masennusta vähätellään

depisäiti

En ymmärrä sitä että jotkut ihmiset vähättelevät masennusta täysin. Nyt en siis puhu mistään pienestä alakulosta tai parin yön valvomisesta vaan ihan oikeasta masennuksesta. Alkaa kyllästyttää nämä "syö terveellisesti" ja "lähde lenkille" tyyliset ohjeet tällä palstalla. Jos ihmisellä on oikea masennus niin eihän siitä haittaa ole että elää tervellisesti mutta valitettava tosiasia on se että voimavarojen ollessa loppu ei minnekkään lenkille jaksa lähteä tai salaatin syömistä jaksa lisätä kun hyvä että sängystä ylös pääsee. Masennus on ihan oikea sairaus eikä mitään huuhaata ja masentunutta ihmistä ei toisten vähättelevä asenne auta ollenkaan. Oikeasti masenutunut ihminen tarvitsee hyvin usein lääkkeitä että aivojen kemiallinen tasapaino saadaan kuntoon ja siihen voi mennä kuukausia ellei jopa vuosia. Jos ihmisellä on pitkään kestänyttä vaikeaa unettomuutta niin yksikään reipas lenkki ei sitä unta tuo, kyse kun ei ole siitä että onko ihminen oikeasti väsynyt sänkyyn mennessään. Itse olen nukkunut äärimmäisen huonosti jo monta kuukautta, edes lääkkeillä en saa nukuttua yli neljää tuntia yössä ja silti en pysty nukkumaan. Olen monesti niin väsynyt että silmien auki pitäminen sattuu fyysisesti ja minua huimaa jatkuvasti, silti en onnistu nukkumaan vaikka mitä tekisin.

Alakuloon auttaa sitten paljon helpommin nämä terveellisesti elämisen ohjeet ja alakulosta saattaa päästä ylos jos "ottaa itseään niskasta kiinni", masentuneelle ei apu yleensä ole läheskään niin helosti saavutettavissa.

Tuomitsevat ja väheksyvät ihmiset ovat suuri syy siihen että masentuneen on vaikea lähteä apua hakemaan, sitä helposti kuvittelee saavansa lääkärissä yhtä nuivan vastaanoton.

1

709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaiken kokenut

      ja uupumus on jo eri asia kun hetkellinen väsymys ja babyblues.Masennukseksen hoito on aika kyseenalaista mielestäni.Asenteet on aika kovat ja hoidosta puuttuu (vähien resurssien takia?) yksilöllisyyden huomioiminen.Terapia olisi teoriassa ihan ok,jos voisikin purkaa itseään estoitta ja olisi hyvä luottamussuhde terapeuttiin.Aina se ei onnistu.Suurin kompastuskivi taitaa olla läheisten/omaisten kyvyttömyys auttaa ja tukea.Masentunut tarvitsisi aika paljon hoivaa,mutta usein hän joutuu itse hoivaamaan voimavarojensa äärirajoilla.Ei riitä että antaa kaikkensa,vaan vielä sen jälkeenkin on kyettävä antamaan lisää.

      Itse tein viisitoista vuorotyötä ennen lapsia,kärsin jo silloin ajoittaisesta unettomuudesta.Raskausaikoina kävin aivan ylikierroksilla ja varsinkin esikoista odottaessa vaivoina oli rankka närästys ja kovat liitoskivut.Molemmat lapseni ovat moniallergisia,joten valvomisesta oli tullut jo elintapa.Kuopukseni ollessa parivuotias minulla todettiin uupumuksen aiheuttama vaikea masennus.Olen käytännössä yksinhuoltaja, ulkomailla työskentelevän miehen puoliso ja turvaverkkoni on liki olematon.Eli yksin oli pakko jaksaa.

      Ensiavun sain perinteisellä menetelmällä:lääkkeet ja mielenterveysaseman terapia.Lopulta päädyin hoitamaan asiani toisella tavalla,vaikka uupumus on edelleen läsnä.Käyn neuloilla (akupuntiota) säännöllisesti,käytän kiinalaisia yrtteja,hoidan mielenterveyttäni omaehtoisesti musiikkiterapialla ja yritän vaan jaksaa.Arki yh:na kahden villin ja uhmakkaan pojan äitinä on perhanan raskasta.Olen lisäksi yrittäjä ja yksin vastuussa taloudesta 24h/7vrk/vko.Joskus vaan tuntuu siltä,että seinät kaatuu.En jaksaisi nousta aina aamuisin ja se non-stop vääntäminen mukuloiden kanssa joka asiasta tekee kaheliksi terveenkin ihmisen.Elämä tuntuu hirveän kahlitsevalta,ei niin kovin mielekkäältä.Onneksi niitä onnen pilkahduksiakin on.Se aurinko paistaa joskus risukasaankin.


      Mutta takaisin aiheeseen hoito:
      ilman muuta on haettava apua,niin kauan kun sen oman avuntarpeen vielä tunnistaa.Psykoosissa elämä on jo aika hurjaa.Sen oravanpyörän pyöriminen on saatava hallintaan,joten lääkärissä käynti tai mielenterveystoimiston päivystys on ensiaskel.Jos olet vastuussa lisäksi lapsista,niin työnnä syrjään ajatukset ja pelot kurjista asenteista ym.Tärkeintä jaksamiselle on terve itsekkyys!Älä anna kenenkään nujertaa sinua epäilyksillä hoidon tarpeellisuudesta.Älä anna kenenkään vähätellä itseäsi!Et sinä muutu terveemmäksi ja paremmin jaksavaksi läheistesi tahdonvoimalla!Mene lääkäriin ja vaatimalla vaadi apua!Unettomuuteen ja uupumukseen ei auta puolikas imovane tai kupillinen valeriaana-teetä iltasella.Kun unettomuus-kierre on jo pitkällä,niin sen katkaiseminen on vaikeaa jopa kovillakin lääkkeillä.

      Ihmisen psyyke on aika monimutkainen ja hienostunut rakenne.Syitä unettomuuteen ja uupumukseen on monasti useita,joista vastuullisuus on yksi ankarimmista uupumuksen aiheuttajista.On vaikea rakentaa luottamusta läheisiin ja heidän kykyihin kantaa tai jakaa vastuuta jos ei saa itse lainkaan tukea antavia viestejä,tai jos luottamusta esim hoitosuhteessa ei ole lainkaan.Psyyke on hälytystilassa jatkuvasti,koska vastuunjakajia ei ole.Jos vastuun voi jakaa luotettavalle taholle,niin yleensä elimistö palautuu vähitellen normaalitilaan,jossa nukutaan öisin ja päivisin selviytyy arkirutiineista vaivattomasti ja jopa hyvillä mielin.Eli se rankka lääkitys ei aina ole oikea ratkaisu,mutta usein ainoa vaihtoehto.

      Itse hain apua mielenterveystoimiston kriisipuhelimsesta.Se oli päivä kun kaikki kaatui ja havahduin oikeasti omaan uupumukseen.Sain hyvin nopeasti ajan psykiatrille lääkitystä varten.Sain heti yhdistelmälääkkeen;mielialalääkkeitä ja rauhoittavaa.Olin kuin kuolaava,huumattu laama =D.Meni aikaa ennen kuin elimistö tottui lääkkeisiin.Olin toki rauhallisempi,mutta olo oli erittäin puuroinen ja hidas.Nukkuminen oli edelleen vaikeaa,joten sain vielä lisäksi unilääkkeitä.Se kemiallinen uni oli kauheaa.Nukuin kyllä ja keho lepäsi,mutta olo amuisin oli kuin olisin juossut yöllä maratonin.Olin entistä väsyneempi.Ainut selkeä muistikuva siltä ajalta on,että olisin halunut vain nukkua.Vaikka sata vuotta.Kunhan olisin saanut nukkua.Lopulta se rahoittava lääke poistettiin minulta ja kova unilääke vaihdettiin nukahtamislääkkeeseen.Elämä alkoi vähän jo helpottaa.

      Oli masennuksen syy missä hyvänsä,niin siitä toipuminen voi kestää vuosia,jopa vuosikymmenen.Valitettavasti harva lähiomainen muistaa tai edes tiedostaa sen.Mielialalääkistys on taikapilleri;se helpottaa kurjaa oloa ja auttaa nukkumaan ajan kanssa,mutta se ei poista syytä ongelmaan.

      Jaksuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      130
      11191
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10341
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8040
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6578
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      53
      5711
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      76
      5133
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      151
      4434
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      27
      4259
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4122
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      135
      3655
    Aihe