Voiko yritys maksaa palkkion (n. 100,00/kk) tavaran muodossa, niin ettei vastaanottaja joudu maksamaan veroja? Miten yritys toimii tällaisessa tilanteessa (saadakseen tuotteen vähennettyä varastosaldoista)?
Jos yritys maksaa palkkion lahjakorttina, niin että korttiin on tarkasti rajattu mihin tuotteeseen sen saa käyttää; onko silloin saajalleen verotonta tuloa? Voiko yritys siinä tapauksessa vähentää lahjakortin markkinointikuluna?
voiko yritys maksaa palkkion tavarana?
5
3570
Vastaukset
- Veroja...
joko yritys tai saaja maksaa verot. Ilman veroja ei selviää. Menee sitten tulo-, palkkio-,lahja- tai arpajaisverotuksen mukaan. Tuosta markkinointikulusta kannattaa kyllä verottajalta kysyä. Pointti on kuitenkin se että joku on saamassa jotain olkoon sitten tavarana. Yleensä se on rahan arvoinen etu josta verottaja haluaa päästä osalliseksi.
- 69
kannatta kysyä vieroittajalta, jotta ei aleta katsomaan suurennuslasilla kaikkia kirjanpitoasi,
sillä aina on parempi olla hiljainen veronmaksaja kuin joutua kerran vilpistä kiinni, heitä aina tarkkailaan ja pyydetään lisäselvityksiä.
pikkusummissa ei kannata kikkailla lain rajaa hipoen, ei varsinkaan jos yritysjohtaja tai palkan saaja ovat nuoria ja kokemattomia.- ...................
Jos tavara on korvausta tehdystä työstä, on se palkkaan rinnastettava tulo. verollista siis
- Anonyymi
Seuraavissa palkkaneuvotteluissa ajattelin pyytää seuraavanlaista kuukausipalkkaa:
2 salkkua (48 x 0,3l) Sandelssia (väh. 4,7%)
100 litraa E95
1000 kWh sähköä
20 x ateriaa työpaikkaravintolasta
10 kiloa perunaa
4 kiloa jauhelihaa
2 kiloa kahvia
Puoli kiloa sokeria.
Puoli kiloa porkkanaa
200 grammaa suolaa
40 kananmunaa.
Sekä 200€/kk.
Meneekö läpi- Anonyymi
Aivan sama kuin kysyisi, että "Nouseeko Haka Liigaan?"
....ja vastaus olisi että: "Nousee...nousee"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824757- 1842063
- 1321762
- 1741390
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161261- 351086
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj161027- 78983
- 52966
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh299962