Pitäjänsaarella otetaan rantoja yleiseen käyttöön, mutta samaan aikaan Pappilansaaressa muutetaan tontteja omarantaisiksi. Tosin Pitäjänsaarella saa rannan omaan käyttöön (vuokrarahalla), jos on riittävän iso veronmaksaja. Ei taida kaupungin rantojen käyttö kestää päivänvaloa?
Nyt on menossa asemakaavan muutos:
"Asemakaavan ja tonttijaon muutos Pappilansaarten kaupunginosassa korttelin 425 kolmella tontilla ja puistoalueella osoitteessa Ristiniementie 1, 3 ja 5. Muutoksen tarkoitus on palauttaa kolme tonttia omarantaisiksi."
Nyt on menossa asemakaavan muutos:
"Asemakaavan ja tonttijaon muutos Pappilansaarten kaupunginosassa korttelin 425 kolmella tontilla ja puistoalueella osoitteessa Ristiniementie 1, 3 ja 5. Muutoksen tarkoitus on palauttaa kolme tonttia omarantaisiksi."
Vastaukset 10
Vanhimmat
Varmaan nuo omat kaupungin omien työntekijöiden tontteja.
Espoossa "Merenrantatalon" ja meren välissä on kilometritolkulla(kymmeniä) kuntopolkuja.Esim.Kivenlahdessa:
1. Meri
2.Kuntopolku reilun levyinen
3. Penkkejä joissa voi istuskella ja katsella maisemia
4. Penkkien takana rivitalon pensasaita,tai omakotitalon,tai tornitalon pihapiiri.
5. Piha ja varsinainen asuintalo
Uskon,että asukkailla kaunakerroin kasvaa kun lähes koko vuoden "köyhät" syövät eväitään melkein heidän pihoillaan ja kuntopolkujen käyttäjiä on pilvin pimein.
2,3,5 ja 10 km merkattuja reittejä ja omat reitit maastopyöräilijöille. Sekä muutama uimapaikka.
Menkää Haminalaiset katsomaan hyvin suunniteltuja,erittäin hyvin opasteilla merkittyjä kuntopolkuja Espoon Kivenlahteen.
Muuta sinne Espooseen eväitäsi syömään. Haminan rahat voisi käyttää muuhunkin kuin täytemaan ajamiseen lintujen pesimäpaikoille. Merenpinnan nousu tekisi muutoin vesijättömaan tyhjäksi pian. Karttaa katsomalla voi nähdä, että rantoja riittää kyllä yleiseen käyttöön.
Tuonne Pappilansaareen tuo rantapolku kyllä sopisi hyvin, koska monet kävelevät hautausmaalle kaupungista. Tuolla syrjemmällä ei tulisi niin paljoa muutoksiakaan kuin keskustan poluilla.
On tuo kyllä erikoista, jos tuo sallitaan, mutta onhan kaikki mahdollista korruptoitumattomassa Haminassa.
Kai nuo rakentamis ja tonttijutut riippuu siitä, että keitä tuntee ja paljonko maksaa veroja kaupungille.
Eikös niitä rantaraitteja ole jo kylliksi. Pitäköön Pappiskilaiset rantansa, ovat enimmäkseen sentään laatuihmisiä ja eliittiä. Rahvas ja massat ovat aina katkeria, kateellisia ja vaarallisia. Onneksi on laki ja järjestys heitä varten.
vittu mullkku!!!!!!
Siis hautuumaalle mennessä pitäisi poiketa Hantun rantaan ja sieltä vesijättömaita pitkin taas Ristiniemen tielle ja siltoja pitkin hautuumaalle?!
Oletko edes koskaan käynyt näillä rannoilla? Minä olen!
Espoon ja Helsingin rannat ovat aivan erityyppiset kuin Haminan.
Papilansaari liitetään erillismääräyksellä venäjään.
Silta poikki.