Öljyt merkin mukaan?

Mitä ihmettä? Onko öljyjä nykyään räätälöity auton merkin mukaan? Sellaiseen johtopäätökseen tulee, jos katsoo tätä linkkiä:
http://www.neste.fi/artikkeli.aspx?path=2589,2655,2710,2734,2738,3182

Autossani oli ennen öljynä Neste City Pro 5W-40. Auto oli ollut huollossa merkkikorjaamossa. Nyt teetätin öljynvaihdon muualla ja laittoivat öljyksi Gulf G 5W-40. Onko tämä öljy täysin vastaavaa? (Moottori on kahden litran 150 hv matalapaineturbo.)
7469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ihan se ja sama,ei noin pikkujuttuihin kannata takertua

Äänestä

joilla merkeillä on vain omia luokituksiaan, mutta yleiset api ja acea luokat ovat silti voimassa.

Äänestä

Ennen vanhaan auton ohjekirjassa annettiin monesti öljymerkki. Ilmeisesti nimi oli se, jonka valmistaja suostui maksamaan autovalmistajalle eniten. Kunhan laatuvaatimukset täyttyvät, merkillä ei ole väliä.

Äänestä
  • Ei tarkoitus ole imeä "väärää" öljyä pois mutta kunhan kuuntelin näkemyksiänne öljyistä tulevia huoltoja silmällä pitäen. Kiitos kommenteista.

    Äänestä

Ford vaatii ohuet öljyt väärin suunnitellun venttiilin välyksen säätimen vuoksi.
Paksu öljy alkaa kannatella ja poltella venttiileitä.

Muissa merkeissä on muunlaisia suunnitteluvirheitä.

Omassa Rellussani olen käyttänyt viimeiset 5 vaihtoväliä, 100000km,
joka kerta erimerkkistä, tuntematonta synteettistä öljyä.
Kaikilla on riittänyt yksi kanisteri vaihtovälille.
Myös laatumerkeillä moottorin venttiilikoneiston ääni koveni öljyn vanhennuttua.
Perinteinen ruuvi-mutterisäätö, viimeksi tehtaalla 270000km sitten, ei muutosta.

Suodattimen laatuun kiinnitän huomiota, saksalaiset ovat tarkkoja.
Läpi päässeiden hiukkasten koolla on merkitystä kulumiseen.

Äänestä
  • "suunnitteluvirheitä tahallaan21.12.2009 09:26
    Ford vaatii ohuet öljyt väärin suunnitellun venttiilin välyksen säätimen vuoksi.
    Paksu öljy alkaa kannatella ja poltella venttiileitä."

    tahallaan väärin suunniteltu? onpa outoa päättelyä. väärin ehkä sinun mielestäsi, mutta valmistajan mielestä se voi olla aivan oikein tehty. tarkoituksella tai ei.

    ps. zetecissä lähes 10 vuotta mobil rf 5w-50 käyttäneennä :) ei ole vielä poltellut, kuin bensaa...

    Äänestä

voi itku,audiin tietenkin audin öljyy,foortiin foortin öljyy mersuun mersun öljyy skoodaan sookan öljyy jne.voi itku et pitää ihmisen lapsen olla tyhmä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Cubic kirjoitti:

Mitä ihmettä? Onko öljyjä nykyään räätälöity auton merkin mukaan? Sellaiseen johtopäätökseen tulee, jos katsoo tätä linkkiä:
http://www.neste.fi/artikkeli.aspx?path=2589,2655,2710,2734,2738,3182

Autossani oli ennen öljynä Neste City Pro 5W-40. Auto oli ollut huollossa merkkikorjaamossa. Nyt teetätin öljynvaihdon muualla ja laittoivat öljyksi Gulf G 5W-40. Onko tämä öljy täysin vastaavaa? (Moottori on kahden litran 150 hv matalapaineturbo.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu