Tässä siis kaksi linkkiä:
http://www.jaripuhakka-oy.net/leif.html
http://www.leiflindeman.com/
Onko kyseessä sama henkilö? Ainakin minä muistan tämän Leif Lindgrenin, mutta sitten noilla Leif Lindemanin kotisivuilla lukee "Leif Lindeman muistetaan vuoden 1991 kirkasäänisenä tenavatähtenä"
Eli onko Leif Lindgren muuttanut nimensä Leif Lindemaniksi, koska eikö Leif Lindgren ollut juuri vuoden 1991 tenavatähtikisassa? Ei siellä muistaakseni ketään Lindemania ollut.
http://www.jaripuhakka-oy.net/leif.html
http://www.leiflindeman.com/
Onko kyseessä sama henkilö? Ainakin minä muistan tämän Leif Lindgrenin, mutta sitten noilla Leif Lindemanin kotisivuilla lukee "Leif Lindeman muistetaan vuoden 1991 kirkasäänisenä tenavatähtenä"
Eli onko Leif Lindgren muuttanut nimensä Leif Lindemaniksi, koska eikö Leif Lindgren ollut juuri vuoden 1991 tenavatähtikisassa? Ei siellä muistaakseni ketään Lindemania ollut.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Muistan itsekin että vuonna 1991 kyseinen tenavatähti-poika oli Leif Lindgren. Nyt on varmaan mies vaihtanut nimensä Lindemaniksi ehkä avioituessaan tai muuten vain. Olisiko syynä se, että haluaa eroon tuosta tenavatähti-maineesta?
nimi on vaihtunut samasta syystä kuin Valjakkalalla Fougantineksi.
Hei
Olettaisin, että kysymyksessä on kaksi aivan eri Leifiä, joskin he kilpailivat samassa lastenlaulukisassa. Leif Lindgren on kotoisin jostakin pohjoisemmasta, mutta Leif Lindeman Keski-Suomesta. Pojat ovat suunnilleen samanikäisiä ja vähän muistuttavatkin toisiaan, mutta täysin eri persoonoita - kyseessä ei siis ole nimen vaihtaminen.
Leif Lindgren oli Tenavatähdessä vuonna -90 kappale oli Liljankukka. Nykyään uskossa ja laulaa hengellistä.
Leif Lindeman oli Tenavatähdessä -91 kappaleella Satumaa.
Molemmat selvisivät finaaliin.
...Leif Lindeman niminen pikkupoika perheensä kanssa. Oli tosi kiva muksu. He ovat muuttaneet jo aikaa sitten pois ja ajattelinkin, voiskohan tämä Leif olla sama kaveri...
Hänen äitinsä on ollut koulussa samalla luokalla kanssani.
Ovat eri tyyppejä: Lindeman on äänekoskelainen ja Lindgren on Kuusamosta. Lindgren voitti, Lindeman ei.
HUOMIO !
Nyt pitää tietää, että he ovat kaksi aivan ERI HENKILÖÄ alunperinkin.
Leif Lindgren ( Kuusamosta) lauloi tenavatähtenä LILJANKUKKA- tangon.-----------------------------
ja Leif Lindeman (on syntynyt Ruotsissa) lauloi tenavatähtenä SATUMAA-tangon.
Kumpikaan ei ole koskaan muuttanut mitään nimeään.
Tämä on varmasti totta. Tarkista You Tubesta, niin kylläpä uskot !
Se taivaanvuohen äänellä kiekunut Leif, joka tenavatähtikisoissa lauloi Liljankukasta eli Hiljan sukasta, on ainakin aikuisiällä tullut uskoon ja istunut muiden omanväristensä tavoin vankilassa. Ilmeisesti kyse ei kuitenkaan ollut näiden musulmaanien kansallisurheilulajeista puukkohipasta tai karkuun juoksevan miehen ampumisesta vaan jostain hiukan pienemmistä rötöksistä kuten petoksista ja varkauksista. Taisi tulla uskoon jo ennen vankilakeikkaansa, en tiedä laulaako enää nykyään ja jos laulaakin niin määkiikö vielä samalla tavalla.
Ei Kuusamosta vaan Posiolta lähtöisin.