Tällä palstalla on esiintynyt uskontomme halveksuntaa. Emme hyväksy emmekä tule hyväksymään:
- uskontomme arvostelua
- uskontomme kyseenalaistamista
- valheiden levittämistä
- lestadiolaismiehiin kohdistuvaa pilkkaa.
Esitän toivomuksen, ettei näihin häirikköviesteihin osallistuta, vaan niistä on välittömästi ilmoitettava ylläpidolle. Kiitos.
Lestadiolainen mies 25.3.2004
- uskontomme arvostelua
- uskontomme kyseenalaistamista
- valheiden levittämistä
- lestadiolaismiehiin kohdistuvaa pilkkaa.
Esitän toivomuksen, ettei näihin häirikköviesteihin osallistuta, vaan niistä on välittömästi ilmoitettava ylläpidolle. Kiitos.
Lestadiolainen mies 25.3.2004
Vastaukset 6
Vanhimmat
niin sokeaa.. niin sokeaa..
hyvä kirjoitus,216.
vihdoinkin joku joka osaa laittaa sanat
oikeaan järjestykseen.
hyvää kevättä, 216. t.äiti vaan
Tiedoksi sinulle, että aion jatkaa sananvapauden minulle suomaa oikeutta kommentoida - niin positiivisesti kuin negatiivisestikin - ihan kaikkia lestadiolaisia, jehovan todistajia, luterilaisia, ortodokseja, katolisia, islaminuskoisia, hinduja, homoja, heteroita, naisia, miehiä, lapsia, suomalaisia, ruotsalaisia ja norjalaisia ja lukuisia muitakin ryhmittymiä sekä niihin kuulumattomia ja heidän tekemisiään IHAN NIIN PALJON KUIN MINUA HUVITTAA! Erityisesti, jos kysymys on ihmisolennon terveydestä ja hyvinvoinnista, aion arvostella myös ääneen, enkä vain itsekseni ihmetellen.
Tässä seuraava kommenttini: minusta on esimerkiksi todella hienoa, että lestadiolaisista nuorista suuri osa ei käytä alkoholia ollenkaan!
Eikös ole kamalaa, kun ihmisillä on omia mielipiteitä!
Totuus nyt kuitenkin on se, että suomessa ihmiset saavat arvostella ja kyseenalaistaa teidän uskontoanne niin paljon kuin huvittaa. Ymmärrän hyvin että pilkkaavat viestit sekä valheelliset viestit tulisi poistaa ylläpidon toimesta, mutta että arvostelevat ja kyseenalaistavatkin?
Oikeastaan tuo kirjoituksesi on hyvin vahva peruste sille, että teidän uskontoanne tuleekin kyseenalaistaa. Ette te millään muotoa ole erityisasemassa suomessa.
Evankelis-Luterilainen mies 26.3.2004
No niin, nyt vaimo on saanut annettua muksuille ilpalalan, -pesun, iltarukouksen ja on pistänyt heidät unten maille eli on rauhallista kirjoitella.
En hyväksy sinun, "Insinööri" kirjoitustasi enkä ikinä tule niitä hyväksymään. Olet itse niin syntisen likainen ettet näe sitä maailman pahuutta jossa olet.
Me lestadiolaiset olemme erityisasemassa, sillä meitä odottaa se taivaankoti ja me saamme elää parannuksen armossa ja uskoa kaikki synnit anteeksi.
Koe sinäkin parannuksen armo ja tule uskoon uskomalla kaikki synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä. Tiedän, että käsityksesi uskosta muuttuu täysin. Anna yhteystietoja niin keskustellaan rehellisesti.
Hyvää yötä kaikille ja Jumalan rauhaa uskovaisille.
opettele kirjoittaa=0)heh