Paras modu?

Viisas?

Juu, kertokaahan viisaat, mikä olisi paras modeemi vaihtoehto saada ongelmat kuntoon? Nykyään surullisen kuuluisa D-link käytössä, ja soneran 8/1. Buffaloa olen miettinyt, vai olisiko zykselistä mihinkään? A-linkkiä miettinyt kanssa tai linkstationia. Tarkoitus olisi jakaa pari konetta WLANia käyttäen ja pari piuhan kaa?

3

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimimerkkinii

      ZHONE tuolla menee ainakin kaks konetta piuhalla ja yks wlanilla.

    • Viisas?1

      No ostin Telewellin, hyvin on ainakin vielä jaksanut, vanhaa d-linkkiä ei edes voi laittaa verkonpainoksi.

    • MVJ

      Kysymys voidaan ja se kannattaa asettaa toisin: "Mistä saan ja mitkä ovat toimivimmat asetukset verkkolaitteelleni?" Yksi hyväksi havaittu vastauskokoelma löytyy täältä http://www.mvnet.fi/index.php?osio=Tietokoneet&sivu=Langaton_kotiverkko. Mikä muuten on käyttämäsi D-Linkin malli?

      Käytännössä millä tahansa kaupasta saatavalla peruslaitteella saa normaalin kotiverkon toimimaan hyvin, kunhan
      a) lukee manuaalin
      b) tekee tarvittaessa laiteohjelmistopäivityksen
      c) vaivautuu laittamaan asetukset kuntoon oman käyttötarkoituksen mukaisesti (eikä kuvittele kaiken tulevan valmiiksi vain virtakytkintä painamalla)

      Itselläni on käytössä kohta viisi vuotta vanha D-Link DSL-G604T eikä sen kanssa ole käytössä minkäänlaisia ongelmia - firmispäivityksen ja asetusten kuntoonlaittamisen jälkeen (http://keskustelu.suomi24.fi/node/8540735). D-Linkin käyttöliittymissä on ollut toivomisen varaa ja laitteiden ensimmäiset firmikset ovat usein puutteellisia. Sama tilanne tosin on monen muunkin valmistajan laitteiden kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4592
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      179
      1829
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1530
    4. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1016
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      971
    6. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      92
      894
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      893
    8. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      842
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      45
      807
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      788
    Aihe