Onko kellään kokemusta köliraudan jälkiasennuksesta. Tarkoitukseni on laittaa köliraudan Sea Star 600 S veneeseen. Haluaisin tietää mikäli kellään on (kielteisiä) kokemuksia vastaavista jälkiasennuksista (myös riippumatta venemallista). Entäs mistä löytyisi parhaimman asiantuntemuksen tällaiselle työlle Turun seudulla. Onko hintatietoja?
Köliraudan jälkiasennus
Rantautuja
41513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tärkeintähän siinä on tietysti kunnolisen kiinnittämisen lisäksi se, että vesieristää kunnolla kaikki kiinnityspisteet, ettei laminaattiin pääse vesi.
Itse laitoin kölilistan (muovia) Bella 7000:een. Siinä jokaiseen ruuviin kunnolla sikaa ja koko listan matkalle myös sikaa, niin luulisi veden pysyvän oikeassa paikassa.
Köliraudan asennus on aika klassikko, kun poraavat siihen laminaattiin kuitenkin läpi. Ei kölissä ole kuitenkaan senttikaupalla tavaraa. Siten se vene vuotaakin ja ihmetellään mistä se vesi oikein tihkuu. Kölirauta itseasiassa vain pahentaa tuhoja karilleajossa, mutta muovi tai puulista pehmentää iskua.
Sea Starin jälleenmyyjä Turussa ehdotti Keelguard kölisuojan (muovimateriaalista tehty) asennuksen köliraudan sijaan. Köliraudan laittaminen kuulemma vaatisi myös sen että köli ei ole pyöreä vaan tasainen ainakin 2-2,5 cm. Keelguardin voi kuulemma helposti itse liimata paikoilleen. Peittää vain keulaosan halutulla matkalla (n 1,2 - 2,1 m). Onko kellään kokemusta tällaisesta suojasta, sen kestävyydestä, helppoudesta liimata paikoilleen itse ja myös sen että vaatiiko asennuksen puhtaan pohjan (tarkoitan siis että täytyykö kaikki maalit poistaa?). Seuraako jonkunlaista liimaa suojan mukana vai tuleeko sitä hankkia erikseen, jos näin niin minkälaista?
oli artikkeli ao. keelguard-kölisuojan asennuksesta.