Miten pitää toimia jos ennakkoperintään on ilmoittanut tilikauden tulot alakanttii ja huomaa tievaavansa enemmän mitä on ilmoittanut. Tuloja on silloin tällöin ja eikä edes joka kuukausi.
Ennakkoverot
help-
5178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joko korjaat ennakkoveroilmoitusta (saat sitten uudet ennakkoverolaput) tai sitten maksat verot jälkikäteen (tässä tapauksessa kannattaa tietysti laittaa rahaa talteen verojen maksuun).
Maksetaanko toisen ennakkoverot samanlailla kuin omatkin. Työnsuorittaja ei ole ennakkoperintärekisterissä joten joudun maksamaan hänen puolestaan ennakkoverot.
tuollaiset asiat suoraan verottajalta....ei ne syö....
ne mielellään antaa neuvoja, jos vaan uskaltaa sieltä kysyy...
Vaikeata kysyä viikonloppuna.
Ennakkoverot ja sosiaalituvamaksun yleensä työnantaja tilittää verottajalle 10. päivä, vuoden vaihteen jälkeen vero maksetaan 12. päivä ja tammikuun loppuun mennässä annetaan verottajalle vuosi-ilmoitus.