Sain kyseiseltä mestalta haasteen ja kehotuksen maksaa nyt tai menee käräjille. Mietin vain onko kyseisellä perintätoimistolla perintälupa, kun jotkut tällä palstalla väittävät että on kysytty lääninhallitukselta ettei heillä ole perintä lupaa. Kyseinen lasku on pikavipistä..
Onko Multilimitillä perintäoikeus??
tt44t4tyt23
2474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
eli asiahan menee näin: en tiedä tästä puheena olevasta tapauksesta että onko heillä lupaa vai ei mutta perintälupaa ei tarvitse silloin kun yritys perii itse omat saatavansa eli perintäfirmaa ei suinkaan ole pakollista käyttää. Lisäksi saman konsernin sisällä voidaan toimia samalla tavoin.
Multiliitillä ei ole oikeuksia / perintälupaa periä toisten saatavia, mutta omia saatavia voivat periä, jos asiakas on ottanut pikavipin ja tehnyt lainasopimuksen tai käyttänyt heidän puhelinpalveluitaan.Voice Stream omistaa Multilimit Oy:n, joten voivat periä Voice Streamin pikavippejä.
Tässä saamani vastaus lääninhallitukselta koskien Multilimit Oy:tä.
Vastauksena sähköpostiviestiin totean seuraavaa:
Multilimit Oy:llä ei ole toimilupaa, joten se ei voi pätevästi periä toisten saatavia.
Lääninhallitus on hiljattain taas kovistellut Multilimit Oy:tä, ja vaatinut selvitystä sen harjoittamasta perinnästä. Multilimit OY:stä vastattiin 19.10. 2009 seuraavaa:
"Viestiinne vastauksena:
- Emme mainosta toimintaamme internetissä emmekä missään muussakaan
mediassa. Internet-sivullamme on vain velallisasiakkaille yhteystiedot sekä
palvelulomake.
- Emme vastaanota muiden kuin emoyhtiömme velkoja perittäväksi. Voice
Stream Oy omistaa Multilimit Oy:n 100% osuudella, ja perimme siis ainoastaan
Voice Stream Oy:n saatavia.
/Ari Siitonen
Voice Stream Oy:n Hall.pj."
Eli Multilimit Oy on ilmoittanut perivänsä ainoastaan emoyhtiönsä Voice Stream Oy:n saatavia. Muita saatavia se ei tietenkään voi edes periä ilman voimassa olevaa toimilupaa.
Myös viimeksi mainitun yhtiön perimistä saatavista ja niiden aiheellisuudesta on käyty keskustelua muun muassa seuraavalla palstalla.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1815452
Kuluttajavirastosta on myös aivan äskettäin oltu lääninhallitukseen yhteydessä. Sain sen käsityksen, että Multilimit Oy perii myös täysin aiheettomia saatavia. Nähtävästi myös poliisi tutkii jo asiaa.
Ilmoitan omana käsityksenäni, että en maksaisi tuollaiselle yhtiölle yhtään mitään, ellen olisi tehnyt jotain kirjallista sopimusta, jossa olisin sitoutunut yhtiölle jotain puheluista tai jostain muusta maksamaan.
Ystävällisin terveisin
***** **********, lääninlakimies
Etelä-Suomen lääninhallitus
Oikeushallinto-osasto
HUOM!
Valtion aluehallinto uudistuu vuoden 2010 alusta, mikäli eduskunta hyväksyy sitä koskevan lainsäädännön nykymuodossa. Lääninhallituksen tehtävät siirretään uusiin aluehallintovirastoihin (AVI) sekä elinkeino-, lii¬kenne- ja ympäristökeskuksiin (ELY). Lisätietoja: www.vm.fi/alku ja www.laaninhallitus.fi/etela