missä vika?

Kun jatkuvasti toitotetaan että ÄLÄ AJA TOISEN PERSEESSÄ KIINNI maantiellä niin mitään ei tapahdu. Onko rekkamiehet niin köyhiä hengenlahjoiltaan ettei puhuttu sana mene ymmärrykseen?
8358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Edelleenkin vastaan: Päästäkää rekka ohi ja jatkakaa sen jälkeen ajelua.

Äänestä

Niin. Mietippä sitä. Jos puolen tunnin mietimisen jälkeen ei tule syitä mieleen, niin ota peili avuksesi.

Itseäni ihemtyttää jatkuva vollotus takapuskurissa kiinni roikkuvista raskaista ajoneuvoista. Ajan henkilöautolla 40 tkm vuodessa, eikä minua ole koskaan vaivannut kyseinen epäkohta. Ajonopeuden voi sovittaa sellaiseksi, että ei kuljeta raskasta kalustoa hitaammin. Tämä onnistuu ainakin 11-vuotta vanhalla japanilaisella 1,6 litran padalla varustetulla autolla ilman luistonestoja, abs:eja, eps:ejä sun muita. KErtaakaan ei ole kolahtanut Tiedä sitten, että onko valtaosa nykyautoista sellaisia että niillä ei yhdeksääkymppiä pääse.

Joskus harvoin kun autoni maantienopeus on alle 90 (tällöin avovaimo ratissa), raskas kalusto toki saavuttaa, mutta ei jää roikkumaan takapuskuriin. Sen voi nimittäin päästää ohi.

Tämä tapahtuu seuraavasti:
- ohitusmerkki antamalla
- rekan lähtiessä ohittamaan tapahtuvalla jarrutuksella (ei äkkijarrutus, mutta mielellään siten, että rekkakuski ehtii nähdä jarruvalojen syttyvän)
- kun rekan takapuskuri on ohittanut etupuskurini väläytetään pitkiä, jotta rekkakuski voi turvallisin mielin palata omalle kaistalle
- ohitustilannetta helpottaa lisäksi se tosiasia, etä ohitettavana ollessa ei tarvitse kiihdyttää niin lujaa kuin osaa, eikä edes keskittyä torvensoittoon

Edellämainituilla ohjeilla vaimokin osaa ajella maantiellä omaa vauhtiaan, eikä rekat haittaa.

Mikäli liikutaan vilkasliikenteisellä tiellä, jossa ohittaminen on hankalaa, niin voidaan väistää linja-autopysäkille. Sieltä pääsee myös takaisin liikenteeseen sillä samalla 11-vuotta vanhalla japsiautolla. Ei viivytä matkantekoa.

Ja siitä on turha itkeä, että ei sinne pysäkille uskalla pysähtyä, kun jarrutusvaiheessa ajetaan päälle. Vilkku päälle ajoissa ja hallittu jarrutus, ei se sen vaikeampaa ole. Pysäkki muuten sijaitsee sitten lähes jokaisen suuremman risteyksen yhteydessä tai mäkien päällä, jos joku ei sitä tiedä.

Pääsääntöisesti perässäroikkujat, jotka eivät ohitusmerkkiä ymmärrä, ovat henkilöautoilijoita. Jos takasumuvalo tai raivoisa tuulilasinpeseminen ei näihin tepsi, niin spraypullossa oleva synteettinen vaseliini toimii.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä.

    Autoilijat voidaan jakaa oikeastaan kolmeen ryhmään näin:

    a) Osataan ajaa riittävän hyvin.

    b) Ei osata ajaa. Mutta luullaan että osataan.

    c) Ei osata/uskalleta ajaa siten, että muukin liikenne tulee huomioiduksi. Tiedostetaan tämä tosiasia ja pyritään olemaan hankaloittamatta muiden touhuja.


    A-ryhmään jos kaikki kuuluisivat, niin olisipa hyvä juttu.

    C-ryhmän olemsassaoloon voi olla ymmärrettäviä syitä (esim. ikä, invaliditeetti, vähäinen kokemus). Ei se mitään. Tielle vaan.

    B-ryhmä on paska homma. Tästä ryhmästä tulevat myös kaikki ne narisijat, jotka valittavat raskaan kaluston käyttäytymistä, vastaantulijoitten valoja, ylinopeuksia, ohituksia ym kaikkea mitä eivät vaan osaa itse.

    Äänestä

Minua persiisä roikkujat ole koskaan haitannut ja yleensä se roikkuja on henkilöauto jos siellä ny jotain roikkuu.Henkilö kohtaisesti luotan mittari virheeseen 80 alueella ajan 90 ja 100 alueella 110.17vuotta olen autolla ajellut ja en ole saanut yhtään ylinopeus sakkoja.Kesäisin ajelen moottoripyörällä ja silloin on näitä jotka yrittää ängetä mahdollisimman lähelle ja nämäkin on oikeastaa aina henkilöautoja mut vielä olen mieleiseni raon saanut aikaan lievällä ranneliikkeellä tai tupakkitauolla.

Äänestä

Aiemmin käytyjen keskutelujen perusteella rekkamiehet tosiaan on vähän yksinkertaisia. Hyppysissä on 60 tonnia massaa, mutta fysiikan laista ei minkäänlaista käsitystä.

Äänestä
  • Otappa vaan vähä selvää mitä joutuu opiskeleen ja tekeen sen eteen että saa rekkakortin taskuunsa,että päästään ajaan maitoo ja vauvanruokaa kauppoihin kaltaisillesi marisijoille.Ja seuraavan kerran kun ajat sielä ison auton perässä kiini,niin vois senverran keskemmällä teitä ajella että näkys vähä paremmin peileistä.

    Äänestä

  • kaikki niin tyhmiä olla. Minäkin opiskelen yliopistossa toista vuotta (pääsin kyllä vasta toisella yrittämisellä, että se taitaa olla tyhmyyden merkki) ja ajan rekkaa aina lomilla ja joskus viikonloppuisin, että saisin joskus makkaraa leivän päälle, kun ei näillä valtion avustuksilla yksinkertaisesti elä. Vai mitä te marisijat olette mieltä että vuokran ja muiden tähdellisten kulujen jälkeen jää käytettäväksi 25 euroa/viikko.

    Äänestä

Et vaan osaa.

Mutta ei se mitään, jotkut eivät osaa edes keittää perunoita.

Ari H.:n, Jarin ja "ei ongelmia:n" kommenteissa on asiaa.

Minä ajan vuodessa 40 tkm henkilöautolla ja viime vuosina ajelin toiset 40 tkm/v raskaalla yhdistelmällä. Henkilöautolla ajellessa perässä roikkuvat vain jotkut henkilöautot harvakseltaan. Yhdistelmän takapuskurissa roikkuu myös henkilöautoja, mutta nopeudesta johtuen luonnollisesti niitä on huomattavasti enemmän kuin henkilöautolla ajaessani. Raskas liikenne ei roiku perässäni kummassakaan tapauksessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keke kirjoitti:

Kun jatkuvasti toitotetaan että ÄLÄ AJA TOISEN PERSEESSÄ KIINNI maantiellä niin mitään ei tapahdu. Onko rekkamiehet niin köyhiä hengenlahjoiltaan ettei puhuttu sana mene ymmärrykseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu