Selkäkipua tutkittu

Onko vika sittenkin "korvien välissä"?

http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/terveys.asp?id=1800021
2302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Niin no... hankalaa se on ajatusten voimalla saada hermokanavaa ahtaumastama vapautumaan ja nikamia paikoilleen... enemmänkin niin että tuo pitkään jatkuva selkäkipu/oireilu saa kyllä helposti masentumaan. En minäkään selän kipujen aikaan juuri työstä pitänyt (kun en siellä voinut oikeasti ollakaan), ja erakoiduinkin kunnolla kun mihinkään en voinut osaa ottaa. Toisaalta kun sattui kohdalle ne lääkärit jotka eivät epäilleet motiivejani, ja leikkaus suoritettiin pikaisesti niin takaisin siellä työssä oltiin sitten nopeastikin, ja oireitta :) Liikunnalla ei mun selän kanssa ollut mitään tekemistä, lääkärin neuvojen mukaan rasitin sitä mahdollisimman vähän... ja kaiki nuo "toimenpiteet" auttoivat saamaan selän kuntoon.

Äänestä

Suosittelen lukemaan Antti Heikkilän juuri ilmestyneen kirjan "Siunattu kipu" 3-5 kertaa läpi samalla verraten omiin kipuihin ja elämään. Avaa näkemystä kivun mahdollisiin pitkäaikasiinkin syihin ja auttaa oivaltamaan toipumista. Itselläni 1 lukukerta vasta herätti orastavan tiedonhalun selviämään pillerihelvetistä ja oman elämän ahdistusten vaikutuksesta selkävaivoihin.

Farmaripekka

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jälleen kirjoitti:

Onko vika sittenkin "korvien välissä"?

http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/terveys.asp?id=1800021

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu