Joo mitenkähän harvinainen lintulautailija on harmaapäätikka Kuopion pohjoispuolella? Eikö ole aika eteläinen laji?? vai mitenkä?
Harmaapäätikka
21
1935
Vastaukset
- juhky
kyllä se on levinnyt jo Etelä-Lappiin asti. Vähälukuinen se toki on.
- korpikuus
Harmaapäätikkaa tavataan ruokinnoilla talvisin koko maassa. Etelä-Suomessa toki paljon yleisempänä kuin lapissa.
Varsinainen pesimäalue sijaitsee etelä- ja itäsuomessa, mutta luultavammin yksittäisiä pesintöjä on lapissakin.
Lintuatlaksen levinneisyyskartta:
http://www.lintuatlas.fi/maps.php?taxon=369#content-a
- Urmas Tikka
Yhden kerran on sattunut kohdalleni ja siitä on jo kymmenkunta vuotta. Asustelen juuri noilla korkeuksilla.
- tsirp tsirp
Täällä etelässä turun kupeessa näkyy viikoittain lintulaudalla harmaapäätikka pariskunta .
Kyllä lintujen talviruokinta kannattaa parempaa kuvaa saa hakea , mitä olohuoneen ikkunasta näkee kun linnut käyvät syömässä .Televisiosta tulee vaan uusintoja - Jk GG
tsirp tsirp kirjoitti:
Täällä etelässä turun kupeessa näkyy viikoittain lintulaudalla harmaapäätikka pariskunta .
Kyllä lintujen talviruokinta kannattaa parempaa kuvaa saa hakea , mitä olohuoneen ikkunasta näkee kun linnut käyvät syömässä .Televisiosta tulee vaan uusintojaKyllä sitä tavataan ihan tuolla Enontekiöllä saakka. Jokasyksyinen lintulautavaeltaja siis pohjoisessakin.
- JUKKAboy
Tuossa Alapitkä-Maaninka seuduilla oli uuttera vierailija lintulaudalla viime talvena.Eilen käväisi eka kerran tänä syksynä:)
- hyesm
Meillä nähtiin ensikerran tänä syksynä Nakkilassa. Naapurin asiantuntija tunnisti kaverin.
- nähnyt ja kuvannut
Harmaapäätikka Kokkolassa 17.2.2011
- jfhdtsjs
Pyhäsalmessa , havaittu viikolla 40.
- santeri sekopää
Itse olen nähnyt tänä syksynä kolme kertaa täällä Pielisen länsipuolella Pohjois-Karjalassa. Edellisestä havainnostani meni kaksi vuotta ja tuolloinkin syksyllä. Ruokintapaikallani ei ole vieraillut.
- Kaljupää
Harmaapäätikka ruokailee säännöllisesti Äkäslompolossa erään loma-asunnon ruokailupaikalla tänä talvella. Komea tikka!!!
- harvakseltaan nähty
Meillä naaras harmaapäätikka lensi viime keväänä päin ikkunaa ja kuoli. Jostain syystä myös käpytikka lensi päin ikkunaa.
Tämä Espoossa.
Pohjois-Karjalassa useampana talvena nähty ruokintapaikalla. - ikkunaruutu1
Tänään näin ensimmäisen kerran harmaapää tikan, omenapuussa talipalloja nakuttelemassa, en tunnistanut ennenkuin lintukirjasta katsoin, paikka on ruokolahdella etelä-karjalassa.
- hemppa
Pohjois-Savossa, Lempyyllä tänään nähty harmaapätikka naaras. Ensi bongaus. Komea lintu.
- Erämies56
Tänään nähty lintulaudalla harmaapäätikka täällä Urjalassa. En ole ennen tavannut moista tai ainakaan huomioinut.
- Salon seutu
Eilen nakutteli talipalloa harmaapäätikka koiras, kotipihassamme Salon Kiikalassa. Komea oli.
- aivan uusi tuttavuus
Tänään 3.1.2013 harmapäätikka naaras Ylivieskan Raudaskylällä yritti koputella talipötköä omenapuussa. En ole ennen nähnyt tätä tikkaa. Täytynee panna talipötkö paremmin koputeltavaksi, vaikka juuri närhien ja tikkojen takia olen pannut talipallot ja -pötköt pitkällä langalla roikkumaan huterasti.
- jkt3
Harmaapäätikka usein talviruokintapaikalla Salon Suomusjärven Salitussa, kesämökillä kallioisen sekametsän keskellä.
- jarski @
Harmaapäätikka talipallon kimpussa Sysmässä.
Viimeksi vuosi sitten. - Tap1
Harmaapäätikka rasvapötkylän kimpussa Akaan Toijalassa Ketunpesillä toisena vuotena peräkkäin.
- pepina
pöytyä yläne
harmaapäätikka rasvapötkylällä 26,02,-14 puoliltapäivin on se erikoisen näköinen ,kun on tottunut noihin käpytikkoihin jotka käyvät joka päivä hienoa seurata tätä lintumaailmaa näin kotoa keittiöstä ,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,734271Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt172738Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242497Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod152432Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1092318Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1102194Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992151Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6091946MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141945Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231683