Nyt Häkämies sinulla on "sateentekijän" rooli transatlantisessa suhteessamme. Esitä Suomesta lisää joukkoja Afganistaniin tukemaan USA:n ponnistuksia terrorisminvastaisessa taistelussa. Olosuhteet olisivat otolliset, kun Halosen reviiriä on täsmennetty ja Kokoomus vie hallituskelkkaa.
Sellainen 1000 työtöntä vähänkoulutettua joutaisi sinne pois laman jaloista oppimaan Nato standardeja. Tämän tehtyäsi pääsisit aina halutessasi poseeraamaan Valkoisen talon portaille siellä vieraillessasi.
Sellainen 1000 työtöntä vähänkoulutettua joutaisi sinne pois laman jaloista oppimaan Nato standardeja. Tämän tehtyäsi pääsisit aina halutessasi poseeraamaan Valkoisen talon portaille siellä vieraillessasi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joo joo Häkämies,mutta Yhdysvallathan alkaa vetäytyä Afganistanista jo 2011.Viimeistään silloin Obama alkaa kuitenkin hävitä tuon Afganistanin miehityssodan,sillä myös Yhdysvallat on korviaan myöten ulkomaanvelassa.
Ja milloin loppuu tämä maailmantalouden taantuma ? Onneksi ainakin Kiina ja Venäjä luopuvat kuule ennen
jopa rahasta kuin hyväksyvät monopolit ja Yhdysvaltojen johtaman imperialismin.Hehheh...
...vaikkei läpi menisikään seuraavissa vaaleissa.... miehestä, kun on puhe soundi lähes aina Negatiivinen -60 astetta pakkasen puolella. Vai luuleeko, että Kansa on seuraavissa jo unohtanut kaiken, kun muutetaan yksissä tuumin ennen vaaleja aiheet nykyisille politiikoille kiitollisimmaksi? EI AUTA.
EI vasemmistoa, Ei oikeistoa, vaan Kansa!!
Alahan jo Jyri Häkämies painua itse sinne Afganistaniin häviämään,on sulla sentään naisellinen sielukin.
Sieluhan on toki tajuntakin.Kun terveen henkilön aistit ja järki muodostavat tajunnan,sielunlaki tarkoittaa
sitä,että puolet maailman miehistä tajuaa todellisuuden naisellisella tavalla.Tunne poliittinen minäsi.
Vaikka puolet maailman miehistä tajuaa todellisuuden naisellisella tavalla,minulla on nykyään miehinen
tajunta.
http://talousdemokratia.blogspot.com/2009/12/obaman-lupauksista.html
sitä vaan ihmettelee kuinka joku ihminen ja maa voi noin alas valua, ihan natsitasolle ja nykyaikana
Tuohon lahoavaan sontaläjään ei Suomen tule toivoansa panna!
Tiedättehän härkätaistelun?
Härkä täynnä voimaa narrataan hyökkäämään aina uudelleen.
Vähitellen sen niska väsyy.
Siinä törröttää yhä uusia piikkejä, joista yksikään ei sitä tapa.
Mutta lopulta se uupuu. Sen veri punaa hiekan.
Jossakin odottaa miekka.
Kaikki USA:n häviämät sodat se on hävinnyt tällä samalla tavalla.
Nyt jälleen kerran lähetetään 30.000 sotilasta voittamaan.
Samalla tavalla on tehty lukemattomia kertoja:
mitä tekisin, kun sota ei suju, ja kansa viisastuu päivä päivältä?
Kennedy, Johnson, keitä muita olikaan, .. Bush, Obama..
Heureka, lähetän lisää joukkoja!
Nyt heidän nimiään luetaan pitkästä mustasta muurista.
http://en.wikipedia.org/wiki/Imperial_overstretch