Missäs nyt lastensuojeluviranomainen?????????????????????????

http://www.kaleva.fi/plus/Lasten-hammashoidon-jonot-johtavat-jopa-juurihoitoihin/828153

Lasten hammashoidon jonot johtavat jopa juurihoitoihin

Lapsille on tarjolla riittämättömästi hammashoitoaikoja, varoittaa Hammaslääkäriliitto.
Pahimmillaan lapsille on
jouduttu tekemään jopa juurihoitoja
tai poistamaan hampaita
hoidon
viivästymisen
vuoksi.

Liiton mielestä lasten ongelman synnytti hoitotakuu, jonka takia lapset ja aikuiset kilpailevat samalla viivalla hoitoonpääsystä.

Kun hoitoaikoja ei ole tarjolla riittävästi, hoitoon pääsyä tai jatkohoitoa joutuu odottamaan jopa pari kuukautta. Tästä syystä lasten hampaat ehtivät mennä huonoon kuntoon.

Liiton mukaan vain puolessa terveyskeskuksista hoito toteutuu kohtuullisessa ajassa.

Kaikkia lapsia ei enää automaattisesti kutsuta hammashoitoon, joten vanhempien olisi liiton mukaan huolehdittava lasten hammashoidon säännöllisyydestä.
7271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei lastensossu puolusta lapsia yhtäkään yhteiskunnan epäoikeudenmukaisuutta tai laiminlyöntiä vastaan, oli kyse hampaista tai muustakaan lasten terveyteen tai kouluun liittyvästä asiasta. Eiväthän he ole koskaan julkisuudessa valittaneet siitäkään, että lakisääteisiä huostaanottoja ehkäiseviä tukia jätetään antamatta perheille.

Ei yhdenkään kunnan työntekijän ole hyvä nousta kuntapäättäjiä tai omien esimiestensä päätöksiä vastaan tai hän vaarantaa sillä oman toimeentulonsa. Niinpä lastensossutkin ovat kaksinaamaisesti tekevinään hyvinkin lakeja ja lasten oikeuksia rikkovia huostapäätöksiä - lasen edun nimissä tietenkin.

Äänestä
  • Ovat kuin eivät olisikaan kun
    päivähoito, koulutoimi, terveydenhuolto ja nyt siis hammashuolto
    vaarantaa lapsen ja nuoren kasvun ja kehityksen.
    Ja kaikki tämä tapahtuu näiden eri hallinnoalojen viranomaisten taholta lakeja rikkomalla!

    Vanhemmathan ne aina kauheita ovat. Heitä, kun voi mustamaalata ja voivotella ja
    joka käänteessä ja oikein julkisuudessakin asti
    kuinka kauheita ja kelvottomia vanhemmat ovat jne.

    Mutta kun kuntaviranomaiset tietoisesti ja rikollisesti laiminlyövät lakisääteisten palveluiden tarjoamisen lapsille, nuorille, perheille
    on tämä sossupossu hiljaa ja näkymättömänä.....

    Äänestä

Eli soskuja vaaditaan apuun. Ne hampaat ei jonossa mene huonoon kuntoon, vaan sillä ettei niitä pestä ja mätetään karkkia, limukkaa ja mehuja energiajuomia.

Äänestä
  • Lasta on vaikea pakottaa hoitamaan hampaansa niin, että EI IKINÄ, EI YHTÄ AINOAA pienen pientä reikää muodostuisi. Jos näin pääsee käymään, ei hammashoitoaikoja ole. Eikö hammashoito kuulu mielestäsi peruspalveluihin? Eikö lastensuojelun kuuluisi puolustaa lasten oikeuksia niihin joka suhteessa, mutta sitähän he eivät tee vahingossakaan.

    Vanhemmat voi yrittää puuttua mihin tahansa epäkohtaan, mutta sillä ei ole ikinä niin suurta merkitystä kuin jonkun viranomaisen tekemänä. Siihenkin jo ketjussa annettiin selkeitä vastauksia, miksi he eivät todennäköisesti niin tee, mutta sehän sinua ei yhtään kiinnostanut, toisten haukkuminen ja asian väärä kärjistäminen sitäkin enemmän.

    Äänestä

  • Ei sitä harjaaminenkaan aina pysty estämään enää siinä vaiheessa, suussa normaalisti elävät bakteerit pitävät siitä huolen. .

    Ja lapsillehan ei saisi IKINÄ antaa karkkia ja limua tai muuten saa joutaa lastensuojelun asiakkaaksi ;D
    Meinaako huostahulluus nostella päätään taas jollakin?

    Ja jutelkaapa hammaslääkäreiden kanssa aiheesta!
    He ovat sitä mieltä, että lasten terveyden kustannuksella leikkimistä ovat viime vuosikymmenten hammashoitoaikojen vähennykset. Mutta huostahulluille kaikki on vain huonoista vanhemmista johtuvaa, eikö niin?

    Äänestä

  • ole. Minun lapset on olleet huostassa. Lähtiessä ei ollut hampaissa reikiä, mutta sijoituksessa niitä sitten ilmestyi. Nähdessäni yhteydenpidonrajoitusten merkeissä lapsiani laitoin merkille keltaisen töhnän peittämät hampaat. Kotona ei ollut karkkipäiviä, cocacolaa en antanut lapsilleni ja limpparia sai juhlapäivinä, mutta karkkia ja imeliä jälkiruokia meillä oli. Meilläpä pestiinkin hampaat. Nyt "yks äitee" pyydät anteeksi. Ja menet sijaisten palstalle ja kirjoitat heille mikseivät pidä huolta sijoitettujen lasten hampaista, vaikka heille MAKSETAAN SIITÄ. Ei ne pidä kun ovat jatkuvasti pienessä tai isommassa kaasussa pullojensa seassa, kaatavat kulukorvaukset kurkustaan alas ja pyytävät lisää.

    Äänestä

  • jo uuden lastensuojelulainkin mukaan
    ihan yleiselläkin taholla oleviin epäkohtiin jne.

    Eli jos hammashoitolan ajat ovat niin kortilla ja jonot niin pitkät
    että lasten suun terveydenhuolto vaarantuu
    niin kyllä se lastensuojeluviranomaisenkin olisi omassa kunnassaan mitä pikimmin asiaan tartuttava ja puututtava!

    Lapsen edusta jne voi siis puhua vain vanhempien ollessa kyseessä
    mutta kun toinen hallinnonala toimimattomuuttaan jne laiminlyö
    lainsäädännössäkin olevat velvollisuutensa ja määräyksensä
    ja lasten terveyden, kasvun ja kehityksen kustannuksella
    asia ei enää kuulukaan lastensuojelun viranomaiselle ko?
    Vau!

    Kun hammashoitajien kouluilla käynnit lopetettiin saatiin taas reikähampaisia lapsia maahamme.
    Niin se on kaikki muukin missä voitaisiin lapsia ja nuoria opastaa, ohjata jne
    kun niissä on kuntatasolla säästetty, lakkautettu, alasajettu jne
    niin ollaan saatu huostahulluudelle bisneksen tekoon materiaalia eli tapauksia.....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


............. kirjoitti:

http://www.kaleva.fi/plus/Lasten-hammashoidon-jonot-johtavat-jopa-juurihoitoihin/828153

Lasten hammashoidon jonot johtavat jopa juurihoitoihin

Lapsille on tarjolla riittämättömästi hammashoitoaikoja, varoittaa Hammaslääkäriliitto.
Pahimmillaan lapsille on
jouduttu tekemään jopa juurihoitoja
tai poistamaan hampaita
hoidon
viivästymisen
vuoksi.

Liiton mielestä lasten ongelman synnytti hoitotakuu, jonka takia lapset ja aikuiset kilpailevat samalla viivalla hoitoonpääsystä.

Kun hoitoaikoja ei ole tarjolla riittävästi, hoitoon pääsyä tai jatkohoitoa joutuu odottamaan jopa pari kuukautta. Tästä syystä lasten hampaat ehtivät mennä huonoon kuntoon.

Liiton mukaan vain puolessa terveyskeskuksista hoito toteutuu kohtuullisessa ajassa.

Kaikkia lapsia ei enää automaattisesti kutsuta hammashoitoon, joten vanhempien olisi liiton mukaan huolehdittava lasten hammashoidon säännöllisyydestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu