Ostin tuommosen 3B TDi passatin tuossa jokin aika sitten ja hurautin seuraavana päivänä autopesuun, oikeen vahapesuun. Koneet lähtivät käyntiin ja vettä alkoi suihkuamaan. Hetken kuluttua havahduin ja kauhistuin kokemaani: Vettä tulvi kuskin puolelta ja näytti tulevan polkimien takaa.. vesi poistui tietenkin liijan hitaasti lattian pikku poistoreijistä jos semmoisia näissä pahemmin sit edes on... en kuitenkaan irrotellut mattoa kuivausta varten vaan pidin autoa käynnissä pari kolme tuntia ja lämmöt täysille, myös penkinlämmittimet plus raahasin vielä puhaltimen jatkojohdolla polkimien eteen puhaltamaan. Kumimatot otin pois viikoksi eteenpäin ja painelin pari päivää pyyhkeillä ja papereilla lattiaa kuskin puolen etu ja takalattioista sitten ei enää tuntunut kostealta. mutta haluaisin tietää, mitä pitää purkaa että pääsee jotenkin kaivamaan roskat pois vesikaukalon poistoreijistä ja minkälaista tuhoa toi "tulva" saattoi aiheuttaa? ei kai tarvitse olla huolissaan nyt auton sähköistä, ne toimii kyllä samaan tapaan ku ennenki. ja tästä on jo n. kuukausi.
Vesikaukalon reikien tukkeutuminen
hemulivaaa
91194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
järki hoi älyä älä jätä ... pitäs pikkusen syventyä asioihin enste..
Onpa outo homma. Kannattaisi irroittaa oviaukon kynnyslistat ja vilkaista myös sinne mattojen alle. Todennäköisesti se vesiongelma on ollut siinä autossa jo ennenkin, joten mattojen alla saattaa hyvinkin muhia kosteutta.
Autojen ilmanottoaukot yleensä rakennetaan siten, että vettä pitää sinne tulla aika paljon, ennen kuin se rupeaa ("tulemaan yltä") lämmityslaitteen kanavien kautta tulemaan sisälle. Voi tietysti hyvinkin olla mahdollista, että ilmanoton vedenpoistoreiät ovat tukkiutuneet, mutta epäilisin, ettei vesiongelman syy ole nyt siinä. Ettei vaan olisi tuulilasi irronnut liimauksistaan - vesi tuleekin sisälle tuulilasin ja korin välistä. Suvikelillä voisi kokeilla puutarhaletkulla ruiskuttaa vettä auton päälle ja näin yrittää selvittää, missä vuotokohta on. Korjata tuo kannattaa, koska auton rakenteissa oleva kosteus lahottaa korin nopeasti.
pitääpä yrittää päästä johki lämpimää hallii nostamaan mattoa ylemmäs ja tiirailemaa miltä siellä näyttää...!
Kyllä se nimenomaan on tuossa mallissa se vedenpoistoreikien tukkiutuminen tyyppiongelmana. Alkuperäiselle kysyjälle tiedoksi että akun alla ne reiät on. Kai se akku pitäisi irrottaa että kunnolla pystyisi putsaamaan. 3b:ssä sain käden mahtumaan jarrutehostimen puolen reiän ympäristöön ilman purkuoperaatioita. Faija on puolestaan on puhdistellut kaukaloa paineilmalla.
Jos on kastumaan jo päässyt niin pakkohan ne matot on kuivattaa jos haluaa homeen pitää pois ja taitaa siellä olla mattojen alla jotain elektroniikkaakin.
Pitäisipä katsoa, onko tuossa uudemmassa sama juttu - ei ole kyllä ollut ongelmia veden kanssa, mutta ettei niitä tulisikkaan...
näköjään kannattaa, ei olis millään voinu uskoa että laatu auton kanssa voi sattua tuollasta että vedet tulee syliin, typerää sanoa "pitää vähän perehtyä asioihin" ei sitä missään oo hei mainostettu että passatin vedenpoistoreijät tukkeutuu erittäin helposti ja voivat aiheuttaa tulvan auton sisällä.
Enpä ole kuullut että tämä uudenpi 3C malli kärsisi vastaavasta.
Eikä se vanhakaan (2kpl ja 8v) meillä tulvinut kun osasi asiaa varoa, hyviä autoja ne muuten on. Vettä voi muuten tulla raitisilmakotelontiivisteenkin pettämisestä, mutten ole varma tarviiko siihen tuon kaukalon täyttymisen.
...täällä: http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/passat tulvii tid:4726?term_keywords=passat tulvii
Kirjoita Googleen : passat vettä lattialla
Silloin saat tietää kuinka yleinen tämä ongelma on VAG:n tuotteissa!