Kolme Ajankohtaisen kakkosen toimittajaa on pantu syytteeseen törkeästä kunnianloukkauksesta.
Syytettyjen penkille joutuu mm. Ylen ajankohtaisohjelmien osaamiskeskuksen päällikkö Jyrki Richt, joka on syksyn kuluessa saanut tehdä tiliä myös pääministeri Matti Vanhasen lautakasajutusta.
500 000 € maksuja...!?
Me Tv luvanmaksajat sitten niitäkin maksellaan.
Puhuahan saa, mutta rajansa muistaa aina, toimittajatkin.
Ylen pitää olla tulevaisuudessa puolueeton, nämä Righ:t ja kumpp. pois sotkemasta politikoinnillaan.
Uusi toimitusjohta Ylessä 1.5.2010 jälkeen laittanee asiat kuntoon, puolueettomasti.
Syytettyjen penkille joutuu mm. Ylen ajankohtaisohjelmien osaamiskeskuksen päällikkö Jyrki Richt, joka on syksyn kuluessa saanut tehdä tiliä myös pääministeri Matti Vanhasen lautakasajutusta.
500 000 € maksuja...!?
Me Tv luvanmaksajat sitten niitäkin maksellaan.
Puhuahan saa, mutta rajansa muistaa aina, toimittajatkin.
Ylen pitää olla tulevaisuudessa puolueeton, nämä Righ:t ja kumpp. pois sotkemasta politikoinnillaan.
Uusi toimitusjohta Ylessä 1.5.2010 jälkeen laittanee asiat kuntoon, puolueettomasti.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eduskunnassa seksuaalista häirintää Netti-tv (julkaistu 24.01.2008)
Lähentelystä tai epämiellyttävästä ahdistelusta kertoi 15 prosenttia ja seksiehdotuksista 7 prosenttia kyselyyn vastanneista naisista.
Eduskunnassa on ryhdytty toimiin seksuaalisen häirinnän kitkemiseksi. Esimerkiksi jokaiseen eduskuntaryhmään nimetään tukihenkilö, jolle mahdollisesta häirinnästä voi ilmoittaa.
Toimien takana on syksyllä valmistunut selvitys, jonka mukaan yli 30 eduskunnan naistyöntekijää ilmoitti kokeneensa sanallista häirintää. Lähentelystä ja epämiellyttävästä ahdistelusta kertoi puolestaan viisitoista ja seksin ehdottelusta seitsemän naistyöntekijää.
Häiritsijöiksi mainittiin muun muassa kansanedustajat ja työtoverit.
Selvitystä varten lähetettiin kysely 680:lle eduskunnan työntekijälle, ei siis kansanedustajille. Kyselyyn vastasi 100 naista.
* "KAIKKI NUO LUVUT
* OVAT LIIKAA"
- Näistä sadasta vastanneesta naisesta noin kolmasosa ilmoitti kohdanneensa sanallista häirintää, muun muassa härskejä juttuja. Vartaloon tai seksuaalisuuteen kohdistuvia ikäviä huomautuksia taas ilmoitti kokeneensa runsas viidennes, kertoo neuvotteleva virkamies Marjaana Kinnunen eduskunnan kansliasta.
Lähentelystä tai epämiellyttävästä ahdistelusta kertoi 15 prosenttia ja seksiehdotuksista 7 prosenttia naisista.
Lisäksi epäasiallista postia, sähköpostia ja soittoja ilmoitti saaneensa 12 prosenttia niistä naisista, jotka vastasivat häirintää koskeviin kysymyksiin.
Naiset ilmoittivat useimmiten häiritsijäksi kansanedustajan, 39 prosenttia, tai työtoverin, 37 prosenttia.
Myös häirintäosion kysymyksiin vastanneesta 45 miehestä osa ilmoitti kokeneensa jonkinasteista seksuaalista häirintää.
---
Ei savua ilman tulta - sanotaan. Oikeudessa ne kepulaiset ovat ennenkin - pääministeriä myöten - kunniaansa kaivanneet. Pääministeri Vanhanen kanteli Ruususesta, jonka oli tavannut Ikeassa, ei kun netissä, ei kun Ikeassa..
Tanja Saarinen on myös valittanut härinnästä, josta ei kuitenkaan halunnut nostaa kannetta.
Mitenkähän siinä kävisi, jos jokainen Eduskunnassa työskentelevä, häirinnän kohteeksi joutunut nainen, tekisi kantelun häirinnästä? Aika moni kansanedustaja siinä saisi syytteen edellä olevan kyselyn perusteella - vai mitä?
Kansanedustajat eivät ole Suomessa syyntakeettomia - kansanedustajien syyntakeettomuuslakia ei ainakaan vielä ole säädetty. Italiassakin purettiin Berlusconin syyntakeettomuuslaki, jonka mukaan häntä ei olisi voitu syyttää mistään.
Sananvapautta on monin eri tavoin pyritty rajoittamaan nykyisten hallituspuolueiden, eikä vähiten kepun - toimesta. Pääministeri on kieltänyt ministereitään tiedottamasta keskeneräisistä asioista, jotta niihin ei voida vaikuttaa. Samoin pääministeri kehotti mediaa vaikenemaan huono-osaisuudesta ja informoimaan niistä, joilla menee hyvin.
Tv toimittajat jää maksumiehiksi.
ehkä 500 000 €
Mistä raha ?
Ylekö maksaa Tv-lupamaksuilla ?
Miksi näiden suomenruotsalaisten annetaan hallita suomen mediaa?
Suomessa tapahtuu tätä röyhkeää Matti Vanhaseen kohdistuvaa ajojahtia joka on yksistään RKP:n ja sen liittolaisten aiheuttamaa sontaa. YLEN ruotsalaistoimittajien suoltama paska pitäisi laittaa tarkempaan syyniin ja nämä laittomuuksiin osallistuneet toimittajat heti pois suomenkieliseltä ohjelmapuolelta.