Terve!
Loppuviikosta lähden ystäväni ja tämän purjeveneet hyvin tuntevan tuttavan kanssa Ruotsiin katsomaan venettä, jonka mahdollisesti ostamme.
Olisiko jotain viimehetken vinkkejä reissulle ja kaupantekoon? Mitä kannattaa ottaa huomioon koskien vaikka maksamista, vakuutuksia (vene purjehdittaneen sieltä pois kesällä), kauppakirjaa jne? Mitä sudenkuoppia kannattaa varoa? Tinkimisvinkkejä?
Itselläni kokemusta veneistä aika niukalti (vain muutama purjehdusreissu takana) ja tämä olisi ensimmäinen oma paatti. Hinnaltaan purkkari on alle 20000e ja ikää n. 30v.
T. Nyypiö
Loppuviikosta lähden ystäväni ja tämän purjeveneet hyvin tuntevan tuttavan kanssa Ruotsiin katsomaan venettä, jonka mahdollisesti ostamme.
Olisiko jotain viimehetken vinkkejä reissulle ja kaupantekoon? Mitä kannattaa ottaa huomioon koskien vaikka maksamista, vakuutuksia (vene purjehdittaneen sieltä pois kesällä), kauppakirjaa jne? Mitä sudenkuoppia kannattaa varoa? Tinkimisvinkkejä?
Itselläni kokemusta veneistä aika niukalti (vain muutama purjehdusreissu takana) ja tämä olisi ensimmäinen oma paatti. Hinnaltaan purkkari on alle 20000e ja ikää n. 30v.
T. Nyypiö
Vastaukset 17
Vanhimmat
Katto ny edes et se pysyy pinnalla...siis vetten päällä!Ja jos se on vallan kamalast homeessa ...ni tinkase vähäse !
Ostin syksyllä veneen Tanskasta yksityishenkilöltä. Suhtauduin venekauppaan samalla tavalla kuin olisin tehnyt kaupat Suomessa, joten en käyttänyt esim. sulkutilejä, surveytä tms. Ehkä jos ostaisin veneen Briteistä, niin nämä olisivat paikallaan, mutta omaan harkintaan perustuva valinta tämä on loppupeleissä. Kävin Tanskassa katsomassa yht. neljää venettä, ja kaikki olivat hyväkuntoisia. Uskon että Ruotsissa on sama tilanne, eli veneistä pidetään keskimäärin hyvää huolta. Ehkä ryhmän asiantuntijajäsen osaa tarkastaa kaikki kriittiset kohteet, mutta venelehden sivuilta löytyy kattava lista tarkistettavista kohteista, joihin voit tutustua.
Myyjä vaikutti luotettavalta ja pikainen googlaus vahvisti myyjän kertomat tiedot todeksi, joten uskalsin maksaa käteisrahan suoraan tilille. Sopimus kannattaa tehdä kuintenkin tarkasti, joten käytin sopimuksen tekemiseen aika paljon aikaa. Sopimukseen tuli mm. maininta, että myyjä vastaa vakuutuksista ym. kunnes kauppahinta on kokonaan maksettu ja että vene toimitetaan purjehdusvalmiina. Tinkimiseen pätevät samat säännöt kuin Suomessakin eli teet tarjouksen jonka myyjä hyväksyy tai tekee vastatarjouksen...
Ostin oman veneeni myös näin talviaikaan (tosin Suomesta). Myyjän kanssa sovittiin ja kirjoitettiin myös kauppakirjaan, että viimeinen erä kauppahinnasta (noin 10%) maksetaan vasta kun vene on vedessä ja toimivaksi todettu. Tuo kannattikin, sillä merivaihdetta joutui korjaamaan. Saam suosittelen sinulle.
Sitten heräsi vielä kysymys, että millä kielellä kauppakirja tehdään?
Kauppakirjaan maininta siitä, kuka kustantaa talvisäilytyksen ostamisesta kesän vesille laskuun.
keskieuroopasta uudempia ja isompia veneitä rahteineen halvemmalla tai samaan hintaan kuin pohjoismaista. Jalkojen hinta on järkevä alle 27 jalkaisissa suomessakin, mutta sitten jaloille tulee hintaa 10 000 eur/ft.
http://www.royalyachting.net/
http://www.mergusyt.fi/
30 vuotta vanha vene ei taatusti purjehdi yhtä hyvin kuin 10 vuotta nuoremmat. Purje-ala painosuhde ylipäätään on huono enemmistössä veneitä, liian raskaita paatteja valmistetaan itämeren kevyisiin kesäkeleihin.
Kysy ainakin, että omistaako myyjä (kokonaan) myytävän veneen, onko se kiinnitettynä velkojen tms. vakuutena tai onko sillä maksamattomia satamamaksuja.
Pyydä nähdä myyjän henkilöllisyystodistus ja muista, että Eifeltornikin on myyty useampaan kertaan...
Jos tuntuu kiusalliseslta kysellä niin ajattelle, että ei sinun tarvitse ystävystyä myyjän kanssa.
Koneesta katso ainakin öljyjen väri ( moottorin ja vaihteen/perävetolaitteen), pitää olla mustaa/tai kirkasta.
Rungosta tarkista ainakin palkkien kiinnitys rynkoon, tosin ei yllensä kunnolla tehdysissä vanhemmissa veneissä ole tätä ongelmaa, sitä se paino teettää.
99% myyjistä on ihan kunnon kansalaisia ilman mitään ketunhäntää kainalossa!
Kyllä se hyvin menee, joten onnea uuden veneen johdosta.
Ja hyvinhän se sujui. Eli ostimme todella hyväkuntoisen vuoden 1977 Shipman 28:n, johon ostettu vuosi sitten uudet Gransegelin purjeet ja paljon muuta varustusta (autopilotti, VHF jne.). Muutenkin paattia oli kunnostettu paljon parin viime vuoden aikana ja se oli todella nätissä kunnossa. Hintaa tuli reilut 16000e. Joskus toukokuussa tarkoitus purjehtia se Suomeen. Joten siitä lisäkysymyksiä keväämmällä :D
Vakuutus hankitaan Alandiasta, jonka hintataso on ainakin Fenniaan ja Tapiolaan nähden huikeasti matalampi ehtojen ollessa vähintään yhtä hyvät.
Henkilökohtaisesti kannatan veneen osto esim. ... ranskasta tai ...ehkä jopa kauempaa.Rehellisiä myyjiä on muuallakin,kuin vain suomessa.Siis ....aivan mahtava Benetaeu on kiikarissa neitsytsaarilla ....se on vaan siitä kiinni,että uskaltaako purjehtia sen suomeen.Veneen hakua varten kannattaa varautua veneen nostoon,pohjan fiksailuun jne.Mutta muuten hyvä homma...seikkailu!Elämä on seikkailu!
Kalle
Hankittiin 27ft vene ruotsista. Hinta 30% halvempi kuin suomessa. Ruotsalaiset eivät juuri suostu tinkimään. Pari matkaa joudut tekemään, ensin veneen/veneiden katsominen ja kaupan teko, sitten noutoreissu, joten kyllä niistä kuluja tulee.
Kun teet kaupan ja kauppakirjan (jossa kirjattu varusteet, trailerit, talvisäilytys, vakuutus noutoon asti, venepaikka noutoon asti), sovi maksu euroissa, esim päivän kurssin mukaan. Voit maksaa sepa-siirrolla maksutta euromääräisiä summia euroalueella. Esim. puolet heti/talvella, puolet kun vene noudetaan.
Myyjä saattaa suostua purjehtimaan mukana yli, kannattaa kysyä.
Olisi hyvä osata ruotsia sen verta että varusteet ja muut tilpehöörit saadaan sovittua, ainakin varustelista ruotsiksi lapulla.
Huviveneestä ei tarvitse maksaa veroa tuodessa jos yli 5 v vanha.
Rekisteröinti onnistui kauppakirjan kopion kanssa. Katsastuksessa septitankin tyhjentämisestä voepi tulla ongelma, ruotsissa kun on luvallista pumpata jäte mereen 300m päässä rannasta, joten vanhemmissa veneissä ei ole välttämättä imutyhjennystä. Muuten katsastusvarustelut aika samat kuin suomessa. Kaasupullo oli iänikuinen, olis kannattanut jättää ruotsiin.
Meille jäi kaupasta hyvä maku. Myyjä oli aivan säntillinen ihminen. Kun asiat sopii paperille, ei niitä ongelmia varmaankaan tule.
Niin ja se kauppa oli ensimmäinen venekauppa ikinä. Kauppakirja tehtiin ruotsiksi.
Ja jatkoa: vaadittiin myyjältä osoitus että vene oli hänen omaisuuttaan. Myyjä esitti kauppakirjan, jolla oli veneen aikoinaan hommannut. Kaupantekotilanteessa myös henkkarit tarkistettiin.
Korjaan kuitenkin vielä tuon veroasian. Veneestähän menee vain arvonlisävero (EU:n sisällä), joka maksetaan uusista veneistä käyttöönottomaassa (tässä tapauksessa siis Suomessa Suomen arvonlisäkannan mukaan) ja käytetyissä se on maksettu jo "emämaahan". Vene on käytetty, jos se on yli 6 kuukautta vanha tai sillä on ajettu tai purjehdittu yli 80 tuntia (tämä avaa tietysti mahdollisuuksia "verosuunnitteluun"). Käytetyistä veneistä pitää vaadittaessa pystyä osoittamaan arvonlisäveron maksu, mikäli vene on valmistunut vuoden 1986 jälkeen.
Mainitsemasi 5 vuoden ikäraja oli siten virheellinen
Esim. http://www.edilex.fi/virallistieto/verohallituksen_muita_ohjeita/560.pdf
Onnea uudelle veneell ja hieno homma, että venekauppa sujui hyvin ja ongelmitta. Tuo on ihan hyvä pointti, että matkustamisesta syntyy sellaisia kuluja veneenostoon ulkomailta, mitä Suomessa ei synny. Minulle ainakin tärkeämpää kuin halvemmat hinnat oli se, että jo esim. Ruotsissa käytettyjen veneiden markkinat ovat huomattavan paljon suuremmat kuin Suomessa.
Samoin siitä lienee kaupantekohetkellä pelkkää etua, että ruotsaleinen kulttuuri noin kaikenkaikkiaan on samanlaista kuin Suomessa.
Nyt jäi ihmetyttämään... Kysyin muistaakseni ennen kaupan tekoa tullista miten huviveneiden tuontiverotuksen laita on, ja ymmärsin vastauksesta että yli 5 v vanhasta käytetystä veneestä ei veroa mene. Onko tämmönen laki sitten ollut joskus voimassa?
Tuossahan tuo on mustaa valkoisella kuitenkin aivan eri säännöt.
Kun tietää, miten tulli kompuroi jatkuvasti tuontiautojen verotuksen kanssa, en yhtään ihmettelisi, vaikka tuollainenkin neuvo olisi annettu. Oletko kuitenkin varma, että et kysynyt siihen malliin, että koska oma veneesi oli (?) viisi vuotta vanha, täytyykö maksaa veroa, jolloin vastaus oli, että viisi vuotta vanhasta ei tarvitse maksaa veroa?
En kyllä ostaisi ruotsalaista venettä. Aina tulisi kuitenkin epäilys, onko täällä Håkan ja Staffan pippelimiekkailleet keskenään. Vähän kuin ostaisi talon, jossa tapahtunut henkirikos.
sukupuoli identtiteetistään epävarmalle kaljamahaiselle suomalaiselle peräkammarin pojalle, ja heille ei vene ole muutenkaan suositeltava vapaa-ajanvietto väline.
Kannattaa myös muistaa, että osa ruotsalaisista veneistä on homojen suunnittelemia. Suosi suomalaista!