Konginkankaan liikenneonnettomuus on ollut tiedotusvälineissä runsaasti esillä, mutta kepulaista tiehallinnon pääjohtajaa en ole havainnut. Missä hän piileskelee?
Kepulainen pääjohtaja
Järjestystä kaipaava
6210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja missäs se terroristisolu AKT:n (Al-KaiTa) porukka on kun ei ole vielä masinoimassa kansantaloudelle vahinkoa aiheuttavaa rahtarilakkoa?
t:jarmo
Lähtevät jääliukkaille teille, eivätkä pidä sitä moottoriajoneuvoliikenteelle esteenä. Tielaissahan sanotaan, että tie on pidettävä liikennettä tyydyttävässä kunnossa ja edelleen, että tie on talvella pidettävä moottoriajoneuvoliikenteen tarvetta vastaavasti lumi- ja jääesteistä vapaana.
"siltarumpupolitiikkana" ja vastustaneet pohjoisen tiemäärärahoja!
Ei lumenauraus ja suolaaminen voi olla rahasta kiinni, koska samoja rahoja käytetään teiden parantaiseenkin (mutkaoikasuja, kevytväyliä yms.). Se on kai siitä kiinni kuinka tienpitäjä haluaa auraamista ja suolaamista painottaa määrärahaa käytettäessä.
Ei siinä mitää painottamista ja harkintaa ole, jos lain mukaan tiet on pidettävä liikennettä tyydyttävässä kunnossa, niin se on ensisijainen rahojen käyttökohde ja muu, jota ei ole erikseen laissa mainittu, tulee vasta sen jälkeen.
Vanhasen hallitus juuri siirtänyt tieturvallisuutta parantavat määrärahat kauas tulevaisuuteen?
Ainoa mitä Vanhanen on tässä antanut, ovat pahoittelut omaisille.
Wiljami