muita koti-eläimiä,toksoplasmoosi on alkueläintartunta,loiseläin joka elää mm.kissan ulosteissa,kulkeutuu ihmisen aivoihin,myös keskushermostoon,vaarallinen pikkulapsille
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
epilepsiaa
Mulla on epilepsia ollut jo ennen kuin kissa on tullut taloon ja en kyllä muutenkaan usko kissan aiheuttavan epilepsiaa. Ja kuka niitä kissan ulosteita itseensä tunkee. Mihin tutkimuksiin tää sun väittämä perustuu??? Vai ootko vaan joku kissojen vihaaja?
riittää,ketä lääketehdasta edustat
höpö. Kissoja on ollut koko elämäni ajan. Nytkin on. Epi tuli vasta yli 20 v. myöhemmin kuin kissat tuli taloon!
Elläimiä on maaseudulla joka talossa, niin kissoja kuin isompiakin lajeja. Tuohon väittämään perustuen maatalousväestön keskuudessa epilepsian pitäisi olla tosi yleistä. Ei ainakaan meidän kylällä ole muita kuin minä.
Toksoplasmoosi on vaarallinen lähinnä sikiöille, ei aikuisille ihmisille. Eli jos on raskaana, ei kannata kauheasti piehtaroida siinä kissan peessä... tai tietysti muutenkaan. "Ennen vanhaan" muutenkin ihmiset olivat täynnä loisia ja matoja, puutteellisen hygienian jne. takia. Mitenköhän silloin selvittiin hengissä? Ja minulla on ollut kissoja lapsesta asti, eikä epi vasmasti niistä johdu. Vai miksiköhän minulla on epilepsia, mutta veljilläni ei?!?
ja on ollut aina
toksoplasmoosi on tosi paha juttu jos kohdalle osuu, vaikka suurin osa sairastaa sen tietämättään niin ettei se jätä minkäänlaisia jälkiä - paitsi immuniteetin
jos raskaana oleva nainen sairastaa sen, syntyvä lapsi syntyy vaikeasti kehitysvammaisena ja mahdolliseti myös sokeana jne - myös keskenmeno on mahdollinen
joo,40-vuotta ehdin sairastaa epilepsiaa enennkuin leikattiin ja nyt oon "oireeton"
mutta pitihän se toikin vielä kuulla ,lukea
naapurin pikku-otto söikin kissan paskaa eikä oo mitään saannu
itselläni on ollut myös aina kissoja ja tulee myös olemaan
mutta hyvät ihmiset keksikää nyt jo jotain muuta jos on ihan pakko vihata kissoja
teille on olemassa ihan omatkin palstat
keksiä sopivaa hoitokeinoa epiin,,,,,,,,,,, ..............