Huomasin tänään, että Merstolan tasoristeykseen on ilmestynyt liikennemerkki "puomit eivät ole käytössä". Sanonpa vaan, että oli hyvä tuuri etten osunut siihen samaan aikaan junan kanssa, olin meinaan jo käytännössä kiskoilla kun näin ns. "varoitus"tekstin. Jos kerran puomit ja valot on poistettu käytöstä, MIKSI niitä ei viedä pois!? Onko tarkoitus että joku tappaa itsensä siinä, kun vanhasta tottumuksesta luottaa siihen että valot vilkkuu ja puomi on alhaalla kun juna tulee? Ja jos kerran on viitsitty nähdä vaivaa, että tuotu hiirenpierunkokoisilla kirjamilla kirjoitettu (suomenkielinen) varoituskyltti, niin miksi ei mieluummin ole samalla vaivalla tuotu selkeää, kaikilla kielillä yksiselitteistä Stop-merkkiä? Käsittämätöntä, kerta kaikkiaan, että vartioiudusta tasoristeyksestä tehdään yhtäkkiä vartioimaton, ja vielä rataosuudella jossa sentään kulkee junia.
Onkohan tapporisteyksestä vastuussa Harjavallan kaupunki vai VR? Joku siinä tulee vielä menettämään henkensä, jos valot ja puomit eivät tosiaan ole enää käytössä vaikka ne on jätetty paikoilleen.
Onkohan tapporisteyksestä vastuussa Harjavallan kaupunki vai VR? Joku siinä tulee vielä menettämään henkensä, jos valot ja puomit eivät tosiaan ole enää käytössä vaikka ne on jätetty paikoilleen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
-kun vanhasta tottumuksesta luottaa siihen että valot vilkkuu ja puomi on alhaalla kun juna tulee? Tämän takia juuri niitä onnettomuuksia tapahtuu!! Missään tapauksessa ei saa luottaa mekaanisiin, saatikka elektronisiin varoituslaitteisiin. Kyllä autoilijan pitää itse ajaa hitaasti ja varoen junaradan ylitys, ja kaikkein tärkeimpänä, MUISTAA KATSOA, tuleeko junaa!!
Kun puomit on rikki tai huolto juurikin tuo ilmoitus on tarkoitus varottaa vanhasta tottumuksesta ajelevia.
Ei niitä puomeja pois viedä / näkeehän noita muissakin tasoristeyksissä remontin ajan .
Pitäisi ja pitäisi. Samaten ihmisten pitäisi olla harrastamatta vaarallisia urheilulajeja, olla ottamatta alkoholia, luottamatta tuntemattomiin, olla liukastumatta suihkussa, muistaa olla ajamatta päin kallioita, puita ja liikennemerkkejä tai päin muita autoja jne. Onnettomuuksia nyt kuitenkin sattuu, eikä kuolleiden omaisia lämmitä ajatus, että uhrin "olisi pitänyt" tehdä tai olla tekemättä jotakin.
Kysymys oli, onko vartioidun näköisestä, mutta vartioimattomasta tasoristeyksestä vastuussa VR vai Harjavallan kaupunki. Jos et osaa siihen vastata, säästäisitkö nuo alentuvat, "opettavaiset" saarnatkin niille jotka niitä pyytää, kiitos.
Asiasta kannattaisi kysyä suoraan VR:ltä. Muistan joskus lukeneeni, että jos tasoristeyksen varoituslaitteita huolletaan/korjataan, ja niissä on tuo varoituskyltti, niin junan tullessa paikalla on henkilö, joka varoittaa junasta. Älkää kuitenkaan luottako tähän tietoon!
kyllä minä ainakin katson varmuudeksi aina junarataa ylittäessäni molempiin suuntiin varmistaakseni ettei junaa tule, oli sitten vartioimaton tai vartioitu tasoristeys. Ei kellään voi olla niin kiire ettei voi pikkasen hiljentää kun ajaa radan yli.
Minä taas en katso. Muutin tänne Vantaalta eikä sielläpäin juuri ole tasoristeyksiä. Nekin mitkä on, on puomeilla ja valoilla varustettu. Selkäytimessä on oppi, että liikennemerkkeihin ja valoihin pitäisi voida luottaa. Jos junarata kulkee keskellä peltoa niin mikäs siinä, sivuille vilkuillessa. Merstolassa se ei ole keskellä peltoa. Jos en ihan väärin muista, niin Eurassa tie nro 12 tai jotain, on kanssa junarata, mutta siellä on sentään vedetty jätesäkit liikennevalojen päälle. Mutta ei se paljon lohduta kun nopeus on 60 tai 80 km/h ja tasoristeys ilmestyy käytännössä tyhjästä. Siihen vielä päälle vähän matkafatiikkia, niin on selvä että junaradan huomaa vasta kun on ajanut sen yli.
Ei tosiaan mikään ihme, että näitä onnettomuuksia tapahtuu.
Ensin et siis osaa vastata kysymykseen ja sitten yrität peittää tietämättömyyden aggressiivisuudella? Et sinä otsalohkovaurioinen häirikköparka ketää hämää. Tyhjät tynnyrithän ne eniten kolisee. M.O.T.
..Ja ennen kaikkea, ymmärrätkö lukemaasi??
Et nnäköjään ymmärrä, et. Mutta kun on lusikalla annettu, ei voi kauhalla vaatia.
Ei ainakaan VR, sillä se ei omista ratoja. Radat omistaa Suomen valtio ja niitä hallinnoi Ratahallintokeskus.
Minulle kyllä sopii. En edes halua riidellä, koskaan halunnutkaan.
Ao. tasoristeyskin näkyi tänään olleen normaalitilassa, joten senkään takia ei ole mitään syytä jatkaa tätä keskustelua. Toivottavasti aloittaja ottaa yhteyttä ratahallintokeskukseen ja vähintään rähisee kuuluvasti.