Minulla todettiin joskus lappukokeilla että ainoa mitä löytyi oli lehmäallergia, ja että siitä ei sen kummempaa.
Olen kaupunkilainen ja unohtanut koko lehmäallergiani, mutta viime aikoina on alkanut olla korvien ajoittaista soimista, melko kovaakin. Ihmettelen voisiko olla allergiaa.
Mitä siis on tämä lehmäallergia, aiheuttavatko maitotuotteetkin allergiaa?
Itse olen huomannut että korvat rupeavat soimaan pienestäkin asperiinimäärästä. En ole käyttänyt asperiinia enkä muutakaan vastaavaa aikoihin.
Onko siis jossain muussa samaa kuin asperiinissa? Jossain ruuassa? En ole keksinyt mikä se voisi olla.
lehmäallergia ja asperiiniallergia, yhteyttä?
2
550
Vastaukset
- asasassss
on eläinallergia, ei mikään ruoka-aineallergia (ellei sitä sitten ole erikseen todettu). Sinulle ei sitten sovi asetylisalisyylihappo jos asperiini korvia vinguttelee
- korvien soiminen
Tästä juuri on kysymys, mutta kiinnostaisi tietää mahdollisista ristiallergioista, joita siihen mahdollisesti tavallisesti liittyy. Kun vinkuu nykyisin toisinaan vaikka välttäiskin asperiinia. Olen ajatellut että joku ruoka-aine mutten ole keksinyt mitään vaikka olen koettanut seurata että mikä se olisi. Ellei sitten maito, mutta "lehmilloista" on niin monessa ruuassa.
Ei ole erityisiä mahavaivoja, mutta iho on huono (kuivalänttinen)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1776764Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1153204Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041895- 191689
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am641676Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.11569"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?381556Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151363Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320- 651265