Mistä johtuu että audi säästää turvallisuuden kannalta tärkeästä asiasta eli ajovaloista? Uusimmassa TM:ssä oli tyypit audi A3 1.6Tdi:stä, jonka keulalla lähtlkohtaisesti erinomaiset ajovalot eli tuplaxenonit. Mutta mutta, valotehossa edellisen mallin valot hakkaavat uuden mallin 100-0. Vanhassa audissa lähivalot olivat liki yhtä tehokkaat kuin uuden mallin kaukovalot! Yleensäkin valokeilat olivat todella paljon pienentyneet.
Miksi! En ymmärrä että korin rakenteiseen uhrataan valtavasti kehitystyötä (=viisi tähteä euroncap:tlä) mutta ajovaloissa säästetään ja laitetaan keulalle surkeat tuikut. Ja tottakai tavallinen pulliainen maksaa koska ovathan en tuplaxenonit eli PAKKO olla tehokkaat.
Mieleen tuli taas muutaman vuoden takaa Audi A6:n koeajo TM:ssä. Samassa lehdessä oli mopoautovertailu ja mopoautossa oli paremmat ajovalot kuin isossa audissa. Mopoauton huippunopeus 45 km/h, audilla kolmatta sataa. Hmmmm.
Audin luokattomat ajovalot
32
2087
Vastaukset
- ...................
Jotkut vain ei osaa..
- ajovalot
ole audin ainoa heikko kohta. Katso esim. A6 audin takapyörän laakereita... ovat meinaan melko heikot. Sähköt ovat kuin teeseitse miehen jäljiltä. Vanhemmassa A6 mallissa on samat takapyöränlaakerit, kuin mitä ovat VW golf II mallissa...
- Huiskanen
Audi-miehet ei tykkää kun niiden kiesejä arvostellaan.
- Audi-mies tässä
monissa Audeissa samoin kuin Passateissa on pitkään ollut yllättävän surkeat valot,
se on kyllä ihme juttu. Voisi kuvitella valojen osuus auton hinnasta ei ole kovinkaan suuri?
Toisaalta, itse ajan 90% kehä teillä, pääteillä ja kaupungissa.
Erittäin harvoin tulee mentyä pienille pimeille teille, varsinkaan talviaikaan
joten valoilla ei ole niin suurta merkitystä.
PK-seudulla on niin paljon liikennettä, valoja ja erialisia valonlähteitä
ettei oman auton ajovaloilla ole suurtakaan merkitystä- audihan on skooooda
Eli audi kelpaa vain kaupinkialueelle tai taajamiin jossa on katuvalot.. okei
- auto-mies tässä
audihan on skooooda kirjoitti:
Eli audi kelpaa vain kaupinkialueelle tai taajamiin jossa on katuvalot.. okei
miehille jotka kulkevat omia polkujaan jossain keskellä ei mitään,
on kai eri vehkeet olemassa?
Itselleni tämä valot riittävät hyvin, toki ne aina paremmat voisi olla kieltämättä.
Mutta ei ne ole ainoa auton valintaa ratkaiseva tekijä.
En tosin osaa sanoa että missä autossa on erityisen hyvä valot...
Volvoissa oli ainakin joskus, samoin taisi olla 9-sarja Saabeissa?
- A3 Xenon
Niin, tottakai tästä tulee vastausta että yrittää puolustella ... Ihan subjektiivisesti ainakin yritän kirjoittaa.
A3/2008 malli (facelift, business jossa "joulukuusi" keulalla), lähivalot erinomaiset mielestäni. Näyttää hyvin ja pitkälle. En keksi niistä huonoa sanottavaa, toisin kuin pitkistä jotka ovat mielestäni varsin heikot. Tulee hyvin harvoin edes käytettyä kun tuntuvat kovasti tehottomilta.
Vertaan nyt aiempiin autoihin mitä omistanut. Kaiken pohjalta ihmettelin tuota arvostelua...
Niillä mennään mitä on saatu, turvallisia kilometrejä kaikille :) - KooWee
Onkohan hyvää autoa edes olemassa? Ei varmaankaan jos kerätään kasaan Suoli24sen arvostelut ja tehdään niistä kooste. Kaikki on tasasen paskoja. Kun joku vielä kehittäis testin turvaamiseksi provo-suodattimen.
Toistan itseäni. Edellisellä Audilla ajoin 455000 km ja nykyiselläni on kertynyt 105 000, molemmissa Tiptronic ja neliveto, niin ei oikeastaan yhteenkään kirjoitukseen voi yhtyä. Ei ole ollut mitään sähkövikoja, ei abs- tai muita jarruongelmia, eikä veto-ongelmia. Valot nyt eivät ole ehkä parhainta luokkaa mutta en kyllä ole osannut kiinnittää huomiota, että ne olisi heikot. Toisesta Audistani kului ikkunan ohjain pelkääjän puolelta, että se piti käsin auttaa kiinni. Ostin uuden ohjaimen ja sitten toimi taas niinkuin pitääkin. Kuluvia osia on kaikissa autoissa, mutta tuntuu, että meissä autoilijoissa on sellaisia kuspäitä, jotka vaan ajaa eikä osaa huolehtia autostaan. Sitten itketään kun on paikat rempallaan ja auto risana tallissa. KAIKKIIN AUTOIHIN TULEE VIKOJA. EIKÄ AUTOT OLE RAKENNETTU IKUISIKSI. LOPETTAKAA ITKEMINEN JA HAUKKUMINEN. IHME PELLETOUHUA TÄSSÄKIN FORUMISSA.- tyytyväinen audi
itselläni myös 3 Audia, kaikki multi eikä mitään ongelmia.
Nykyinen A4 vm07 ajettu nyt 70tkm ja kolme kertaa huollossa, kun mittaristo on siihen kehoittanut.
Ajattelin vaihtaa kesään menessä uuteen malliin.
Mutta täällä provoilijat ovat varmaan keskimäärin 19vuotiaita joilla ei
ole edes oikeasti varaa kunnon autoihin, kateellisuus on niin vahvaa - vai niin
tyytyväinen audi kirjoitti:
itselläni myös 3 Audia, kaikki multi eikä mitään ongelmia.
Nykyinen A4 vm07 ajettu nyt 70tkm ja kolme kertaa huollossa, kun mittaristo on siihen kehoittanut.
Ajattelin vaihtaa kesään menessä uuteen malliin.
Mutta täällä provoilijat ovat varmaan keskimäärin 19vuotiaita joilla ei
ole edes oikeasti varaa kunnon autoihin, kateellisuus on niin vahvaaEi ole nähtävästi sinullakaan varaa kunnon autoon. Toi tekstisi loppu oli myös mielenkiintoinen. Jos on kade ei ole varaa, no sittenkö on varaa jos ei ole kade????
- Prof. Tri.
vai niin kirjoitti:
Ei ole nähtävästi sinullakaan varaa kunnon autoon. Toi tekstisi loppu oli myös mielenkiintoinen. Jos on kade ei ole varaa, no sittenkö on varaa jos ei ole kade????
varaa niin silloin ei tarvitse olla kade. Mutta sinulla ei ole varaa, ja olet siksi kade.
- tyytyväinen audiin
vai niin kirjoitti:
Ei ole nähtävästi sinullakaan varaa kunnon autoon. Toi tekstisi loppu oli myös mielenkiintoinen. Jos on kade ei ole varaa, no sittenkö on varaa jos ei ole kade????
ihan totta, ei mulla ole varaa 100.000 autoihin, jos puhutaan "kunnon" autoista
mutta jos taas ollaan takaisin Suomessa maanpinnalla, missä autojen keski-ikä on 10 vuotta
ja Toyota myydyin monta kymmentä vuotta, uskallan väittää että 40.000e auto on nyt
ainakin keskivertoa "parempi" tai ainakin kalliimpi. Eihän nämä pikku Audit mitään luksus autoja
ole, vaan kenties keskiluokkaa hieman parempia.
Millä itse ajat kun tuollaisia heittelet - Aivan...
Prof. Tri. kirjoitti:
varaa niin silloin ei tarvitse olla kade. Mutta sinulla ei ole varaa, ja olet siksi kade.
Saattaisi olla varaa ostaa100t€n auto mutta sitten joutuisi luopumaan jostain tärkeämmästä. Nyt on noin 50t€n auto joka riittää minulle.. Ps eipä ole tehty sellaista autoa jota kadehtisin. Audilla ei ole yhtään sellaista mallia jonka haluaisin ostaa, koska samalla rahalla saa paremman jonkun muun merkkisen auto. Audin ns tavalliset mallit muistuttavat lähinnä sämpylää eivätkä ole millään tavoin esim Passattia tai jotain Opelin mallia näyttävämpiä, harmaita massa autoja.
- Prof. Tri.
Aivan... kirjoitti:
Saattaisi olla varaa ostaa100t€n auto mutta sitten joutuisi luopumaan jostain tärkeämmästä. Nyt on noin 50t€n auto joka riittää minulle.. Ps eipä ole tehty sellaista autoa jota kadehtisin. Audilla ei ole yhtään sellaista mallia jonka haluaisin ostaa, koska samalla rahalla saa paremman jonkun muun merkkisen auto. Audin ns tavalliset mallit muistuttavat lähinnä sämpylää eivätkä ole millään tavoin esim Passattia tai jotain Opelin mallia näyttävämpiä, harmaita massa autoja.
se kuuluisa kateus vaan nostaa päätänsä.
- hahahahahah
Prof. Tri. kirjoitti:
se kuuluisa kateus vaan nostaa päätänsä.
Siis mitä pitää kadehtia?? Ei ainakaan sinun 2te.n vanhaa romua..Katsos kaikki eivät ole niinkuin sinä.
- okei..
Prof. Tri. kirjoitti:
se kuuluisa kateus vaan nostaa päätänsä.
http://bored-bored.com/wp-content/uploads/2008/02/audi-tt-3.jpg
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053101Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1521219Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793