Mistähän löytyisi uuteen taloon laillinen eli verkkovirta varmistettu palovaroitin relelähdöllä ja ketjutuksella. Eli pitäis saada jonkinlainen kärkitieto tai jännitelähtö releelle palovaroittimista joka sitten kytkettäisiin gsm modeemiin.
230V Palovaroitin
jack bauer
41103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
onhan noita valmiita järjestelmiä, katso esim. finalertin sivuilta.
No onhan niitä kokonaisia järjestelmiä, mutta kun pitäisi liittää jo olemassa olevaan järjestelmään palovaroittimet. Eli tarvitsisi esim avautuvan tai sulkeutuvan kärkitiedon varoittimilta.
pellon takana olevaa naapuria soittamaan palokunnalle, halvempi ratkaisu kun olet siellä paikallisessa baarissa päiväkaljalla. Ja kuntahan sen kämppäsi omistaa.
Ainakin Hagerilla on sopivia olemassa. Ilmaisimet varustetaan releasennuskannoilla, niin saadaan toteutettua. Sisältää yhden sulkeutuvan koskettimen.
Linkin takaa lisää tietoa:
http://www.utupowel.fi/files/utupowel.fi/attachments/PDF/hager/tekniset_tiedot/106_savuilmaisimet_t.pdf