Oikeaoppinen pyykinpesu?

orange_

Onko sellaista? Kertokaa minulle kuinka te pesette pyykkinne. Lajitteletteko miten ja pesettekö esim alushousuja sukista erillään ja missä asteissa menee pyykit vai meneekö kaikki 40:ssä?

16

4905

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiljainen on miele

      miele pesukone tietää parhaiten miten mikäkin pyykki kuuluu pestä.

    • atlatl

      suurin osa pyykeistäni on 40 asteen pyykkejä ja samaan koneeseen menee silloin niin sukat,alusvaatteet kuin muutkin käyttövaatteet.Rintaliiveille on pesupussi. Mutta jos ovat olleet joskus vahingossa ilman,ei siitäkään ole tullut ongelmaa,sillä hakaset ovat pysyneet aina kiinni.
      Jos joukkoon eksyy väriäpäästäviä,en ole kauhistunut sillä alusvaatteissa ei mielestäni tuollainen värjäytymä haittaa,eihän niitä kukaan näe.Tai alusvaate on musta.
      Yleensä vaatteeni ovat sellaisia,että värjäymät ei niissä näy.

      Pyrin pesemään esim indianbasar- tai indiskavaatteet ekat kerrat käsin erillään.Siis pahasti väriäpäästävät.

      Pyykkikonetta en koskaan täytä ihan täyteen vaan sääntö on että nyrkit on mahduttava rumpuun ranteita myöden. Silloin pyykit mahtuvat hyvin pyörimään,eikä ongelmia tule.
      Liian täysi kone ei pese pyykkejä puhtaaksi.
      Lisäksi olen lähes jatkuvasti laittanut pesuainetta hieman vähemmän kuin ohjeessa sanotaan,eikä ole ollut ongelmia. Käytän zeoliititonta pesuainetta.

      Ainoastaan lakanat,tyynyliinat ja pussilakant pesen silloin tällöin kuumassa /60-90 astetta).Mutta en niitäkään jatkuvasti pese kuumalla.
      Kuumia pesuja on ehkä joka neljäs kerta.
      Pyyhkeet samoin ovat normaalipesussa (40 astetta) mutta joskus nekin pesen kuumemmalla.

      Minulla ei ole ns valkopyykkiä,vaan kaikki ovat kirjavia pyykkejä.

      Farkut ja monet puuvillavaatteet pesen nurin käännettynä,silloin ns käyttöpuoli vaatteessa pysyy pidempään hyvännäköisenä, eikä esim kuvat tms kirjailut kärsi niin paljon.
      Kirjaillut vaatteet oion koneesta oton jälkeen käsin jottei kirjailu ala vetää kuprulle.

      Silitän niin harvoin kuin mahdollista,joten pyykin käsittely pesun jälkeen on tärkeää.
      Vaikka sanotaankin että silittäminen harventaa pesuvälejä,en juuri silittämistä harrasta vaan oion pyykit mm ravistellen mahdollisimman hyvin pesukoneesta oton jälkeen.

      Pesen koneessa myös lattianpesumopit ja mikroliinat.
      Ja ne pestään aina kuumalla jotta pöpöt häviää.
      En edes osta siivousvälineitä joita ei voi pestä vähintään 60 asteessa.

      • laundry

        Kannattaa käyttää korkeampia lämpötiloja pesussa. Sekä pyykit, että pesukone pysyvät puhtaampana. Esimerkiksi kaikki puuvillavaatteet kannattaa pestä välillä 60-asteessa, vaikka pesuohje kieltäisikin sen. Puuvilla ei tule viileämmässä puhtaaksi ja se kyllä kestää aina 60-asteen pesun. Samoin hiki ei lähde vaatteista kunnolla alle 60-asteessa, eli kaikki urheiluvaatteet myös kuuteenkymppiin vaikka ohje ei sallisikaan.


    • pyykit puhtaiksi

      Tummat ja vaaleat pesen erillään, ja kirkasväriset usein ensimmäisellä kerralla käsin, ettei värjää muuta pyykkiä. Vaatteet pesen yleensä 40 asteessa, puuvillavaatteita satunnaisesti kuumemmassa muun pyykin mukana. Lakanat, pyyhkeet, rätit ja tytön vaipat 60 asteessa. Pyykin likaisuudesta riippuu, pesenkö pidemmällä vai lyhyemmällä ohjelmalla, vaippapyykille käytän välillä myös esipesua. Pesen yleensä täysiä koneellisia, tietysti sen verran jätän rummun yläosaan tilaa, että pyykit mahtuvat liikkumaan.

      Pesuaineita tykkään vaihdella välillä, mutta aina katson ettei niissä ole zeoliittia eikä hajusteita. Pesuainetta voi lähes aina laittaa vähemmän, mitä ohjeen pienin määrä on - kestovaipatkin ohjeistetaan pesemään puolella pesuainemäärällä, ja kyllä vain puhdasta tulee. Myös pesupähkinöitä käytän välillä, niilläkin tulee hyvin puhdasta jos ei ole kovin tahraista pyykkiä. Huuhteluaineena käytän etikkaa, se on ympäristöystävällistä, toimivaa eikä siitä jää turhia kemikaalijäämiä.

      Pyykit kuivaan mieluiten ulkona, talvella ja sadesäällä tietysti sisätiloissa. Silitän ne vaatteet, mitkä näyttävät häiritsevästi ryppyisiltä.

      • hdfowkahs

        semmosta vaan, että antaako se etikka huuhteluaineena raikkaan hajun tai jotain, että huomaako sen jotenkin pesun jälkeen, että on käyttänyt etikkaa? huuhteluainetta tykkään käyttää just sen takia kun se tuo hyvän tuoksun vaatteisiin.


      • pyykit puhtaiksi
        hdfowkahs kirjoitti:

        semmosta vaan, että antaako se etikka huuhteluaineena raikkaan hajun tai jotain, että huomaako sen jotenkin pesun jälkeen, että on käyttänyt etikkaa? huuhteluainetta tykkään käyttää just sen takia kun se tuo hyvän tuoksun vaatteisiin.

        Etikasta ei jää hajua, tai märkänä voi hiukan kyllä haista etikalle mutta se haihtuu kuivuessa. Itse käytän sitä, koska se pehmentää pyykkejä ja sillä on myös desinfioivaa vaikutusta, mikä on ainakin vaippapyykissä hyvä. Jotkut jopa sanovat, että se huoltaa pesukonetta, mutta tiedä siitä. Lähinnä käytän vaipoille ja pyyhe-lakanapyykille, muuhun en yleensä huuhteluainetta käytä. Tietty jos hajun takia haluaa käyttää huuhteluainetta, ehkä kannattaa käyttää kaupallisia.


    • Anonyymi

      Aiheen käsittely liikaa pakkoa.
      Miten ajattelette Veden se seisoo putkissa johdossa joskus pitkään .
      Mikä on käyttöaika, seuraava pyykkikerta.
      Putkien veden juoksutus ei onnistu.

    • Anonyymi

      Lajittelu oveluus, osaatko lajitella pyykin varma työ ja opiskelu menestys.
      Oli sitte mikä sairaus, tms olemassa.
      Pyykki pesu pika ohjelmat putket voi ensin huuhtoa niillä

    • Anonyymi

      Mistä tulee paha haju pyykkiin? Pesin pienen satsin tavanomaista sekalaista pyykkiä 40 steessa ja avasin koneen ohjelman loputtua, niin vastaan tuli ummentunut haju, lähinnä kuin vauvan kakkaa olisi hieman vain luruutettu vedessä. Ei ole vauvoja eikä pestyt pyykit sisältäneet mitään ulosteperäisiä aineksia niin ihmetyttää mistä tuollainen ylimääräinen haju voi johtua.
      Nukkasihti oli siisti eikä mitään eriskummallista ollut muutenkaan havaittavissa paitsi tuo haju. Haju tuntui myös kuivaushuoneessa selvästi.
      Löytyykö joku järkevä selitys?

      • Anonyymi

        Koneeseen jäänyt jotain paskaa, mikä on liuennut huuhteluveteen. Pese uudestaan. Ei kannata vaivautua ripustamaan paskaista pyykkiä. Kannattaa pestä...


    • Anonyymi

      Pesen pyykkini kätevillä Peseks pyykinpesuliinoilla . Ovat biohajoavia ja käteviä ,liinassa on oikea määrä pesuainetta.

      • Anonyymi

        Myös minä pesen Peseks liinoilla , nyt loppui raskaiden pyykinpesupullojen kantaminen. On ihanan tuoksuinen on myös hajusteeton.


    • Anonyymi

      Pesen aina miesten ja naisten alushousut erillään. En myöskään hyväksy pesukonetta missä on lasi-ikkuna mistä näkee koneen sisään. Näin on kotona opetettu niin ei tule syntiä.

    • Anonyymi

      Itse pesen pyykit vanhalla pulsaatoripesukonella melellän .Ensin pesen liina vaateet alusvaateet .Sitten vaihdan uudet puhtaat vedet ja laitan muut pyykit ja puhdasta pyykkiätulee näinkin.

    • Anonyymi

      Pyykinpesuliinat ovat helppo käyttää pesen niillä.

    • Anonyymi00016

      Ääni pyykinpesuliinoille täälläkin. Peseksiä suosittelen itsellä hajusteellinen jää raikas tuoksu ei liian voimakas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      65
      798
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      158
      784
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      25
      770
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      103
      750
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      708
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      677
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      193
      647
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      592
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      582
    10. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    11. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      35
      534
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      480
    13. 39
      465
    14. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      455
    15. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      447
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      437
    17. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      433
    18. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      429
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      418
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      407
    Aihe