lenkille ja selkäjumppaa tekemään, niin kyllä se selkä siitä vetreytyy :-)