Jos laittaa ajastimella tallennuksen niin miten käy jos laitteen pistää ennen tallennusta valmiustilaan??
Epäonnistuuko tallennus vai pitääkö olla koneessa aina virrat päällä.
Epäonnistuuko tallennus vai pitääkö olla koneessa aina virrat päällä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos se on oikein toteutettu, niin sen pitäisi automaattisesti lähteä tallentamaan valmiustilasta. Kannattaa pistää 5min etuaikaa ja 10min jälkeen, ettei jää turhaa tallentamatta. Ainakin oma Maximum T-8000 CX-CI tekee.
mulla samanmerkkinen kone ei tarvi olla valmiustilassa, lähtee automaattisesti tallentamaan oli boksin näytöllä sitten kellonaika tai kanavanumero tms.
Tiedätkö, mitä valmiustila tarkoittaa? Vihje: boksin näytössä on silloin kellonaika ja punainen STANDBY-merkkibvalo palaa.
Jos näytössä on kanavanumero tms., on laitteessa virta päällä, ts. se ei ole valmiustilassa.
Jos laite on valmiustilassa tallennuksen alkaessa, palaa se valmiustilaan tallennuksen päätyttyä, edellyttäen että et koske kaukosäätimen nappuloihin tallennuksen alkaessa. Jos kosket, jää laitteeseen virta päälle.
Jos kuitenkin nappuloihin on koskettu tai tallennus on alkanut laitteen ollessa virta päällä, saa saa siirtymään automaattisesti valmiustilaan tallennuksen loputtua, kun painaa virtakytkintä eikä vastaa boksin ruudulla näyttämään kysymykseen tallennuksen lopettamisesta yhtään mitään. Boksin näytössä lukee tällöin OFF, kunnes tallennus loppuu ja laite siirtyy valmiustilaan.
Tuota juuri ajoin takaa kun vaivasi se että pitääkö koneessa tosiaan olla aina virrat päällä kun tallentaa ajastuksella ja luulin ettei valmiustilassa olessaan ajastukset ole toiminnassa.
Kiitoksia selkeästä neuvosta.