kaksi keskenmenoa

Suru87

Itsellä tässä syksyllä nyt jo kaksi keskenmenoa. Ensimmäinen selvisi ekassa ultrassa, 12 viikon paikkeilla. Oli mennyt kesken noin 8-9 viikolla. Se suoritettiin sitten lääkkeillä, kun ei ollu tullu itsestään ulos. Yritettiin kyllä sen jälkeen, 2 viikon päästä (ns. ovulaatio aikaan) mutta ei sitten onnistunut ja lääkkeellisen kohdun tyhjennyksen vuodon alusta meni 31 päivää niin alkoi menkat. No sillä kierrolla sitten onnistui mutta nyt eilen (11.12) alkoi verinen vuoro ja keskenmeno tää nyt sitten luultavasti on. Raskausviikot olisi tänään, 12.12 5 0.

Pettymys on ihan kauhee. Se on onni, että on kummallakin kerralla nasahtanut kerralla raskaaksi mutta pelottaa vaan, jos aina käy näin. Uutta yritystä sitten vaan heti muutaman viikon kuluttua. Onko jollain kokemuksia vastaavista ja antaa vinkkejä tai neuvoja?

Nyt tiedän kyllä sitten, mikä voi olla kauhein asia tässä maailmassa. Suru on suuri.

4

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rakkaudenhedelmät

      Uskon, että suru on suuri. Itselläni yksi keskenmeno takana ja tuntuu siltä, etten kestä enää seuraavaa. Mutta paljon on niitä onnellisia tarinoita, joissa parin, kolmen keskenmenon jälkeen onkin onnistunut raskaus ja nyytti sylissä. Toivottavasti teillä onnistuu seuraava raskaus. Laiha lohtuhan on, että ainakin tulet raskaaksi, ja ilmeisesti vielä suht helposti, joten pakkohan sen on onnistua vielä. "synkimmälläkin pilvellä on hopeareunus"

      • LeilaY

        ainut mahdollinen lohdun sana on ehkä se, että jos menee kesken, lapsi ei ole ollut terva, ja olisit saattanut jossain vaiheessa päättämään itse lapsesi elämästä, eli miettimään teetkö abortin. Luonto hoiti pois. En voi kuvitellakaan suruasi, mutta pääsen ehkä lähelle, koska kummitädin ja sedän piti saada lapsi juhannuksena, ja tänään kuulin, että pientä serkkuani ei koskaan tulekaan syntymään.. Suru on minullakin suuri:(


    • hande__

      itsellä on käynyt sama juttu, minua ehdotettiin kokeilemaan asperiinia joka ohentaa verta mikä taas estää hyytymistä/ vieraan kudoksen vieroitusoireita.

    • jaduska

      Itse olen saanut kaksi keskenmenoa peräkkäin(09/09 ja 11/09). Viimeisen keskenmenon jälkeen aloin syömään asperin cardio 100mg. Toivottavasti tuo auttaa seuraavassa raskaudessa. Ja itsekin olen tullut todella helposti raskaaksi enkä todellakaan ole osannut odottaa että tämä olisi näin vaikeata(minulla on 4 normaali raskautta takana)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6992
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6313
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2502
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      59
      2183
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1502
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe