Kesädiesel ja -20C?

tankkityhjäksi?

Auton tankki täynnä kesädieseliä (DIK) ja ensi maanantaina luvassa etelään -20C. Todennäköisesti ongelmia tiedossa? Mistähän länsi-Suomessa saa ostaa talvilaadun (DIT) dieseliä? Lähinnä Turun alue kiinnostaa.

3

2044

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jasseri113

      laita diisel satasta tankkiin tai bensaa niin ei jäädy diiseli millään pakkasella

    • ajoneuvoas

      Amiksessa aikoinaan autoalalla juurikin tuosta opetettiin, ettei kesälaadulla tulisi ajaa talviolosuhteissa, koska ero kesä- ja talvidieselin välillä on suodattuvuudessa/parafiinissä. Kesädieselin parafiini menee talvella juurikin tuollaiseksi kun kynttilässä, eli vahamaiseksi ja tukkii suodattimet ja letkut, jota voi verrata verisuonien kalkkeutumiseen jne. suonenseinämien ongelmiin. Esim. 50km voit ajaa ilman ongelmia mutta ajoviima jne. kylmä kyllä verottavat.

    • En ole varma Turun alueesta, mutta pääkaupunkiseudulla talvilaatua -29/-34 on ollut jo jonkin aikaa kaikilla Nesteen automaattiasemilla, joilla olen asiaa tutkinut. Tankissa oleva kesälaatu pitää kyllä ensin ajaa pois, varsinkin jos sitä on paljon. Pienikin määrä nostaa talvilaadun samepistettä olennaisesti. Itse ajoin yhtenä lauantaina Helsingistä Turkuun ja takaisin (360 km) ihan vain kesälaadun tyhjentämiseksi tankista. Samalla tuli nähdyksi uusi moottoritie tunneleineen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      145
      1628
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      54
      1534
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      68
      1143
    4. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      103
      1067
    5. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      108
      960
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      53
      860
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      88
      825
    8. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      57
      743
    9. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      705
    10. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      676
    Aihe