Tarkin lataus

Laatulatinki

Millä komponenteilla oletta saaneet tarkimmat lataukset aikaan?
Esmes, kaliperi: kenen hylsyt, ruudit, nallit, luodit? Latasitteko kireäksi vai ei ja oliko latauspituus lähellä rihloja?

4

801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yks luoti yksi reikä

      ... miten hyvin se tarkkuus on mitattu?

    • 8+20

      Yleensä niin että luoti lähellä rihloja ja kireänpuoleinen lataus ei kuitenkaan maksimi. Jotkut aseet käyvät hyvin myös kesymmillä latauksilla, että ei voi yleistää. Ruuti valitaan siten että hylsy tulee aika täyteen.

      • Nimimerkki-Erkki

        Omalla aseella ammutut hylsyt: LEE:n . ns vasralataussarja tai yksiasemainen latauspuristin ja Collet kaulansupistusholkki. Jos keräät radalta toisten ampumia hyväkuntoisia hylsyjä, niin LEE:n De Luxe holkkisarja, mihin kuuluu Collet holkki. Kaulansupistusholkkeja käytettäessä saattaa joutua supitamaan joskus normaaleilla supistusholkeilla.
        Aloituslataus VihtaVuoren arvojen keskiarvo.
        Kilauta tai kurki netistä; Riistamaa.fi, Kouvola eller Esbo


    • kertalaaki

      Yksittäin ammutut patruunat on kaikkein tarkimpia. Tauluun nimittäin tulee silloin vain yksi reikä ja hajonta on nolla.

      Heti jos ampuu useampia laukauksia niin hajonta kasvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      330
      7549
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      71
      5341
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4554
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4362
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      122
      4171
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3917
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3790
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      74
      3697
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3596
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      84
      3432
    Aihe