Hienoa pelata Euroopan yhdestä huonoimmista poteista, yhdellä huonoimista palautusprosenteista. Kyllä on upeaa, että meillä on Veikkauksen pelimonopoli. Olisihan se ihan hirveää, jos joku voittaisi 59 000 000€ ja voisi muuttaa elämänsä suuntaa. Suomalaisten on parempi vain pelata miljoonasta, niin ei tule houkutusta lopettaa työntekoa.
Vko 51/2009 59M€:1M€
Rivi viikossa
7374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Järkihän sulta lopullisesti lähtisi lätkimään tuollaisesta summasta , kun minulta se lähtisi jo alle miljoonasta eurosta.
Ehdottaisin sellaista järjestelyä, jossa tunnetusti kovan paineensiedon omaavat henkilöt: brankkari, lentäjät, kirurgit jne. saisivat pelata täydestä potista ja epävakaille ykslöille yläraja olisi 1M€. Minä tiedän, että minulla olisi jopa järkevää käyttöä tuolle summalle, joten sinunkin kannattaisi toivoa voittoa minulle! ;)
Miljoonan saisi 25 - 55 vuoden työllä joten säästöön menisi, tosin ehkä hajautettuna hieman nopeammin alle vuosikymmenessä. Mutta mitä noilla tai suuremmilla summilla sitten tekee...
Niin, Suomessa pääsee vauraimman 1 % joukkoon (noin 50 000 vaurainta) jo yli 120 000 € vuosituloilla, yli 200 000 € sijoitus- ja yli 750 000 € kiinteistöomaisuudella. Tuloihin luetaan kaikki ansio- ja pääomatuloista lähde- ja vuokratuloihin sekä tukiin.
Suomi on köyhä maa ja tällä menolla siksi myös jää. Viimeisin kunnollinen pääomitus tuli kieltolaista! Sen tuottamilla miljoonilla pyörii yhä moni yritys. Suomelle on tärkeää saada yksityistä pääomaa tavalla - tai sitten vaikka toisella.
Joku onnellinen ranskalainen kuittasi eilen illalla 59 459 744,00 €. Onnea hänelle.
Tasan eivät mene onnen lahjat. On se hienoa, että meillä on rahapelimonopoli :(
Harmi vain, että nuo arpajaiset ovat tarkoitettu senioreille. Milloin viimeksi voitto on mennyt alle 25-vuotiaalle? Aivan oikein, ei koskaan! Turha sitä on kumpaakaan pelata.
P.S. Turha väittää vastaan ilman riittäviä todisteita (3 kpl)