Jaksamisvaikeuksista kärsivä tyttö sai arvoiksi
* S-TSH 0.49 (0.4-4.5)
* S-T4-V 9.4 (7.0-16.0)
(ja
* E-MCV 82.9 (78-102)
* E-MCH 27.2 (27-33)
* E-MCHC 329 (330-370)
* -LYMPH% 0.665
* -MXD% 0.116
* -NEUT% 0.219)
Selittyykö "äiti mä en jaksa, usko mua, mä en ihan oikeesti jaksa" noilla veriarvoilla? Terveyskeskuslääkäri soittaa joku päivä arvoista. Suvussamme on paljon kilpirauhasen vajaatoimintaa, myös itselläni siihen lääkitys (loppui masennus ja turhan itkeminen).
* S-TSH 0.49 (0.4-4.5)
* S-T4-V 9.4 (7.0-16.0)
(ja
* E-MCV 82.9 (78-102)
* E-MCH 27.2 (27-33)
* E-MCHC 329 (330-370)
* -LYMPH% 0.665
* -MXD% 0.116
* -NEUT% 0.219)
Selittyykö "äiti mä en jaksa, usko mua, mä en ihan oikeesti jaksa" noilla veriarvoilla? Terveyskeskuslääkäri soittaa joku päivä arvoista. Suvussamme on paljon kilpirauhasen vajaatoimintaa, myös itselläni siihen lääkitys (loppui masennus ja turhan itkeminen).
Vastaukset 7
Vanhimmat
Onko varma, että T4V:n viitearvo on 7-16, sillä yleensä viitearvojen alaraja on 9-10 ja yläraja 21-23?
Viitearvo Kanta-Hämeessä on (pieni kunta) tämä. Lahtelainen endokrinologi sanoi, että teillähän alihoidetaan kuntalaisia. Olen aikani viitearvosta jumputtanut ylilääkärille, ei tulosta. Jokaisella kunnalla on omat mittausmenetelmänsä, laitteista siis mukamas on kyse (viitearvoa ei voida kasvattaa).
Minusta arvot ovat sellaiset, että käynti endokrinologilla on paikallaan. Kyseessä voi olla sentraalinen hypotyreoosi, koska t4v on noin alhainen eikä TSH kuitenkaan ole reagoinut siihen mitenkään. Ei ole tavan tk-lääkärin hoidettava asia poissulkea tai todeta sentraalista ongelmaa, kuuluu erikoissairaanhoitoon.
Kilpirauhasongelmista itsekin kärsivänä ajattelin juuri näin. Tilaan ajan Lahteen yksityiselle endolle, jolla itsekin käyn. Tyttö valittaa palelua lähes koko ajan ja jalkateränsä ovat jääkalikat. Mielestäni hiuksiakin on lähtenyt, selvästi ohentunut ohimolta.
Yleensä aina superterve tyttö on kärsinyt vuosikausiin tänä syksynä ties mitä infektioita, suun alueen haavaumia ja rakkuloita, kk-häiriöitä ja on jatkuvasti tukkoinen ja tirskii (ei muut). Uni on huonoa eikä se sitä ole ennen ollut. Kaikki muutokset eivät mene murrosikän piikkiin, kuten tuo joka paikan palelu ja mielialojen raju vaihtelu sekä koulutyötä haittaava keskittymiskyvyttömyys. Opettajien mukaan tyttö ei saa edes kirjojaan ja kynäpenaaliaan laukusta saati niitä auki. Istuu ilmeettömänä ja väsyneenä.
on varsinainen "primus motor", että häikkä siellä suunnalla voi vaikuttaa todella monin tavoin. Lisätutkimuksia siis!
Yksityinen erikoistuva lastenlääkäri suositteli kolmannen kilpirauhasarvon (TSH:n ja T-4V:n lisäksi) ottamista, sillä se on "elimistön kaasujalka". Terveyskeskuslääkäri ei arvatenkaan sitä antanut, (selitin perusteellisesti erikoislääkärin viestin), vaan: uusiin TSH- ja T-4V-kokeisiin helmi-maaliskuussa. Saanemme lähetteen yksityiseltä tuon kolmannen arvon ottamiseen ja tästäkin saamme maksaaa jo muutenkin pienituloisina (tuhat euroa alle köyhyysrajan).
Aivan sama siis julkishallinnossa terveyspuolella, vaikka nuori makaisi ikuisuuden saamattomana peiton alla. Sitten ihmetellään syrjäytymistä! Kun nuori ei saa edes koulukirjojaan esille, vaan istuu ilmeettömänä. Ole siinä sitten osallistuva ja keskittyvä.
Näin on, aika merkillistä tämä.
Sitten saatetaan jossain vaiheessa alkaa ehdottelemaan vaikkapa psykiatriselle puolelle siirtymistä.