Pienensin "tulialaa" peltirenkaalla, (halkaisia nyt 65 cm korkeus 10 cm ) koska se oli liian iso huuvaan nähden, nyt savu ei leviä liikaa, mutta ehdottomasti tärkein asia oli nostaa piipun hattu reilusti ylemmäksi, jolloin virtaus ei häiriinny törmätessään hattuun. myös grillin ja huuvan etäisyys täytyy kokeilla sopivaksi.Itselläni on kota sepelin päällä ja kolme ilmaputkee.Ennen oli savua että silmiä kirveli ja piti vaihtaa "kotavaatteet", nyt toimenpiteiden jälkeen ei savua enään tule lainkaan kotaan, eikä vaatteet haise yhtään savulle, tuntienkaan istumisen jälkeen.
savuhaitta kodassa
5
1156
Vastaukset
- HuuvatonUkko
Mitä sillä huuvalla oikeesti tekee ?
- rämemajavat
kyllä huuva ihan hyvä on, säästää mieluummin muista tarpeista
- kotamamma
Kangasseinäisessä kodassa olen huomannut miten tärkeä on alhaalta tulevan korvausilman riittävä saanti.
Kangaskodassa kun tuota on helppo testailla helmoja nostelemalla.
Puukotaan siis myös kannattaa laittaa kyllin aukkoja,joista ilmaa tulee.Mieluummin vähän enempi läpällä suljettavia aukkoja kuin ei aukkoja lainkaan niin johan toimii.
Se nostaa savun paljon ylemmäksi.
Kun omassa kodassa ei edes voi istua savustumatta jos alahelmat on kiinni niin vastaavasti helmojen nostolla savukerros nousee jo päänkorkeudelle seisottaessa.
Eikä kodassani ole mitään muuta kuin kuorma-auton vanne nuotiopaikkana.
Matalapaineella ei oikein mikään saa savua nousemaan kunnolla ylös tai on oltava jo hirmuroihut...- napakettunaali
Kiitos viestiketjun aloittajalle neuvoista, on se ihme miten pienillä teoilla sain kotani savuttomaksi, ps tänäänkin pääsin sen taas testaan.
- savussa
Huuva pitää nostaa mahdollisimman korkealle, kuin että se olisi lähellä tulisijaa??. Itsellä on tulisija kahden lekaharkon päällä, sorapohja, ja yksi korvausilma putki, joka on tulisijan luona korkemalla ja ulkona melkein maan tasalla. itselläni taitaa olla väärin rakennettu??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2573619
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1332598Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta152075Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2271898Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3491879- 571468
Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491414- 1111150
- 1031147
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan711130