autonvuokraus Espanjassa, palautus eri paikkaan?

Aurinkoon1

Hei, haluaisin vuokrata auton Torremolinoksessa ja palauttaa sen Salamancaan.
Yleensä vuorahinnat Espanjassa näyttäisivät olevan aika edullisia. Esim. Europcar n. 190€/4 vrk.
Paljonko tulee lisämaksua per vuokraus/ 4 vrk kun palautus eri paikkaan? Toivottavasti joku kokenut voisi valaista asiaa.

6

859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aurinkoon1

      takoitan ns. jättömaksua joka aiheutuu ylim. kuluista

    • 23-v

      Ei ole yhtä ainoaa menettelyä.
      Kaikilla vuokraamoilla ei edes ole ns. lentokenttä- tai vieraspaikkakuntapalvelua vakiona.

      Ne joilla se on se on hinnoiteltu omana kuluränään, ei päivävuokrassa.

      Toimipisteistä, paikkunnista ja toiminnan laajuudesta riippuen saattaa muualle jättäminen onnistua ilman lisämaksua.

      Kansaivälisillä ketjuilla lisäkustannus näkyy tai ainakin sen saa selville.
      Yhden kerran olen joutunut rettelöön piene, kansallisen ja halvan vuokraamon kanssa ja hävinnyt sen.

      Barcelonasta Alicanteen ja Torreviejaan sekä takaisin ja edes takainen Almeria - Torrevieja on onnistunut ilman lisämaksua.
      Siis yhteen suuntaan kolmen päivän vuokralla.
      Perillä muutama viikko ja takaisin yhden (joskus = 3 ) päivän vuokralla.

      • Aurinkoon1

        kiitos neuvoista, jään vain sitten odottelemaan mitä tulemaan pitää.


      • Aurinkoon1
        Aurinkoon1 kirjoitti:

        kiitos neuvoista, jään vain sitten odottelemaan mitä tulemaan pitää.

        ps. mitä vuokraamoa suosittelisit?


      • el Zoco
        Aurinkoon1 kirjoitti:

        ps. mitä vuokraamoa suosittelisit?

        Holiday Autos ei ainakaan pelaa rehellistä peliä!

        Vuokrasimme auton koko heinäkuuksi kesällä 2012 Espanjan aurinkorannikolle. Autoa netistä vuokratessa kaikki näytti hyvältä: hinta oli halpa ja auto juuri sopivan kokoinen. Myös Visa-kortti tuntui kelpaavan vakuudeksi. Ongelmat alkoivat sitten, kun autoa haettiin lentoaseman vuokrauspisteestä. Ympäri maailmaa, myös monissa kehitysmaissa, vuosia hyvin palvellut Nordean debit/kredit-kortti ei yhtäkkiä enää kelvannutkaan, vaan nyt olisi pitänyt olla "puhdas" luottokortti, jota harvalla suomalaisella enää on. Soitimme lentoasemalta ihmeissämme HA:n palvelunumeroon ja sielläkin ihmeteltiin tapausta, mutta ei annettu mitään apua. Puhelu ohjautui jonnekin epämääräiseen paikkaan, jossa ei puhuttu suomea, eikä palvelua saanut suomenkielellä myöhemmissä yhteydenotoissakaan.

        Lentoasemalta oli pakko ottaa sitten kallis taksi majapaikkaan, sillä auton vuokraus ilman ennakkovarausta olisi maksanut maltaita, eikä se olisi edes onnistunut koko loma-ajalle. Seuraavana päivänä aloitimme uuden vuokra-auton metsästyksen. Tämä ei ollutkaan ihan helppo temppu parhaaseen sesonkiaikaan. Edes hyvät suhteet ja taitavat tulkit eivät auttaneet. Lopulta oli pakko ottaa mitä sattui saamaan. Päivä lomasta meni hukkaan, lisäkuluja syntyi lähes 300 € ja auto oli paljon alkuperäistä pienempi ja turvattomampi.

        Reklamoimme omareissun jälkeen HA:lle. Kohtelu oli alusta alkaen tylyä ja tunsimme olevamme asiakkaana vain heidän bisnestensä tiellä. HA:lta väitettiin ensin, että vain "puhdas" luottokortti kelpaa ja että ehdoissa olisi ollut siitä maininta, joka ei todellisuudessa pitänyt paikkaansa. Saimme Nordealta kirjallisen lausunnon, jossa todettiin, että HA oli keksinyt omia sääntöjään korttien kelpoisuudesta ja jotka olivat laittomia. Olimme siis olleet koko ajan oikeassa, mutta se ei paljon painanut ison organisaation vaakakupissa. HA pallotteli reklamaatiota ja keksi jatkuvasti uusia vastaargumentteja, etteivät olisi joutuneet maksamaan meille virheestään. Politiikkana näytti olevan, että asiakas on aina väärässä. Matkailualalla toimiva tuttumme arveli, että HA on saattanut vuokrata auton alihintaan ja halusi yksinkertaisesti tilalle paremmin maksavan asiakkaan.

        Meidän kokemustemme perusteella emme voi suositella HA:ia kenellekään, jolla on normaali d/k-kortti ja joka ei halua ongelmatilanteissa asioida organisaation kanssa, jolla ei toimi reilusti ja rehellisesti. Sen sijaan meillä on hyviä kokemuksia monesta autovuokraamosta Espanjassa esim. SIXT, Marbersol, Goldcar ja AutoKatti. Seuraavalle reissulle vuokrasimme auton Golcarilta. HA on meidän perheessä täydellisessä poikotissa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      60
      14898
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      25
      2694
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      265
      2371
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      125
      1690
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      127
      1443
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      346
      1358
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1193
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      12
      1075
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      73
      916
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      100
      843
    Aihe