Mittasin taas nyt yöllä verenpainetta, kun heräsin hieman huonoon oloon.
Happosalpaajankin olin ottanut yöksi, joten ei pitäis johtua refluksista.
Autonominen hermosto kävi ilmeisesti hieman ylikierroksilla ja pulssi nousi nopeasti, kun aloin hermostua olostani. Yläpaine oli noussut n. 140:een (normaalisti on alhainen n. 110). Alapaine oli sen sijaan vain 67 (toisella mittauksella 73). Pulssi hakkasi liki sataa.
Luin jostain, että nuorilla ja keski-ikäisillä (olen keski-ikäinen) nousee herkemmin alapaine, kun taas vanhoilla, joilla on jo jäykistyneet suonet, nousee herkemmin yläpaine.
Onkohan mulla siis jo suonet kovettuneet, kun yläpaine tuppaa aina pomppaamaan ensisijassa. Alapaine ei nouse tällaisissa tapauksissakaan yleensäkään (yläpaine saattaa nousta hermostuessa jopa 160:een) kuin korkeintaan 85:een.
Alapaine ei nouse
1
686
Vastaukset
- juupsistajuu
Yläpaineen nouseminen vanhemmiten on seurausta siitä, että verenvirtauksen vaste verisuonistossa lisääntyy (johtuen mm. verisuonten ahtautumisesta ja kimmoisuuden vähenemisestä vuosien saatossa). Yläpaine kertoo paineen valtimossa sydämen työvaiheessa eli silloin kun sydän supistuu. Yläpaine siis nousee helposti myös fyysisen rasituksen yhteydessä, ja tilanteissa joissa esim. adrenaliinia vapautuu verenkiertoon (stressi).. Ne ovat täysin normaaleja fysiologisia reaktioita, vaikkakin esim. stressi kannattaa ottaa ehdottoman vakavasti, sillä pidemmän päälle turhan kuormittavaa verenkiertoelimistölle! Eli sinunkin kohdallasi vaikuttaisi olevan tuohon hermostumiseen liittyvää ja kannattaisi mielestäni kyllä puuttua syihin jotka noiden "kohtausten" taustalla...? Onko esim. paniikkihäiriötä tms...? Lääkärillä käyntiä suosittelisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522834865Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään1003596Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka293129Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv672380Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1022299TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain941595Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään281339- 411336
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli761324- 69999