Aloitin finastedridin syömisen (gefina). Reseptin saaminen oli helppoa. Tutkin asiaa ja tulin siihen tuloskeen, että koetan pitää päiväannoksen 0,2-0,5 mg välillä. Resepti on 1 mg, mutta uusimpien tietojen mukaan 0,2 mg tuo saman tehon. Samalla yritän välttyä sivuoireilta. Lääkkeen pilkkominen on hankalaa ja olen yleensä napannut hampailla palasen tabletin kulmasta. Alle 0,5 mg annosta on todella hankalaa saada ja arvioida.
Nyt on kuuria takana 20 päivää ja tässä on havainnot:
- Parin päivän jälkeen selvästi tunsin, että keho reagoi lääkkeeseen. Jonkinlaista ennen kokematonta sisäistä huminaa ja lämmön tunneta oli havaittavissa, mutta tunne laantui alle viikossa.
- Libidossa tai seksihaluissa en ole havainnut ongelmia, mutta tahti on niin harva, että sillä asialla ei ole juuri merkitystäkään.
- Hiusten osalta en pysty sanomaan vielä tuloksista mitään. Palaan asiaan.
Nyt on kuuria takana 20 päivää ja tässä on havainnot:
- Parin päivän jälkeen selvästi tunsin, että keho reagoi lääkkeeseen. Jonkinlaista ennen kokematonta sisäistä huminaa ja lämmön tunneta oli havaittavissa, mutta tunne laantui alle viikossa.
- Libidossa tai seksihaluissa en ole havainnut ongelmia, mutta tahti on niin harva, että sillä asialla ei ole juuri merkitystäkään.
- Hiusten osalta en pysty sanomaan vielä tuloksista mitään. Palaan asiaan.
Vastaukset 27
Vanhimmat
maksoi
Hinta oli n. 15 euroa per 100 tabletin pakkaus. Yksi tabletti on 5 mg, josta yritän syödä siis 1/10 päivässä.
Se on 60 senttiä päivässä.
Nyt tuli laskuvirhe. Hinta on 15 senttiä per tabu ja 1/10 siitä on 0,015 senttiä.
voi lol
kaikilla ei noi finasteridin pilkkomiset toimi. esim. mun pitää syödä kalliimpaa propeciaa. edelleen mysteeri miks jollain toimii ja joillain ei...
Sekin voi olla syynä, että pilkottuja lääkkeitä pidetään valossa, koska valo vie tehoja. Gefinan pinta ei ole mitenkään erityinen. Oikeastaan siinä ei edes ole sellaista. Nappi on valkoinen kauttaaltaan. Ei se Propeciakaan kaikilla auta. Syitä voi olla monia. Lumevaikutukset pitää huomioida. Pilkotusta Gefinasta menee taatusti verenkiertoon just se määrä, joka syödään.
Vaikka reseptini on kirjoitettu Gefinalle, lääkkeen valmistaja ja siksi myös nimi vaihtelee sen mukaan mitä apteekista löytyy. Tällä hetkellä käytössäni on BMM Pharman Finasterid ja ainakin se on pinnaltaan vaaleansininen . Tuosta väristäkin päätellen otaksuisin pillerissä olevan erillisen pinnoitteen, koska sisus on valkoinen ja Lääkelaitoksenkin tiedon mukaan se on kalvopäällysteinen.
Gefinassa on ainakin kalvopinnoite, tässä lainaus Lääkelaitoksen sivulta:
3. LÄÄKEMUOTO
Tabletti, kalvopäällysteinen
Sininen, pyöreä, kaksoiskupera, kalvopäällysteinen tabletti. Halkaisija n. 8 mm.
ole hyötyä,jos se pilleri kuitenkin pienitään!
jotakin hormoonia
miten te pilkotte noi tabletit noin pieniin osiin? ite vedän vaan 5mg tabun joka viidespäivä!
kiitti :)
ps. 3kk jälkeen gefina ei oo viel jeesiny yhtään, hiuksia lähtee niin maan perkuleesti.. pitäisköhän rueta harkitsemaan lääkkeen vaihtoa tms?
helposti pieniä gefinan neljään osaan. Aika ääliömäistä vetästä hiustenlähtöön 5mg kerralla ja sitten 5 päivää ilman!
vois käydä melkeinpä samantien hakeen sellasen. suosittelisitteko 1/4 x 5 mg annosta siis per päivä?
Kuukausi kuuria takana. Lievää potenssin heikenemistä olen havainnut. Ehkä se menee ohitse. Muutamia kertoja on ollut hieman outo olo. Vähän samastapainen kuin paniikkioireissa, joita minulla satunnaisesti on ollut. Poissaoleva ja sekava olo. Ne voivat johtua muustakin kuin finasta.
Hiusten lähdön osalta ei ole vielä havaintoja mihinkään suuntaan.
Poissaoleva ja sekava olo todellakin, ei seiso ja pidemmän käytön jälkeen libido katoaa kokonaan ja jos huono tuuri käy, voit saada jotain kivoja uusia allergioita.
Minulle terveys oli tärkeämpää kuin hiukset. Gefinan lopettamisesta vierähtänyt jo pari vuotta.
sehän on vain pieni määrä Finasteridia,mistähän teillä ei tulisi sekava olo hyvää joulua!
ootte kohta impotentteja koko sakki! varokaa vähän kun ette tiedä millä leikitte!
Kohta 3 kk kuuria takana.
Hiusten lähtö on vähentynyt selvästi. Hiuksissa on pehmeämpi tunne kuin ennen. Uuskasvusta en osaa vielä sanoa mitään. Olen optimistinen.
pilkotko sä noita tabletteja ja onko sulla 5mg setti?
Helpoin tapa ainakin minulle on näykkäistä tabletista hampailla pieni pala. 5 mg tabusta tulee kyllä välillä turhan suuriakin lohkoja, mutta välillä taas pienempiä.
helpompaa käyttää pillerinpuolittajaa. Minä paloittelen Gefinan neljään osaan. Ensin halki, 90 asteen pyöräytys niin että pillerinpuolikkaat pysyy yhdessä ja sitten taas halkaisu.
Kohta on takana 6 kk finasterid-kuuria. Tässä tulokset:
- Hiusten lähtö jatkuu. Hitaasti, mutta varmasti.
- Kuvittelin alussa, että hiukset tuntuvat eläväisemmiltä kuurin aloittamisen jälkeen, mutta nyt epäilen tämän olleen harhaa tai johtuneen jostain muusta.
- Koko kuuri tuntuu täysin turhalta. Jatkaminen ei innosta.
- Sivuoireina on ollut kummallisia keskittymishäiriöitä ja puutumista kropassa. Tuntu kuin lihakset eivät tottelisi. Nyt olen ollut pienellä tauolla lääkkeestä ja nämä oireet ovat heikkenemässä.
Kokonaisuutena sanoisin, että minuun ei aineella tunnu olevan tehoa. En ole varma jatkamisesta.
vähintään vuosi.
Missä sanotaan, etä vuosi pitää kokeilla?
itselläni hiukset olivat pahimmillaan tuossa 4-6kk käytön jälkee. melkein vuoden sain syödä kunnes homma kääntyi positiiviseksi eli hiukset kasvoivat ja voivat hyvin, tuuheus parantui myös. eli suosittelen jatkamaan
Jep, puolen vuoden jälkeen ei voi vielä sanoa mitään lääkkeen vaikutuksesta vaikka olisikin ollut ihan jatkuvaa alamäkeä. On tullut lueskeltua muiden kokemuksia ja aika monella positiiviset vaikutukset ovat alkaneet näkyä vasta 9-14 kuukauden jälkeen käytön aloittamisesta. Sehän siinä onkin perseestä, että suositellaan melkein 1,5 vuotta "kokeilemaan" ja homma voi mennä aivan perseelleen jos sitä positiivista efektiä ei sitten tulekaan vaan jopa kiihdyttää hiustenlähtöä selvästikin.
en kyllä usko että fina voi missään tapauksissa vain ja ainoastaan kiihdyttää hiustenlähtöä, sehän olisi nyky tietämyksen mukaan vastoin kaikkia teorioita ja lakeja.. eikä kyllä vastaan ole tullu yhtäkään ihmistä jolla kiihdyttävä vaikutus olisi ollut
joo varmaan aika harvinaisia ovat kyllä sellaiset tapaukset. Itse olen kuitenkin törmännyt useampaan foorumeilla avautuneeseen diffuse thinning -tyyppisestä kaljuuntumisesta kärsivään henkilöön, joilla 1-2 vuotta finaa on vain vienyt tilanteen pahemmaksi ja lisännyt harventumista aivan eri tahtiin kuin ennen lääkkeen käyttöä. Tottakai pitää suhtautua varauksella kaikkeen tällaiseen netissä lojuvaan "tietoon", mutta silti olen tuon laittanut merkille. Pääsääntöisesti diffuse thinningistä ollut kyse.