moikka, olemme hankkimassa siperian huskyn urospentua ja olisi kiva saada hänelle nimi, joku mikä sopisi kyseiselle rodulle ja olisi kuitenkin erikoinen, ettei mikään tavallinen koiran nimi.
HUSKYLLE NIMIEHDOTUKSIA
24
10702
Vastaukset
- dgad
Pyry? Kuvaa ainakin rotua hyvin: huskyt työskentelevät vaikka lumipyryssä!
- Maijjaa
Tutuilla on 7 huskyä (ulkokoiria), urosten nimet ovat Julle, Rulle, Rolle, Kassu ja Joona. Mielestäni joku Rulle tai Kassu sopisi huskylle ;o
- totemi
Riski, Hiski, Kölli, Reno, Into, Touho, Puksu, Hukka, Elvis, Indy, Mosku, Turbo, Mega, Pablo, Joiku, Kaiku, Tuisku, Kide, Turo, Rambo, Pusku, Harmo, Rölli, Raju, Milo, Ainu,
Huskyyn liittyviä historiallisia nimiä:
Balto http://fi.wikipedia.org/wiki/Balto
Togo, Nome, Tsergo, Kreevanka, Scotty, Bonzo, Fritz, Smoky, Tosca, Toto, Duke, Pando, Kolyma, Dushka, Tuck, yms....
Balto animaatioon liittyviä:
Boris, Kiilu, Välkky, Nikki, Nava, Niju, Kodi, yms.
Lumihauvat elokuvasta olisi hyviä myös:
Demon, Diesel, Scooper, Sniff, Yodel, Mack- Anonyymi
Katso Disney Togo-elokuva. Togo teki suuremman urotyön, mutta Balto on jostain syystä saanut melkein koko kunnian. Baltolla ei ollut pentuja, mutta Togolla sitä vastoin oli ja Togon sukua pidetään yllä yhä.
- Talventuisku
Pyry, Viima, Tuisku, Halla, Kuura, Pakkanen, Lumi, Loska, Kaisla, Pilvi, Lumme... Itse tykkään ainakin luontoon liittyvistä nimistä :)
- meri_metso
Ehotan että Mack ... Sitten ku ite ostan uroshuskyn niin nimi on melko varmasti Mack :) no muita ois vaikka Mosku, Rambo, Yodel, Raiku :)
- I LOVE DOGS! <3
Tuisku ois kiva. vähä samalianen ku Pyry. Seweri ois kans sopiva, ja Bono...
- Jake0rzoey
Oma ehdotukseni on Jake (lausutaan"zake"), kuulostaa semmoselta vantteralta , rohkealta ja itsevarmalta. Tai Zoey (lausutaan " zoui ")
- täävastaus
Jake0rzoey kirjoitti:
Oma ehdotukseni on Jake (lausutaan"zake"), kuulostaa semmoselta vantteralta , rohkealta ja itsevarmalta. Tai Zoey (lausutaan " zoui ")
mutta laitetaan tänne kuitenkin :)
musta ASLAK olis ihana huskylle ja sopiski vielä (= !
- Happalainen
Mane, Dacha, Bummi, Bumme, Slova, Denkku, Lutku?
Theri(Teri), Sibirja(Siberia=siperian husky), Domi, Dommi,
Amoc - gdsjgf
routa tai halla
- HuskyLove
Yuko, Geo, Whelney, Serenade, Neve ''Pyry'' , River...
- HUSKY FANI
Netta, Lumi, Hauva, Tuisku, Mery, Allu ja Essi.
- Aina myöhässä :-(
Moi! Koirat ei tykkää "s" äänestä, varmaan siksi, että se kuulostaa käärmeeltä. Nimi olisi hyvä alkaa konsonantilla, kuten Haukku(meidän oma Haukku-koira
- kennelin pitäjä
tottakai koiralle saa ihan itse keksiä nimen. mitä sitte vaikka jokku pelkääki esim peto nimee, se on sitte niitten ongelma, meillä itellä on Kiti, Halla, Jere, Shasta, jekku jne..... Ja uros koiran nimi ehotuksia: Heeku, Hukka, Hitan, Chip, Winnie, Shavon, Hohto, Stickó, Chaya, Sirpi, Kyo, Kanashimi, Henkka, Kiri, Moose........ :)
- Huskylle
Hukki
- Ihania nimiä
Olen tykännyt Alaska,Mexico ja Lumia nimestä :)
- lolyoloswagggg
haluaisin oman koirani nimeksi Desmond, Damon tai (Demon) , Diesel tai sitten Balto :) itsekin huskyn hankin
Damon lausutaan = "Deimon"
Demon lausutaan = "Diimon" tai pelkkä Demon tai Demoni - Piua
Aslak
- Huskyfanny
Kuura, Snow(lausutaan snou), Halla, Huurre, Frost, Ice(lausutaan ais), Balto, cold(lausutaan Kould), nuoska, Flake(lausutaan Fleik), Birki?
- kaikenlaistani
Tulva, valo, reko, vaara, kaarna, kirjo, murina...
- Tila
Nuka
- Anonyymi
Myrsky? Cosmo?
- Anonyymi
Oisko Windy
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2655283Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204271- 604251
- 513660
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363657Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413475Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv322810Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202616- 232576
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo692435