mitähän pitäs tehä?ulosotossa 7500e.opintolainaa 3000e ja kulutus luottoa 6000e jossa takaaja.tulot tällä hetkellä 600e kuussa ja lainan lyhennykset 141e kuussa muiden laskujen jälkeen elämiseen ei jää kun 100e kuussa.ukko ei lainojani maksa vaan sanoo että ulosottoon vaan!hullua.töitä yritän ehtiä mutta en ole vielä löytänyt onko järkee jättää esim opintolaina maksamatta?takaajan lainaa en voi jättää maksamatta.
opi
bbbbbbbbbbb
7505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Josta ulos-ottoon, jos et tee maksusuunnitelmaa.
Voithan käydä pankissa keskustelemassa, pienemmät erät. Suostuvat hyvällä syyllä pienempiinkin eriin onhan valtiontakaus kuitenkin 30 vuotta voimassa. ja pankkihan tienaa opintolainasi koroista. Jos et tee mitään summa menee kelalle perintään.
Kelalla korko on 8 prosenttia ja vähävarainen voi saada osan koroista anteeksi, kunhan tekee sen maksusuunnitelman.
joo mutta sekin tässä on että olen maksanut noita opintolainoja jo 3500e jo niin vituttaa sit jättää maksamatta kun on noin paljon jo maksanu toista opinto lainaa enää 300e jälellä
Ei kai tuossa muuta voi kuin todeta, että tuli opiskeltua väärälle alalle. Kyllähän se himmelinkutominen on kivaa, mutta alalla on vähän oikeita työpaikkoja.
ei ukko ole sitävarten jotta sen kustilla eletään ei ainakaan meillä.Kummallakin omat tilit ja talous hoidetaan puoliksi vaikka minulla enemmän tuloja.En mennyt kimppaan sen takia,jotta elätän muijan se ei kuulu enään miehelle kuten 1930 luvulla.Jos muksu tulee niin sen menot kyllä maksan kokonaan.
Monikos korkeasti koulutettu pääsee lopulta opiskelunsa päätteeksi, hanttihommiin. Aika moni ja niillä ne suuret velat sitten onkin. Moni heistä menee pitkän koulutuksensa jälkeen töihin siis aivan eri aloille ja tekevät uransa siellä, mihin olisivat päässeet ammattikoulunkin kautta. Tasan ei käy onnenlahjat.
Kannattaa pitää raha ja rakkaus erillään, niin parisuhde voi paremmin.
"ukko ei lainojani maksa vaan sanoo että ulosottoon vaan!hullua"
Ei vaan viisasta. Hullua olisi maksella toisten velkoja.