savuhaitta kodassa

Kota ukko

Pienensin "tulialaa" peltirenkaalla, (halkaisia nyt 65 cm korkeus 10 cm ) koska se oli liian iso huuvaan nähden, nyt savu ei leviä liikaa, mutta ehdottomasti tärkein asia oli nostaa piipun hattu reilusti ylemmäksi, jolloin virtaus ei häiriinny törmätessään hattuun. myös grillin ja huuvan etäisyys täytyy kokeilla sopivaksi.Itselläni on kota sepelin päällä ja kolme ilmaputkee.Ennen oli savua että silmiä kirveli ja piti vaihtaa "kotavaatteet", nyt toimenpiteiden jälkeen ei savua enään tule lainkaan kotaan, eikä vaatteet haise yhtään savulle, tuntienkaan istumisen jälkeen.

5

1342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HuuvatonUkko

      Mitä sillä huuvalla oikeesti tekee ?

      • rämemajavat

        kyllä huuva ihan hyvä on, säästää mieluummin muista tarpeista


    • kotamamma

      Kangasseinäisessä kodassa olen huomannut miten tärkeä on alhaalta tulevan korvausilman riittävä saanti.
      Kangaskodassa kun tuota on helppo testailla helmoja nostelemalla.
      Puukotaan siis myös kannattaa laittaa kyllin aukkoja,joista ilmaa tulee.Mieluummin vähän enempi läpällä suljettavia aukkoja kuin ei aukkoja lainkaan niin johan toimii.
      Se nostaa savun paljon ylemmäksi.

      Kun omassa kodassa ei edes voi istua savustumatta jos alahelmat on kiinni niin vastaavasti helmojen nostolla savukerros nousee jo päänkorkeudelle seisottaessa.
      Eikä kodassani ole mitään muuta kuin kuorma-auton vanne nuotiopaikkana.

      Matalapaineella ei oikein mikään saa savua nousemaan kunnolla ylös tai on oltava jo hirmuroihut...

      • napakettunaali

        Kiitos viestiketjun aloittajalle neuvoista, on se ihme miten pienillä teoilla sain kotani savuttomaksi, ps tänäänkin pääsin sen taas testaan.


    • savussa

      Huuva pitää nostaa mahdollisimman korkealle, kuin että se olisi lähellä tulisijaa??. Itsellä on tulisija kahden lekaharkon päällä, sorapohja, ja yksi korvausilma putki, joka on tulisijan luona korkemalla ja ulkona melkein maan tasalla. itselläni taitaa olla väärin rakennettu??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      208
      14338
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      17
      2148
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1313
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      94
      1176
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      116
      1125
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      22
      1070
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      852
    8. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      688
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      683
    10. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      63
      653
    Aihe