Nyt oon 3 vuotta kärsiny näistä vaivoista.Huimaus, sykkeen nousu, rintakivut, kurkun kuristaminen, voimattomuus, unettomuus,vapina, pahoinvointi ja väsymys.Vapina ja pahoinvointi on ollut kaikista vaikeinta.Olen nyt 19v enkä kykene tämän takia töihin.Elämä menee päin vittua kun ei voi mennä minnekkään ettei tulis pahoinvointia.Auton kyydissäkin oksettaa.Mitä pitäis tehä.Ei tätä koko ikäänsä jaksa.Kaikki tutut vaa sanoo ettei sulla oo mitään et kuhan kuvittelet.
Paniikkihäiriö
jnghjebjd
10419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos käytät kofeiinia, kahvia, energiajuomia, kolajuomia, teetä, suklaata, ovat oireesi todennäköisimmin peräisin hitaasti kehittyneestä kroonisesta kofeiinimyrkytyksestä. Kofeiini aiheuttaa ahdistuneisuushäiriötä, diagnoosi löytyy tautiluokituksista. Sen tiedetään myös aiheuttavan paniikkihäiriötä.
Jos käytät, lopeta täydellisesti, niin oireet poistuvat todennäköisesti muutamassa kuukaudessa.
http://qmies.blogit.fi/
En käytä muuta kuin kolajuomia.Tuohon en kyllä usko.
Kolajuomissa oleva kofeiini riittää hyvin sopivilla geeneillä aiheuttamaan paniikkihäiriön. Omapa on valintasi.
http://qmies.blogit.fi/
Ystävättäreni,joka on hoitanut sairasta miestään vuoden verran on alkanut oireilla.Lääkäri todennut ykskantaan paniikkikohtaus. Pienen lääke kuurin aloittanut.Nyt viikon niitä syönyt ja noireet vaan pahenee. Miten voisin häntä auttaa,kun välimatkaa 200km.
Tiedän kaikki nuo oireet ja passaavat yhteen omieni kanssa ja minulle on todettukin että klassiset paniikkihäiriön oireet. Olen vasta aloittanut tämän jutun käsittelyn, kun nyt tämä koko elämän kestänyt ahdistuneisuus vasta räjähti tämmöisiksi paniikkikohtauksiksi. Lääkärillekin on vaikea mennä, oksettaa, pelottaa, pääsee semmoiseen kehään oman pään sisälle että no helvetti nyt en enää ikinä mene tonne kun siellä tulee paha olo jne. Mutta sehän just on semmoinen paha että alkaa välttelemään niitä tilanteita... Tiedän että vituttaa lukea ja yrittää uskoa tuota mutta niin se vaan on vaikka itsestäkin tuntuu että paskapuhetta kun en mä kuitenkaan voi mennä minnekään yksin jne. Tarkottaa vaan sitä että ilmeisesti sulla sekä mulla on aikas paha tämä paniikkihäiriö. Oletko käynyt ammattiauttajalla? Minua on helpottanut jonkun verran tietää että minun tilannettani seurataan ja että jotain apua on saatavilla. Että joku sentään ymmärtää. Paljon auttaa myös läheisen tuki jota minulla onneksi on hieman. Vois ajatella että meissä on kaksi tyyppiä tuolla sisällä. Semmoinen paskanjauhaja joka haluaa sut aina uskomaan itseään, pelottelee ja antaa sen pahimman mahdollisen vaihtoehdon. Sitten jos sä uskot sitä paskiaista, sä joko et mene ollenkaan tai sitten mennessäsi (vaikka kaikki ympärillä on hyvin jne) saat sen stressin päälle ihan turhaan tavallaan. Ei ole mitä oikeasti pelätä. Ei oo minkä kimppuun hyökätä tai minne paeta. Sussa on myös sinä, joka oikeasti tahdot olla kunnossa ja rauhallinen ja tiedät ettei mitään hätää ole, ja tuon paskiaisen ääni nyt vaan jostain syystä kuuluu sun oman äänesi yli. Yritä löytää keino millä ajatella vain niitä positiivisia asioita, hiljentää tuo paskiainen koska ethän sä sitä halua uskoa. Se haluaa sulle pahaa ja siksipä sun ei tarvi kuunnella mitä ajatuksia se sulle syöttää. Jos meet jonnekin, tulee paha olo, niin ajattele että no ok. Nyt tuli taas tätä. Mutta kun mä rauhoitun, keskityn muualle tai hengittelen rauhassa, se menee pois. Koska oikeasti ei oo mitään pelättävää. Ja vaikka se reissu olis ollu miten vaikea niin kotiin tullessa voit ajatella, että jes, mä menin sinne vaikka mua pelotti ja vaikka mun oli vähän paha olla! Kotia jäädessä tulee sitten vaan se epäonnistumisen tunne. Tiedän että helpommin sanottu kuin tehty mutta yritetään kaikki parhaamme nujertaa ne ilkeät ajatukset mitä tuolla mielessä pyörii.
Näinhän se on, kukaan muu kuin paniikkikohtauksen oikeasti kokenut ei voi tietää, että olo on kuin kuoleman porteilla ja sitä pahempaa.
Sitten kun on tuon tunteen kokenut kymmeniä kertoja alkaa jo lopulta ymmärtämään että hei, perhana, en kuollu taaskaan.
Tässä olen huomannut, että kannattaa opetella rentoutumaan. Se on pirun vaikeaa kun on vetänyt aiemmin elämää turboruuvissa huomaamattaan. Tai mennyt aiemmin elämässään sellaisen myrskyn ja kölin alta että ei ole edes tajunnut. Tyypillisesti me panikoijat olemme oikeasti erittäin vastuullisia ihmisiä, joilla on selkärankaa vaikka muille jakaa, ongelmana on vaan se, että otamme siitä stressiä ja virheellisesti alamme pelätä.
Kuvaamasi oireet ovat minulle tuttuja vuosikymmenten ajalta. Oireilu alkoi n. 15-vuotiaana. Välillä on ollut hyviä aikoja ilman oireita, mutta aina ne ovat palanneet. Lääkäreistä ei ole ollut koskaan juuri mitään hyötyä, vaikka olen käynyt asian takia lukuisia kertoja vastaanotolla. SSRI-lääkkeitä en ole koskaan suostunut syömään.
Apua olen saanut vain näistä asioista:
- Pidän fyysisestä kunnostani huolta
- En tupakoi
- Juon kahvia max 1 kupin päivässä
- Olen kokeillut luontaistuotteista e-epaa, joka saa elimistöön niin paljon vauhtia, että paniikin unohtaa kokonaan
Kofeiini aiheuttaa ongelmia. Jos juon kahvia 2 kuppia, niin kroppa sekoaa ja tulee tärinöitä ja ahdistusta. En kuitenkaan usko näihin kofeiini-hörhöihin, joita tässäkin ketjussa on.
Puhuminen asiata auttaa, mutta sitä kannattaa tehdä vain ammattiauttajien kanssa. Ystäville ja sukulaisille puhumisesta on yleensä vain haittaa.
Yksi hyvä kirja tuli mieleen. "Anna mielesi toipua". Hae se kirjastosta.
Lue ihmisten e-epa kokemuksia tältä palstalta. Suosittelen sen kokeilua.
Olen nähnyt kaikenlaisia kommentteja kofeiinin ja ahdistuneisuuden suhteen, mutta sinun kommenttisi oli kyllä yliveto. Tiedät siis kofeiinin aiheuttavan sinulle ahdistusta, mutta et usko sen aiheuttavan sinulle ahdistusta.
Kofeiini voi tuoda hetkellisen huonon olon, mutta olo helpottuu kun se häipyy elimistöstä. Nämä kofeiinimyrkytyksestä puhuvat ovat väärässä.
Kiitos sulle! Oon kärsinyt oikeastaan koko elämäni jännittämisestä ja nyt tämän käymän kevään aikana on ilmennyt paniikkihäiriön oireita(tai siksi tätä luulen, ens viikolla on lääkäri, niin jospa asia sillä varmistuis, en jaksa tätä epätietoisuutta ja pahaa oloa 24/7):pahaa oloa, huimausta, hengitysvaikeuksia yms. Monet juhlat ja kaupassakäynnit on jäänyt käymättä, kun pelkää että jotain sattuu. Tänään tuli niin voittajafiilis kun kävin yksin verikokeissa.Olo oli kyllä koko ajan tukala, pahaenteiset ajatukset vaelsivat päässä ja koko keho oli jännitystilassa ja sydän löi nopeampaa kuin yleensä.Voi kun tästä oikeasti pääsisi eroon, pitää ruveta käyttämään tuota sun ajatusmallia!
TSEMPPIÄ KAIKILLE! ME NUJERRETAAN TÄÄ!