Ensi vuonna se sitten alkaa

Poliisin virkoja Kotkassa lisättävä, otetaan Red Button käyttöön. Kotkalaisia veronmaksajia kansanryhmänä on kiihotettu jo riittävästi.

Keskustelun säännöt ja kirjoittajan vastuu
Esittää yksityishenkilöiden henkilötietoja ilman asianomaisen suostumusta.
Viesti sisältää rasistista, väkivaltaan yllyttävää.
Toisten käyttäjien tai julkisuuden henkilöiden loukkaaminen ja herjaaminen kuuluu myös asiattomaan sisältöön. Toisaalta myös viesti, joka sisältää esimerkiksi uskonnollista julistusta, on sääntöjen vastainen.

Poliisille nettivihjejärjestelmä ensi vuonna
14.12.2009 19:27KySa

Poliisi on saamassa uusia keinoja internetin valvontaan. Sisäministeriön kansliapäällikön Ritva Viljasen mukaan alkuvuodesta otetaan käyttöön niin sanottu Red Button -järjestelmä.
Red Button on tietokoneen näytöllä oleva painike tai linkki, jonka avulla surffaaja voi vihjata poliisille epäilyttävästä sisällöstä. Nykyisellään vihjeitä voi lähettää sähköpostilla, mikä on huomattavasti työläämpää ja jää siksi varmasti monelta tekemättä.
Viljanen odottaa järjestelmästä apua myös netissä tapahtuvan viharikollisuuden torjuntaan, joka hänen mukaansa on kasvanut räjähdysmäisesti.
- Nimettömyys muuttaa asenteita ja puhetyyliä. Normaali lainsäädäntö on voimassa myös verkossa, hän muistuttaa. STT
11282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Eilen jätin tutkintapyynnön kouvolan poliisille, erittäin törkeästä herjaamisesta tällä palstalla ja väärän tiedon levittämisestä.

Äänestä
  • Huh, että turvottaa. Räskiin siis!

    Äänestä

  • Täällä esiintyneet tiedot on julkaistu mediassa ja keskustelu palstoilla moneen kertaan. Onko oma esiintymisesi keskusteluissa ollut rehellistä, esimerkkinä syytökset virkamiehiä kohtaan.
    Onko toimintasi avointa tiedottamista, vai haluatko sensuroida tietyt asiat.

    Äänestä

  • KHO kirjoitti:

    Täällä esiintyneet tiedot on julkaistu mediassa ja keskustelu palstoilla moneen kertaan. Onko oma esiintymisesi keskusteluissa ollut rehellistä, esimerkkinä syytökset virkamiehiä kohtaan.
    Onko toimintasi avointa tiedottamista, vai haluatko sensuroida tietyt asiat.

    julkaistu missään mediassa, jos et ole lukenut niitä sille ei voi mitään. olis ollu lehti kusessa jos ne olisi lehdessä ollut.

    Äänestä

  • KHO kirjoitti:

    Täällä esiintyneet tiedot on julkaistu mediassa ja keskustelu palstoilla moneen kertaan. Onko oma esiintymisesi keskusteluissa ollut rehellistä, esimerkkinä syytökset virkamiehiä kohtaan.
    Onko toimintasi avointa tiedottamista, vai haluatko sensuroida tietyt asiat.

    koska tiedän hyvin että ne ei ole olleet toden mukaisia, en niistä siksi uskalla kirjoittaa sanallakaan tänne. eivätkä ne todellakaan ole missään lehdessä ollut vaan pelkästään vuodatusta tällä palstalla.
    elä edes kysy mitä se teksti oli sillä en halua joutua syytetyn penkille enkä aio näinollen jatkaa toisen aloittamaa törkeää väärien tietojen levittämistä.

    Äänestä

  • Pulkkisen ruma temppu
    J.Taipale 7.12.2009 16:33
    Kaupungin työsuojelupäällikkö Tapani Pulkkinen on 3.11.2009 Kotkan kärärjäoikeudelle allekirjoittamassaan vaatimuksessa asianomistaja-asemassa kirjoittanut, että "kotkalaiset perussuomalaiset kunnallispoliitikot ovat Kervisen puolesta osallistuneet ja ylläpitäneet minua herjaavaa kirjoittelua ja valitusten ja kanteluiden tekoa eri tahoille".
    Edellä mainitut Tapani Pulkkisen väitteet ovat perättömiä ja törkeää asiakirjatiedon vääristelyä, sillä Kotkan perussuomalaiset kunnallispoliitikot eivät ole osallistuneet ja ylläpitäneet Kervisen puolesta Pulkkista herjaavaa kirjoittelua.
    Työsuojelupäällikkö Pulkkinen on virkavelvollisuuden vastaisesti käyttänyt oikeudelle antamassaan asiakirjassa perättömiä tietoja saadakseen asianomistaja-asemassa hyötyä itselleen vastaajan vahingoksi kertomalla perätöntä allekirjoittaneesta ja Kotkan perussuomalaisista kunnallispoliitikoista.
    Pulkkisen perätömät väitteet loukkaavat Kotkan perussuomalaisia yhdessä ja erikseen ja aiheuttavat vahinkoa Asko Kerviselle. Ja kun ottaa huomioon Pulkkisen aseman virkamiehenä, on Pulkkisen valheellinen menettely R 09/1067 asiassa raskauttaavaa semminkin, kun hän on käyttänyt kotkalaisia perussuomalaisia kunnallispoliitikkoja apuvälineenä osoittaakseen valheellisella tiedoilla vahinkoa toiselle henkilölle rikosasiassa oikeudessa.
    Tääsä yhteydessä ilmoitan, että Kervisen kunnianloukkausjutun 8.12.2009 istunto on peruttu.
    Jari Taipale (ps.)


    Sinäkö olet sitten viisas?
    J.Taipale8.12.2009 16:28
    Sullako on vara sanoa kuka on sekopää tms? Onhan se helppoa mylviä täällä nimettömänä, ja olla jotain. Toisaalta eihän se minun päivääni pilaa jos joku rääpii päätään ja mylvii ja uhoaa suoli palstalla, eihän se minun helvetti todellakaan ole tai muiden jäsenten, kenen hyvänsä. Toisaalta voi olla vain tyytyväinen että jollain palaa hermot vuoksemme, sekin on mielipide vähitääkin juonne mielipiteeseen :D
    Mutta jos persut olemassa olollaan tekee jonkun elämän noin tuskalliseksi, niin siitä ei voi syyttää persujen olemassa oloa, vaan niitä omia piruja korvien välissä jos pää ei kestä meitä. Kannattaisko sun tehdä itsesi vuoksi jotain asian eteen, vaikka sitten pysyä poissa palstalta tai hankkia siihen sopiva lääkitys :)


    Oma sana
    J.Taipale20.9.2009 15:42
    Olen sen verta saanut mittaria täyteen kunnallisesta toiminnasta että jos muu ei auta, kaivan ne asiapaperit vaikka kaupungintalon roskiksesta ja tuon ne julki. Minua on asiassa lähestytty aikoinaan yllättävältä suunnalta mutta en kerro siitä enempää.


    Tutkinta J.Taipale
    13.8.2009 15:03
    "Kertaalleen oli jo Kotkan poliisi tutkinut" näin kirjoitit, nyt kysyn.
    - Mitä poliisi oli tutkinut? (jos oli tutkinut)
    - Onko mahdollista että Kotkan poliisi alkoi ryssimään ns tutkinnan aikana?
    - Miksi tutkinta siirrettiin Kouvolaan?

    Asiakirja J.Taipale
    8.8.2009 09:18
    Asiakirjan julkitulo paljastaa mustanlistan käytön ja kaupungin tavan hoitaa asioita sisäisessä organisaatiossaan. Se kertoo myös poliittisen tilan, sekä virkamiesten käsityksen lainsäädännöstä.
    Tämä on erittäin häpeällinen asia jos kaupunki joutuu sen ikään kuin myöntämään luovuttamalla asiakirjat, toisinsanoen kertoo sen millaisessa suossa kaupungin virkamiehet pitää kuntaansa. Kertoo myös siitä miten täällä hoidetaan kuntalaisten etuja visionäärien tuhlailun lisäksi.
    Tämä paljastaa myös sen miten kaupungin virkamiehet hallitsevat poliisia, kun paikallinen poliisi ei tutkinut asiaa vaan siivosi sitä, kunnes se siirrettiin Kouvolaan syystä että alkoi paljastumaan paikallinen korruptio poliisin suhteen. Paikallinen poliisi on muissakin suhteissa hyvin epäluotettava, siellä priorisoidaan asioita asiakkaan nimen ja vakanssin sekä leikkisästi sanottuna pankkitikin mukaan, mikä pitää kuitenkin osittain paikkansa tiettyjen mutkien kautta.
    Monet arvostelevat perussuomalaisia tästä Kervisen puolustamisesta mutta pitää kuitenkin muistaa se että, valtuutettujen pitäisi olla ylempänä kun virkamiehet. Loppukädessä Kervisen lynkkaamiseen on syyllisiä myös kaikki valtuutetut jotka ovat hyväksyneet tämän kaltaisen toiminnan kaupungin virkakoneistossa.
    Kuitenkin asialla on päätekijänsä jotka tuntuvat ohjailevan valtuutettuja kun lapset radio-ohjattavaa autoaan.

    Niin,,,,
    J.Taipale28.7.2009 19:24
    Tuttuun tapaan kaupungilla suojellaan näitä roistoja viimeiseen asti, tästäkin joutuu laittaa lääniin kantelun ja ilmeisesti tekemään vielä valtuustoaloitteen.

    Ruonalan toimet tutkitaan
    J.Taipale26.7.2009 13:00
    Hieno kirjoitus Artolta, Kuten aiemmin olen vihjannut Kaupungin lakimies M.Ruonalan toimet tutkitaan Kerviseen liittyen. Tämä tarkoittaa sitä että käytännössä matto on vedetty jo Ruonalan jalkojen alta.

    Äänestä

  • Ei muuta kun tutkintapyyntöjä sisään, niin oppiipahan Media-agenttikin kirjoittelemaan!

    Äänestä

vaan laatu, kotkassa on surkea laatu. korruptio kukoistaa eikä asioita haluta tutkia MIKSI? ketä poliisit suojelee toiminnallaan jos vastakkain on vain kaksi siviliä?

Äänestä
  • Jos toinen siviileistä on perussuomalainen ja toinen demari, niin kumpaakohan Kotkan poliisi mahtaa suojella?

    Äänestä

  • Paras_Fiilari kirjoitti:

    Jos toinen siviileistä on perussuomalainen ja toinen demari, niin kumpaakohan Kotkan poliisi mahtaa suojella?

    lähde: http://www.kymensanomat.fi/uutiset

    Kotka on tekemässä jo 12 miljoonaa tappiota
    29.9.2009 4:00


    Tulosta painavat alas muun muassa arvioitua pienemmät myyntivoitot ja arvioitua suuremmat sosiaali- ja terveysmenot. Henkilöstömenoissakaan ei ole päästy säästöihin.
    Eija Anttila

    KOTKA. Kotkan kaupungin talous jatkaa jyrkkää sukeltamistaan. Kotkan ennakoidaan tekevän tänä vuonna 12 miljoonaa euroa tappiota.

    Kesän aikana ennusteen mukainen tulos on suorastaan romahtanut: kun kesäkuun lopun ennusteen mukaan tuloja oli kertymässä ”vain” kolme miljoonaa euroa menoja vähemmän, elokuun lopussa tappio oli nelinkertaistunut.

    Romahdukseen on monta syytä. Tulopuolella suurimmat riskit ovat omaisuuden myyntivoittojen toteutumatta jääminen ja maankäytön tulokasvun pysähtyminen. Myyntivoittotavoite oli alunperin tälle vuodelle neljä miljoonaa, joka on nyt tingitty kahteen miljoonaan euroon.

    Menopuolella sosiaali- ja terveyslautakunnan palvelujen ostoihin ja avustuksiin varattujen määrärahojen ennakoidaan ylittyvän jopa 5,7 miljoonalla eurolla.

    Helpotusta talouteen ei ole saatu henkilöstömenojen vähennystoimistakaan. Esimerkiksi virkojen täyttökielto ei ole lähtenyt puremaan toivotulla tavalla, eikä käynnissä oleva yt-menettely ole tuonut nopeita ratkaisuja taloustilanteeseen.

    Yleinen talouden taantuma näkyy kaupungin taloudessa kaksisuuntaisesti: verokertymä pienenee ja vastaavasti työllisyyden hoitoon ja toimeentulotukeen kuluu entistä enemmän rahaa. Veropuolella olennaisin muutos on tapahtunut yhteisöveroissa, jotka elokuun loppuun mennessä olivat laskeneet 12 prosenttia verrattuna viime vuoteen.

    Niin kutsuttuina turhina menoerinä voidaan pitää sairaanhoitopiirin jonopäiväkustannuksia (koko vuonna 1-1,3 miljoonaa euroa) joita ei ole pystytty estämään toiminnallisin muutoksin sekä Kelalle maksettava työmarkkinatuen kuntaosuus, jota kertyy tänä vuonna noin 2,5 miljoonaa euroa.

    Kotkan talousnäkymät vaikuttavat ensi vuoden talousarvion laadintaan niin, että toimintakatteen on supistuttava. Toimintakatetavoite ensi vuodelle on -237,5 miljoonaa euroa.

    Toimintakatteen supistamiseksi on tehtävä toiminnallisia muutoksia kuten toimipisteiden karsimista, aukioloaikojen supistamista ja toimintatapojen uudelleen arviointeja, jotka hillitsevät toimintamenojen nousua.

    Talousjohtaja Jaana Kuuvan mukaan kaupungin palvelutuotannon menoista on ensi vuonna karsittava 1,5 prosenttia. Hänen mielestään esimerkiksi toimipisteverkon tiivistäminen ei välttämättä tarkoita palvelujen heikentymistä.

    Myös investointiohjelman valmistelussa on tavoiteltava maltillista tasoa ja haettava mahdollisuuksia supistaa tai lykätä hankkeita.

    Investointien tulorahoitus uhkaa tänä vuonna jäädä kymmenen prosentin tuntumaan, minkä vuoksi miltei 40 miljoonaa investoinneista on rahoitettava lisääntyvällä lainanotolla.

    Jaana Kuuvan mukaan nykyisillä eväillä velkaantumiseen ei saada helpotusta. Tilanne on kuitenkin ristiriitainen, sillä investoinneilla puolestaan voidaan hoitaa työllisyyttä.

    Kotkan kaupungin lainamäärä oli elokuun lopussa 209,6 miljoonaa euroa, joka on 3832 euroa jokaista kotkalaista kohti.

    Jaana Kuuvan mielessä on aito huoli siitä, miten kaupungin talous saadaan tasapainotettua. Paitsi odotettavissa oleva 12 miljoonan euron tappio Kotkan taloutta rasittavat myös noin 5,6 miljoonan euron alijäämät menneiltä vuosilta.

    Tilanne Kotkassa on monia vertailukuntia hankalampi, sillä niissä taantumaa vastaan voidaan taistella kassaan kertyneiden ylijäämien turvin.

    Kun Kotkan alijäämä tämän vuoden jälkeen nousee lähelle 18 miljoonaa euroa, suora analogia veroprosenttiin tarkoittaisi veriäyrin korotusta 2,25 prosentilla. Ja silläkin vasta kuitattaisiin kertyneet miinukset eikä muuta väljyyttä jäisi lainkaan.

    Kuuvan mukaan kaupungin tulonäkymiä valvotaan nyt viimeiseen saakka ennen talousarvion laatimista. Alkaako valoa näkyä vai mennäänkö vielä rankasti alaspäin? Kukaan ei ole vielä rohjennut esittää valistunutta arviota siitä, milloin taantuma hellittää, mutta sen vaikutukset kuntatalouteen näkyvät ainakin pari vuotta.

    Kuuva kehottaa pitämään pään kylmänä. Nyt ei pitäisi puhua vain budjettivuodesta 2010 vaan nähdä kauemmaksi tuleviin vuosiin ja mahdollisuuksiin, mitä siellä on.

    Äänestä

  • Käskytystä on toteltava tai muuten käy kalpaten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysa tietää kirjoitti:

Poliisin virkoja Kotkassa lisättävä, otetaan Red Button käyttöön. Kotkalaisia veronmaksajia kansanryhmänä on kiihotettu jo riittävästi.

Keskustelun säännöt ja kirjoittajan vastuu
Esittää yksityishenkilöiden henkilötietoja ilman asianomaisen suostumusta.
Viesti sisältää rasistista, väkivaltaan yllyttävää.
Toisten käyttäjien tai julkisuuden henkilöiden loukkaaminen ja herjaaminen kuuluu myös asiattomaan sisältöön. Toisaalta myös viesti, joka sisältää esimerkiksi uskonnollista julistusta, on sääntöjen vastainen.

Poliisille nettivihjejärjestelmä ensi vuonna
14.12.2009 19:27KySa

Poliisi on saamassa uusia keinoja internetin valvontaan. Sisäministeriön kansliapäällikön Ritva Viljasen mukaan alkuvuodesta otetaan käyttöön niin sanottu Red Button -järjestelmä.
Red Button on tietokoneen näytöllä oleva painike tai linkki, jonka avulla surffaaja voi vihjata poliisille epäilyttävästä sisällöstä. Nykyisellään vihjeitä voi lähettää sähköpostilla, mikä on huomattavasti työläämpää ja jää siksi varmasti monelta tekemättä.
Viljanen odottaa järjestelmästä apua myös netissä tapahtuvan viharikollisuuden torjuntaan, joka hänen mukaansa on kasvanut räjähdysmäisesti.
- Nimettömyys muuttaa asenteita ja puhetyyliä. Normaali lainsäädäntö on voimassa myös verkossa, hän muistuttaa. STT

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu