Prednisolonin sivuvaikutukset??

Hei! Haluaisin tietää millaisia mahdollisia sivuvaikutuksia prednisolonin syönnistä voi aiheutua. Aloitin viime perjantaina prednisolon kortisonin nivelreumaan, annos aluksi 10 mg päivässä ja kuukauden jälkeen pitäisi pienentää 5 mg päivässä. Onko jo tuon kokoisella annoksella huomattavia sivuvaikutuksia? En ole ennen kortisonia syönyt joten ei ole tietoa. Tiedän kyllä että sivuvaikutuksetkin ovat yksilöllisiä, mutta olisi hyvä tietää millaisia yleensä esiintyy. Kortisonin lisäksi syön kacipos-d tabletteja.
71607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kortisonista mitään sivuvaikutuksia, nytkin on meneillään "kuuri". Aloitin 80 mg:lla josta sitten alennettiin annosta ja nyt se on ollut 20 mg jo kohta kuukauden ajan. (minulla se menee indikaatioilla astma JA reuma)

Äänestä

Vaikka söin vain 5 mg päivässä, niin naama alkoi kukkia ja närästys iski ennenkokemattoman kovaa. Kaikki kyllä vakuuttelivat ettei noin pienestä annoksesta tule mitään. En myöskään kokenut saavani mitään apua kortisonista.

Äänestä
  • Mulle lääkäri sanoi, että alle 7,5 mg:n annoksesta ei aiheudu mitään sivuvaikutuksia.

    Äänestä

Syön myös prednisolonia, jonka aloitin marraskuussa ensin 3 vko 10 mg ja sen jälkeen olen syönyt 5 mg/pv. En ole huomannut sivuvaikutuksia. Apteekin täti sanoi myös, että tällä annostuksella tuskin tulee oireita.

Äänestä
  • Aluksi alkoi kukkia naama mutta se on nyt mennyt ohi. Mulle lääkri sanoi, että jos 5mg annoksesta nostetaan niin sitten on alettava syömään vatsansuoja lääkkeitä. Kalkin saantiin kannattaa kiinnittää huomiota.

    Äänestä

Suurinta osaa se turvottaa. Vyötärölle tulee nesteturvotus ja naama leviää nesteestä sivusuunnassa. Mitä isompi annos sitä suuremmat turvotukset. Monille se myös aiheuttaa jatkuvaa voimakasta nälkää, johon ei syöminen auta.

Jos potilaan aineenvaihdunta on lihomiseen taipuvainen, se myös laittaa aineenvaihduntaa sillä tavalla sekainen, että kortisonin aikana lihoo normaalia helpommin (koska aineenvaihdunta ainakin hidastuu) ja laihtuminen on vaikeaa kortisonikuurin jälkeenkin muutaman viikon-kuukauden, vaikka noudattaisi tarkkaan jotakin dieettiä.

Luille se tietenkin on myös pahasta, jos kuuri kestää pitkään. Se ärsyttää helposti myös mahaa.

Äänestä

Ei noin lyhyellä aikavälillä ole mitään haittaa. Jos reagointeja tulee, ne normalisoituvat kun kortisoonin lopetat. Mutta kun aletaan puhua 10 vuodesta tai pidemmästä kortisoonin käytöstä, sitten ollaankin jo todella moninaisissa ongelmissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei tietoa... kirjoitti:

Hei! Haluaisin tietää millaisia mahdollisia sivuvaikutuksia prednisolonin syönnistä voi aiheutua. Aloitin viime perjantaina prednisolon kortisonin nivelreumaan, annos aluksi 10 mg päivässä ja kuukauden jälkeen pitäisi pienentää 5 mg päivässä. Onko jo tuon kokoisella annoksella huomattavia sivuvaikutuksia? En ole ennen kortisonia syönyt joten ei ole tietoa. Tiedän kyllä että sivuvaikutuksetkin ovat yksilöllisiä, mutta olisi hyvä tietää millaisia yleensä esiintyy. Kortisonin lisäksi syön kacipos-d tabletteja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu