Eikös jo olisi aika Suomessakin siirtyä tuosta Alkon yksinmyyntioikeudesta vapaaseen viinan myyntiin, mitä mieltä olette?
Itse kannatan vapaata viinan myyntiä eurooppalaiseen tyyliin, eli joka ruokakauppaan vaan viinaa ja viinejä myyntiin. Lisäksi tietysti kaipaan todellisia erikoisliikkeitä, sillä Alkolla on varsinkin väkeviä viinoja ja liköörejä todella pieni valikoima. Läheskään kaikkia tuotteita ei edes myydä joka Alkossa!
Itse kannatan vapaata viinan myyntiä eurooppalaiseen tyyliin, eli joka ruokakauppaan vaan viinaa ja viinejä myyntiin. Lisäksi tietysti kaipaan todellisia erikoisliikkeitä, sillä Alkolla on varsinkin väkeviä viinoja ja liköörejä todella pieni valikoima. Läheskään kaikkia tuotteita ei edes myydä joka Alkossa!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Erilaisia väkeviä viinoja on kyllä nyt jo mielestäni liikaa - Niissä kymmenissä eri kirkkaissa ainoat erot löytyvät vain prosenteissa ja hinnassa. Mitä likööreitä kaipaat lisää Alkon valikoimaan?
Monopolin murtaminen ei todellakaan lisäisi tuotevalikoimaa, sillä kilpailun kiristyessä ei olisi varaa pitää yllä yhtä suurta valikoimaa kuin nyt Alkolla on. Tavallisissa ruokakaupoissa taas ei myytäisi kuin muutamaa halpaa merkkiä, jotka käy helposti kaupaksi. Eikä niitä "erikoisliikkeitä" varmasti perustettaisi yhtä tiuhaan kuin Alkon myymälöitä.
Minä en ainakaan ole kovin innostunut siitä, että näitä sorbuksen hakijoita alkaisi pyöriä ruokakaupoissa. Voisihan se tietysti olla hyväkin asia jossain maaseudulla, missä lähimpään Alkoon on 50 km mutta kyläkauppa on 5 km:n päässä.
Eiväthän nuo päivittäistavarakaupat saa noudatetuksi edes tupakan myyntiä koskevia säännöksiä! Mikä sekasotku siitä syntyisikään jos siihen vielä alkoholijuomat lisättäisiin.
Olen periaatteessa vapaan kilpailun kannattaja. Muutama poikkeus tähän pääsääntöön kuitenkin on:
- rautatieliikenne, koska kilpailun vapauttaminen on aiheuttanut ylitsepääsemättömia rahoitusongelmia ja niistä johtuvia turvallisuusongelmia,
- viinan myynti, koska vapaa myynti vaikuttaisi hyvin vähän hintatasoon mutta valikoima kärsisi täällä pohjan perukoilla sitä enemmän
- ja tietysti turvallisuus, koska en näe mielelläni yhteiskunnan väkivaltakoneistoja poliisia ja puolustusvoimia ulkoistettuna ja poliittisen kontrollin tavoittamattomissa. Itse asiassa viimeksimainitussa paras tae kontrolliin on reserviläisarmeija - me itse.