Voiko olla jonkin sortin häiriö (itsetunto tai jokin), kun en kykene tekemään päätöksiä.. Tai vaikka päätöksen tekisinkin niin kadun sitä pian, ja pidän toista vaihtoehtoa parempana. Tietysti tämä on normaalia tietyssä määrin, mutta tuntuu kuin joka ikisestä päätöksestä jonka teen tulee harmitus, että tämä oli väärä. Jopa päivän ruuan valitseminen saattaa aiheuttaa harmistusta. Mutta sitten isommat päätökset (opiskelupaikan ja koirarodun valinta) aiheuttavat unettomuutta, itkua ja stressiä, koska tunnen tehneeni väärän päätöksen. Mietin liikaa huonoja puolia mitä valinta tuo, ja mielikuvitus niitä luultavasti myös lisää.
En osaa valita
valintakyvytön
4157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mun elämän ongelmat perustuu pitkälti samaan asiaan. en osaa tehdä päätöksiä elämäni suhteen.
Ole itsevarma ja harkitse tärkeissä päätöksissä asian eri puolia ja vähemman tärkeissä varaa mahdollisuus päätöksen korjaamiseen.
Elämä on valintoja, mutta onneksi kaikki päätökset ei tarvitse olla lopullisia.
Käytätkö liikaa alkoholia?
Ei tolla menolla pitkälle pötkitä. SÄ ET TULE IKINÄ SAAMAAN MITÄÄN AIKASEKSI JOS SÄ VAAN ISTUT SORMI PERSEESSÄ JA ITKET TÄÄLLÄ SUOMI24:SSA. Aina keksimässä jotain vitun häiriöitä itselleen, että ei tarvis itteensä syyllistää ja että vois muille siitä parkua ja saada jotain säälipillua/munaa. Sinun kaltaisillesi pitäisi aina olla joku helvetin setähenkilö potkimassa perseeseen, että sais jotain vittu tehtyä. Suomi Finland OY tulee uppomaan just sun ja sunkaltasten saamattomuuteen. EI SAATANA SUN KANSSAS.... KERÄÄ ITTEST VITUN LAPAMATO!!! JESUS FUCKING CHRIST!!!