savuhaitta kodassa

Kota ukko

Pienensin "tulialaa" peltirenkaalla, (halkaisia nyt 65 cm korkeus 10 cm ) koska se oli liian iso huuvaan nähden, nyt savu ei leviä liikaa, mutta ehdottomasti tärkein asia oli nostaa piipun hattu reilusti ylemmäksi, jolloin virtaus ei häiriinny törmätessään hattuun. myös grillin ja huuvan etäisyys täytyy kokeilla sopivaksi.Itselläni on kota sepelin päällä ja kolme ilmaputkee.Ennen oli savua että silmiä kirveli ja piti vaihtaa "kotavaatteet", nyt toimenpiteiden jälkeen ei savua enään tule lainkaan kotaan, eikä vaatteet haise yhtään savulle, tuntienkaan istumisen jälkeen.

5

1297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HuuvatonUkko

      Mitä sillä huuvalla oikeesti tekee ?

      • rämemajavat

        kyllä huuva ihan hyvä on, säästää mieluummin muista tarpeista


    • kotamamma

      Kangasseinäisessä kodassa olen huomannut miten tärkeä on alhaalta tulevan korvausilman riittävä saanti.
      Kangaskodassa kun tuota on helppo testailla helmoja nostelemalla.
      Puukotaan siis myös kannattaa laittaa kyllin aukkoja,joista ilmaa tulee.Mieluummin vähän enempi läpällä suljettavia aukkoja kuin ei aukkoja lainkaan niin johan toimii.
      Se nostaa savun paljon ylemmäksi.

      Kun omassa kodassa ei edes voi istua savustumatta jos alahelmat on kiinni niin vastaavasti helmojen nostolla savukerros nousee jo päänkorkeudelle seisottaessa.
      Eikä kodassani ole mitään muuta kuin kuorma-auton vanne nuotiopaikkana.

      Matalapaineella ei oikein mikään saa savua nousemaan kunnolla ylös tai on oltava jo hirmuroihut...

      • napakettunaali

        Kiitos viestiketjun aloittajalle neuvoista, on se ihme miten pienillä teoilla sain kotani savuttomaksi, ps tänäänkin pääsin sen taas testaan.


    • savussa

      Huuva pitää nostaa mahdollisimman korkealle, kuin että se olisi lähellä tulisijaa??. Itsellä on tulisija kahden lekaharkon päällä, sorapohja, ja yksi korvausilma putki, joka on tulisijan luona korkemalla ja ulkona melkein maan tasalla. itselläni taitaa olla väärin rakennettu??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      5
      2945
    2. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      115
      2834
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      24
      2704
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      45
      2578
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      79
      2434
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      38
      2349
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2274
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      77
      1908
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      196
      1772
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1685
    Aihe