Nosferatu (1922)

trentonoir

Kyllähän Te tiedätte. Nosferatu on yhtä kuin Dracula. Mitä nyt on hieman nimiä muuteltu ja sen sellaista.
Onkin sinänsä hassua että ensimmäinen varsinainen ja samalla merkittävä Dracula-filmatisointi olikin samalla tekijänoikeuksia kiertävä teos, joka tekosiensa vuoksi oli kadota maailmasta kokonaan. Bram Stokerin perikunta kun koetti saada Nosferatun kokonaan kuolleeksi ja kuopatuksi.
Onneksi oblivion ei kuitenkaan osoittautunut Nosferatun kohtaloksi, sillä tämä elokuva on vaikuttanut niin uskomattoman moneen sen jälkeen syntyneeseen elokuvaan, että niitä voisi luetella muutaman. Niin ja elokuvahistoriallisen ja populaarikulttuurillisen merkityksen lisäksi kyseessä on aivan Saatanan hyvä elokuva.

Vuosi 1838.
Kreivi Orlok (Max Schreck) hengailee poikamieslinnassaan maalla. Siellä hän makoilee arkussaan, katselee eteensä ja viihdyttää rottia. Aah! Menoelämää.
Nyt Nosse kaipailee kuitenkin kaupungin rauhaan ja ilmaisee aarrekartan näköisellä kirjeellään halukkuutensa ostaa asunnon metropolista.
Siispä viriili kiinteistökauppias Hutter (Gustav von Wangenheim) lähetetään Transylvaniaan tekemään kauppoja kreivi Orlokin kanssa. Taakse jäävät kaupungin vilske ja vipinä, kuten myös vaimo Ellen (Greta Schröder) kun Hutter ampaisee matkaan.
Hutter saapuu Orlokin luokse. Orlok nauttii Hutterin verestävästä seurasta, ihastuu Elleniin ja lähtee tapaamaan tätä kaupunkiin, jättäen Hutterin notkumaan Transylvaniaan.
Kotona Ellen näkee kummia unia.
Laivamatkalla Orlok nauttii miehistön lihaisasta seurasta. Jopa niin paljon että perille päästyään on koko miehistö saatu hengiltä.
Kaupungin viskaalit uskovat ruton tulleen laivan mukana kaupunkiin, mutta mitäpä yksi pieni musta surma on sen rinnalla, että paikalle saapui naskalihammas imemään poloisista punanesteet itseensä.
Orlok siirtää itsensä Ellenin sängyn viereen ja osoittaa rakkauttaan upottamalla hampaansa tämän lihaan. Ihastuksesta soikeana oleva Orlok ei huomaa ajan kulumista ja aamuaurinko yllättääkin vampyyrimme. Tsap! Ja nyt on Orlok kadonnut.

Koska kyseessä on vuonna 1922 valmistunut elokuva, niin sitä ei voi oikein arvostella samalla tavoin kuin tuoreempia tapauksia. On helppo ajatella monien Nosferatun näyttelijöiden näyttelevän yli, mutta kun pitää mielessä että kyseessä on kuitenkin mykkäajan elokuva jossa monesti asia piti saada helpoiten katsojan tajuntaan. Siksi eleet ovat usein liioiteltuja ja ilmeet kuin Irvikissalla ikään. Tästä syystä onkin hienoa kuinka Max Schreckin jäykkä liikehdintä onkin juuri pitkälti päinvastaista kuin mitä muilla on tarjolla. Max Schreck on muutenkin syystäkin jäänyt tämän elokuvan tunnistettavimmaksi hahmoksi. Hänen kalju, rottamainen, niskaton vampyyrihahmonsa on niin creepy että harva muu hahmo on samankaltaista vaikutusta saanut aikaiseksi. Schreckin tuijotus on erittäin hypnoottista.

Elokuva hyödyntää oman aikansa tuotteeksi hyvinkin paljon visuaalisia kikkoja, eli tuttavallisemmin efektejä. Kyseessä ei ole Caligarin tapaista korostunutta abstraktiutta, eikä Metropoliksen pre-hi-techia, mutta omaksi hyväkseen olevia efektejä on useita korostamassa Nosferatun tunnelmaa. Stop motionina kuvatut arkun liikkeet ovat esimerkiksi mainioita keinoja osoittaa yliluonnollisuutta ja Orlokin voimia ylipäätään. Kun Orlok esiintyy eräänlaisena etiäisenä, on trikki yksinkertainen mutta häivytystekniikka on juuri sopiva tilanteeseen. Ja visuaalisista jipoista puhuttaessa on mainittava se elokuvan kenties huomaamattomin, mutta samalla silmiinpistävin temppu. Eli se kun Orlok nousee pystysuoraan arkustaan. Lankkuselkä kenties, mutta hyvin vaikuttava sellainen.

Visuaalisesti elokuva on edelleen tehokas ja elokuvan yleistunnelma erittäin onnistunut.

Ensimmäisen tunnin ajan elokuvan musiikki tuntuu välillä tahattoman koomiselta sen suuren energisyyden vuoksi, mutta tuon tunnin jälkeen kun rutto alkaa harventamaan kaupunkia sen asukkaistaan, muuttuu musiikki äärisynkäksi ja tällöin aiemman ja tämänhetkisen musiikin ero vain korostaa kokonaistunnelman nautinnollisuutta.

Tiedän että olen hyvin positiivisella kannalla tämän elokuvan suhteen ja varmasti hiukan sokea sen mahdollisille virheille, mutta minkäs sille voi. Kyseessä kuitenkin on mielestäni Bela Lugosin Draculan kanssa ykkössijan vampyyrifilmatisoinneissa jakava elokuva.

Hankittuani Nosferatun DVD:nä, oli tarkoitukseni hyvästellä omistamani VHS-versio, mutta kas kummaa! Tämä DVD:n sisältämä elokuva onkin pidennetty versio ja sisältää eri ääniraidan kuin kasetti. Niin ja DVD:llä elokuvassa on värisävytetyt kuvat, kun hallussani olevassa kasetissa kuva on tavanomaisen mustavalkoinen. Joten taitavat molemmat versiot jäädä valtaani..

Nyt kun London After Midnight nostaisi vielä päätään.

***** / *****

6

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KK-fan

      Täytyypä tutustua....Klaus Kinskin Nosferatu on jo tuttu. Onkos noilla versioilla eroa?

      • Herzogin ja tietenkin siis samalla myös Kinskin Nosferatu osoittaa katsojalle ehkä rehellisemmin olevansa nimenomaan Dracula-filmatisointi. Millä tarkoitan nyt vain sitä, että siinä ovat nimet ja paikat tutummin kohdillaan. Mutta vastaavasti Kinskin Nosferatu pohjaa Murnaun Nosferatua enemmän symboliikkaan ja erotiikkaan. Muistanette varmasti kuinka Veren Vankien kohdalla media hehkutti sen esittämää homoeroottista viritystä, mutta hitto vie, Kinski vaikuttaa Nosferatussa enemmän himokkaalta kuin American Pien piirakka.
        Tarkempaa ja yhtä kömpelöä analyysia kuin minulta voi aina odottaa, löydätte ns. leffablogistani.
        Btw. tarkoitukseni ei ole mitenkään promotoida itseäni, mutta ajattelin että ehkäpä ainakin KK-fan olisi kiinnostunut lukemaan myös Herzog/Kinski-Nosferatusta tekemäni kirjoituksen.
        http://halnoir.blogspot.com/2009/08/nosferatu-yon-valtias-nosferatu-phantom.html
        Ja kohta vuorossa on Shadow Of The Vampire. Joka on elokuva joka Nosferatusta pitävien olisi myös suotavaa nähdä.


    • Karvatukka-75

      Mutta häiritsi se seikka, että vaikka kyse on 20-luvun elokuvasta kerrontasi tapahtumista oli turhan kepeä:((

      Mutta annan anteeksi koska tajusit antaa elokuvalle täydet pojot - paras vampyyri-/Draculaleffa koskaan.

      Espanjantauti juuri takana - tappoi enemmän kuin WW I - ja kauhu sai ansaitsemansa kasvot, ihmisestä oli tullut verta imeä, sairautta levittävä epäinhimillinen olento, niin epäinhimillinen, että jo pelkkä kosketus tuohon elämän lähteeseen, auringoon tuhoaisi hänet - ja niin lopulta sai ihmiskunta takaisin sodan melskeissä menettämänsä inhimillyytensä.

      • Totta puhut. Okei, kyseessä on aika tavanomainen tapani kertoa elokuvan kuin elokuvan juonesta ja huomiosi on aiheellinen. Tämän tapauksen kohdalla tahdon kuitenkin mainita sen, että on aika vaikea keksiä mitään uutta kerrottavaa Draculan tarinasta. Se taitaa kuitenkin pääosin olla niin tuttu kaikille, jopa heille jotka eivät pahemmin vampyyritarinoita seuraa.
        Tuostakin alkuperäisestä kirjoituksestani jouduin Suomi24:n merkkirajoituksen vuoksi editoimaan aika ison osan pois. Mutta toivon että olisin huomioinut mainitsemasi Espanjantaudin, sillä juuri Nosferatun kohdalla se olisi ollut aiheellinen huomio. Onneksi Te kuitenkin otitte sen esille.


    • Anonyymi

      Nosferatu on kyl hyvä omalla tavalla mut karmivuudellaan hiukan yliarvostettu, voisin sanoo että Dracula standardin veti kyl ainuastaan Bela Lugosi, tässä mielessä Nosferatu on liioiteltu, arvostelijat liioittevat sen karmiudesta...

    • Anonyymi

      Bela Lugosi on kyl ykkönen, Klaus Kinskin versiosta en tykänny yhtään, susi lähinnä jo syntyessä... Klasuun nähden Maxin on paljon parempi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2563
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1735
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1602
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1470
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1252
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe