Kerjäläiset

Tässä tulee hirmuinen romani
on mulla metsässä pahvimaja omani
mä kaduilla lakkaamatta kyyrisrtelen
ja rahakippoa äänekkäästi kilistelen


Kiitäpä KEskustan kansanedutajia tuosta mieltäylentävästä näystä, josta saadaan nykyisin nauttia jo ympärivuotisesti!


www.keskusta.fi/Suomeksi/Yhteydet/Palaute.iw3
1137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ja vaativat heitä lisää Suomeen. Vihreät vaativat jopa avustusten korotusta Helsingin kerjäläisille, ja presidenttimme Tarja Halonen (SDP) VAATI suomalaisten ymmärtämystä näille raukoille Slovakian mustalaisille, joiden suojelijana hän toimii oman toimensa ohella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kotiin kirjoitti:

Tässä tulee hirmuinen romani
on mulla metsässä pahvimaja omani
mä kaduilla lakkaamatta kyyrisrtelen
ja rahakippoa äänekkäästi kilistelen


Kiitäpä KEskustan kansanedutajia tuosta mieltäylentävästä näystä, josta saadaan nykyisin nauttia jo ympärivuotisesti!


www.keskusta.fi/Suomeksi/Yhteydet/Palaute.iw3

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu