Vanhemmallani on tili Säästöpankissa, jonka konttori on hänen nykyisestä asuinpaikastaan 200km päässä. Voikohan toisiin pankkeihin "tilata" rahaa tuolta omasta konttorista, tarkoituksena siis nostaa jokunen tonni käteisenä? Esim. tili Rovaniemen säästöpankissa ja asiakas Oulussa ja rahaa pitäisi saada, vaikka sitten Nordeaan tilaamalla, onnistuuko jos on tilinumerot, henkkarit sun muut?
Sama kuvio pankin ovessa ei täällä riittänyt, sanottiin, että on eri pankki, vaikka onkin sama nimen loppuosa.
Rahaa vieraan pankin tiskiltä?
6
392
Vastaukset
- Pankkiiri Porho
Onnistua pitäisi tuon kyllä.
Mutta lakko kyllä haittaa 14.-16.12.2009.- Pankkiiri Porho
Siis säästöpankkien välillä.
Välillä säästöpankkien siis. - 39
Pankkiiri Porho kirjoitti:
Siis säästöpankkien välillä.
Välillä säästöpankkien siis.siis kaikkien eri pankkienkin välillä onnistuu, koska siitä on jo muutama vuosi en muista nimikettä, millä nostettiin, siis aivan eri pankkiryhmän pankista, maksoi kyllä melkoisesti, ehkä 30-40 euroo, summan ollessa 15 000 € luokkaa, automyyjä halusi rahat heti ja tarjous oli sellainen josta ei voinut kieltääntyä.
soittivat vain puhelimella ja 15 min homma oli kunnossa. - 39
39 kirjoitti:
siis kaikkien eri pankkienkin välillä onnistuu, koska siitä on jo muutama vuosi en muista nimikettä, millä nostettiin, siis aivan eri pankkiryhmän pankista, maksoi kyllä melkoisesti, ehkä 30-40 euroo, summan ollessa 15 000 € luokkaa, automyyjä halusi rahat heti ja tarjous oli sellainen josta ei voinut kieltääntyä.
soittivat vain puhelimella ja 15 min homma oli kunnossa.niin minä tässä tapauksessa antaisin valtakirjan sille sopivammalle pankille ja se nostaisi kaiken,
saahan sitä sitten taasen siirrettä jos takaisin muuttaa,
usein kaiken siirto on täysin ilmainen ja kestää talletusjutuissa vain muutaman päivän, jos ei ole velkajuttuja.
(ja aina kannatta siirtää, jos on joko hyvä tallettaja, tai hyvä laina-asiakas,
aina saa uudessa paremman tarjouksen, on käytännön kokemusta,
ainakin kannatta uhkailla kerran vuodessa, pankissa, samoin puhelinliittymissä yms.
- varmasti
Rahaa saa minkä tahansa pankin tiskiltä, ihan sama minkä pankin pääasiallinen asiakas olet. Rahan saaminen tosin voi edellyttää tilin avaamista ja rahan siirtämistä ns. omasta pankista kyseiseen pankkiin, mutta sama asia. Rahaa saa silti.
On ihan sama, minkä pankin konttorin asiakas on, kun se on vain Säästöpankki, niin saat nostaa rahasi vaikka Utsojen tai Helsinkin säästöpankista, asut / oli tilisi missä vain.
Tämä toimii kaikissa pankeissa (OP, S, Säästö, jne.) ihan samalla tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1812588Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2301437Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus841300- 791194
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401186Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1331075Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin111022Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze116900Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen
Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.27871Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät78800